"Euronews Academy" layihəsi çərçivəsində “Rəqəmsal Jurnalistika” mövzusunda təlim proqramına başlanıb
Noyabrın 17-də Medianın İnkişafı Agentliyi və “Euronews” telekanalının birgə təşəbbüsü ilə keçirilən “Euronews Academy” layihəsi çərçivəsində “Rəqəmsal Jurnalistika (“Digital Journalism”)” mövzusunda növbəti təlim proqramına başlanıb.
Redaksiya xəbər verir ki, açılış mərasimində çıxış edən “Euronews”un Bakı üzrə icraçı direktoru Fernando Soares bildirib ki, “Euronews Academy” proqramı beynəlxalq media təcrübəsinin jurnalistlərlə paylaşılması üçün mühüm platformadır.
O qeyd edib ki, “Rəqəmsal Jurnalistika” təlimi iştirakçılara qlobal media standartlarını və yeni texnologiyaların tətbiqini praktik şəkildə öyrənmək imkanı yaradır.
Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktorunun müavini Natiq Məmmədli vurğulayıb ki, medianın inkişafı innovativ yanaşmalar və peşəkarlığın artırılması ilə birbaşa bağlıdır. O qeyd edib ki, sözügedən beynəlxalq layihələr yerli jurnalistlərin rəqəmsal bacarıqlarının güclənməsinə və media mühitinin dayanıqlı inkişafına töhfə verir.
Təlimin ilk günü “Rəqəmsal xəbər toplanması və məlumat əsaslı jurnalistika” mövzusuna həsr olunub. İştirakçılar “Euronews” telekanalının tanınmış mütəxəssisi, 14 ildən artıq beynəlxalq təcrübəyə malik multimedia jurnalisti Tuba Altunkayanın təqdimatında rəqəmsal mühitdə məlumatların təhlili, faktların yoxlanılması və süjetlərin strukturlaşdırılması prinsipləri ilə tanış olublar.
Tədris prosesi interaktiv mühazirələr, qrup tapşırıqları, video analizlər ilə davam edib.
Qeyd edək ki, “Euronews” telekanalının tanınmış mütəxəssisi, 14 ildən artıq beynəlxalq təcrübəyə malik multimedia jurnalisti Tuba Altunkaya, “Euronews”un Yunan xidmətinin və “Euronews” Daşkənd Bürosunun rəhbəri Akis Tatsis tərəfindən aparılan təlim proqramının növbəti günlərində “Sosial media və “YouTube” kanalının idarə olunması”, “Mobil jurnalistika” modulları üzrə sessiyalar keçiriləcək.

17 ноября в рамках проекта "Euronews Academy", проводимого по совместной инициативе Агентства по развитию медиа и телеканала "Euronews", стартовала очередная программа обучения по теме "Цифровая журналистика" ("Digital Journalism").
Как сообщает редакция, выступивший на церемонии открытия исполнительный директор "Euronews" по Баку Фернандо Соарес заявил, что программа "Euronews Academy" является важной платформой для обмена международным медиа-опытом с журналистами.
Он отметил, что обучение "Цифровой журналистике" предоставляет участникам возможность на практике изучить мировые медиа-стандарты и применение новых технологий.
Заместитель исполнительного директора Агентства по развитию медиа Натиг Мамедли подчеркнул, что развитие медиа напрямую связано с инновационными подходами и повышением профессионализма. Он отметил, что упомянутые международные проекты способствуют укреплению цифровых навыков местных журналистов и устойчивому развитию медиа-среды.
Первый день обучения был посвящен теме "Сбор цифровых новостей и журналистика, основанная на данных". Участники ознакомились с принципами анализа данных, проверки фактов и структурирования сюжетов в цифровой среде под руководством известного специалиста телеканала "Euronews", мультимедийного журналиста с более чем 14-летним международным опытом Тубы Алтункаи.
Учебный процесс продолжился интерактивными лекциями, групповыми заданиями, видеоанализом.
Отметим, что в последующие дни программы обучения, проводимой известным специалистом телеканала "Euronews", мультимедийным журналистом с более чем 14-летним международным опытом Тубой Алтункаей, а также руководителем Греческой службы "Euronews" и Ташкентского бюро "Euronews" Акисом Татсисом, будут проведены сессии по модулям "Социальные медиа и управление каналом "YouTube"", "Мобильная журналистика".