Cumhurbaşkanı Rəcəb Tayyib Ərdoğan, vəzifəsinə başlamasından sonra ilk xarici səfərini sabah Türkiyəyə edəcək Vatikan Dövlət Başçısı Papa 14. Leo ilə görüşəcək. Bu görüşdə İsrailin Fələstində davam edən soyqırımı, Orta Şərqdə sülhün qurulması, eləcə də aktual regional və qlobal inkişaflar müzakirə olunacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, bu səfər, Türkiyə ilə Vatikan arasında diplomatik əlaqələrin gücləndirilməsi və regional problemlərə ortaq həll yollarının axtarılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Görüşdə, xüsusilə Fələstin məsələsi, Orta Şərqdəki gərginlik və beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələlərə yanaşması əsas müzakirə mövzuları olacaq.
Görüşün gündəliyində, İsrailin Qəzzada həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar nəticəsində yaranan humanitar böhranın aradan qaldırılması, bölgədəki sülh prosesinin bərpası və iki dövlətli həll yolunun dəstəklənməsi kimi məsələlər də yer alacaq. Eyni zamanda, Türkiyə və Vatikanın regional və qlobal səviyyədəki əməkdaşlığının genişləndirilməsi, xüsusilə dinlər arasında dialoqun inkişaf etdirilməsi və mədəni mübadilənin artırılmasına dair fikir mübadiləsi aparılacaq. Bu görüş, həm də Türkiyənin beynəlxalq arenada nüfuzunun artırılmasına və regional siyasətdə daha aktiv rol oynamasına töhfə verəcək.

Эрдоган и Папа: Будут обсуждаться палестинский и региональные вопросы
Президент Реджеп Тайип Эрдоган встретится с главой Ватикана Папой Львом XIV, который завтра совершит свой первый зарубежный визит в Турцию после вступления в должность. На этой встрече будут обсуждаться продолжающийся геноцид Израиля в Палестине, установление мира на Ближнем Востоке, а также актуальные региональные и глобальные события.
Редакция сообщает, что этот визит имеет важное значение с точки зрения укрепления дипломатических отношений между Турцией и Ватиканом и поиска общих решений региональных проблем. На встрече основными темами обсуждения станут, в частности, палестинский вопрос, напряженность на Ближнем Востоке и подход международного сообщества к этим вопросам.
В повестке дня встречи также будут такие вопросы, как устранение гуманитарного кризиса, возникшего в результате военных операций Израиля в Газе, восстановление мирного процесса в регионе и поддержка решения о двух государствах. В то же время состоится обмен мнениями о расширении регионального и глобального сотрудничества Турции и Ватикана, в частности, о развитии диалога между религиями и увеличении культурного обмена. Эта встреча также будет способствовать повышению авторитета Турции на международной арене и ее более активной роли в региональной политике.