Cumhurbaşkanı Rəcəb Tayyib Ərdoğan, vəzifəsinə başlamasından sonra ilk xarici səfərini sabah Türkiyəyə edəcək Vatikan Dövlət Başçısı Papa 14. Leo ilə görüşəcək. Bu görüşdə İsrailin Fələstində davam edən soyqırımı, Orta Şərqdə sülhün qurulması, eləcə də aktual regional və qlobal inkişaflar müzakirə olunacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, bu səfər, Türkiyə ilə Vatikan arasında diplomatik əlaqələrin gücləndirilməsi və regional problemlərə ortaq həll yollarının axtarılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Görüşdə, xüsusilə Fələstin məsələsi, Orta Şərqdəki gərginlik və beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələlərə yanaşması əsas müzakirə mövzuları olacaq.
Görüşün gündəliyində, İsrailin Qəzzada həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar nəticəsində yaranan humanitar böhranın aradan qaldırılması, bölgədəki sülh prosesinin bərpası və iki dövlətli həll yolunun dəstəklənməsi kimi məsələlər də yer alacaq. Eyni zamanda, Türkiyə və Vatikanın regional və qlobal səviyyədəki əməkdaşlığının genişləndirilməsi, xüsusilə dinlər arasında dialoqun inkişaf etdirilməsi və mədəni mübadilənin artırılmasına dair fikir mübadiləsi aparılacaq. Bu görüş, həm də Türkiyənin beynəlxalq arenada nüfuzunun artırılmasına və regional siyasətdə daha aktiv rol oynamasına töhfə verəcək.

President Recep Tayyip Erdoğan will meet with Pope Leo XIV, Head of the Vatican State, who will make his first foreign visit to Turkey tomorrow since assuming office. During this meeting, Israel's ongoing genocide in Palestine, the establishment of peace in the Middle East, as well as current regional and global developments will be discussed.
Redaksiya reports that this visit holds significant importance for strengthening diplomatic relations between Turkey and the Vatican and for seeking common solutions to regional problems. During the meeting, the Palestinian issue, tensions in the Middle East, and the international community's approach to these matters will be the main topics of discussion.
The meeting's agenda will also include issues such as overcoming the humanitarian crisis resulting from Israel's military operations in Gaza, restoring the peace process in the region, and supporting a two-state solution. At the same time, an exchange of views will take place on expanding cooperation between Turkey and the Vatican at regional and global levels, particularly on fostering interfaith dialogue and increasing cultural exchange. This meeting will also contribute to increasing Turkey's influence in the international arena and its more active role in regional politics.