Ərdoğan: İsrail Suriyada ərazi genişləndirməyə çalışır
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan İsraili Suriyada druzları bəhanə edərək əraziləri genişləndirməyə çalışmaqda ittiham edib. Ərdoğan bu barədə açıqlamaları ilə regionda gərginliyin artmasına səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Ərdoğan bu ittihamları İsrailin Suriyadakı fəaliyyətlərinə dair tənqidi çıxışında səsləndirib. O, İsrailin druz icmasına dəstək adı altında Suriya ərazisində hərəkətlərinin bölgədəki vəziyyəti daha da mürəkkəbləşdirdiyini bildirib. Türkiyə lideri, həmçinin, İsrailin bu addımlarının Suriyada öz maraqlarını təmin etmək məqsədi daşıdığını vurğulayıb. Ərdoğanın sözlərinə görə, İsrailin Suriyadakı mövcudluğu və fəaliyyətləri beynəlxalq hüquqa ziddir və bölgədəki sülh və sabitliyə təhdid yaradır. Türkiyə Prezidenti, beynəlxalq ictimaiyyəti İsrailin bu addımlarına qarşı səssiz qalmamağa və Suriyada suverenliyin qorunması üçün tədbirlər görməyə çağırıb. Bu açıqlamalar, Türkiyə ilə İsrail arasında uzun müddətdir davam edən gərgin münasibətlərin fonunda daha da əhəmiyyət qazanıb.
Ərdoğanın bu çıxışı, Türkiyənin Suriya siyasətindəki mövqeyini bir daha nümayiş etdirir. Türkiyə, Suriyada müxtəlif qruplara dəstək verərək, öz milli təhlükəsizliyini təmin etməyə çalışır. Eyni zamanda, Türkiyənin İsrailə qarşı sərt mövqeyi, bölgədəki digər oyunçularla münasibətlərinə də təsir göstərir.

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган обвинил Израиль в попытке расширить территории в Сирии под предлогом защиты друзов. Заявления Эрдогана привели к росту напряженности в регионе.
Redaksiya сообщает, что Эрдоган озвучил эти обвинения в своем критическом выступлении, касающемся деятельности Израиля в Сирии. Он заявил, что действия Израиля на сирийской территории под видом поддержки друзской общины еще больше усложняют ситуацию в регионе. Турецкий лидер также подчеркнул, что эти шаги Израиля направлены на обеспечение его собственных интересов в Сирии. По словам Эрдогана, присутствие и деятельность Израиля в Сирии противоречат международному праву и создают угрозу миру и стабильности в регионе. Президент Турции призвал международное сообщество не молчать в ответ на эти действия Израиля и принять меры для защиты суверенитета Сирии. Эти заявления приобрели еще большее значение на фоне давних напряженных отношений между Турцией и Израилем.
Это выступление Эрдогана еще раз демонстрирует позицию Турции в сирийской политике. Турция, поддерживая различные группы в Сирии, стремится обеспечить свою национальную безопасность. В то же время жесткая позиция Турции по отношению к Израилю также влияет на ее отношения с другими игроками в регионе.