Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan BMT Baş Assambleyasında çıxış edərək Fələstin məsələsinə dair sərt mesajlar verib. O, Qəzzada davam edən hadisələri soyqırımı adlandıraraq, bütün ölkələri Fələstini dövlət olaraq tanımağa çağırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Ərdoğan çıxışına “bu tribunada səsi boğulan fələstinli qardaş və bacılarımız üçün dayanıram” sözləri ilə başlayıb. O, artıq 700 gündən çoxdur Qəzzada soyqırımın davam etdiyini, son 23 ay ərzində hər saat bir uşağın İsrail tərəfindən öldürüldüyünü bildirib. Ərdoğan 428 nəfərin aclıqdan həlak olduğunu, onların 146-sının uşaq olduğunu vurğulayıb və BMT tribunasından Qəzzadakı faciəni əks etdirən fotoları nümayiş etdirib.
Türkiyə Prezidenti Qəzzada baş verənləri “insanlığın ən aşağı nöqtəsi” adlandıraraq, “burada müharibə yoxdur, tərəflər yoxdur – bir tərəfdə müasir silahlarla təchiz olunmuş ordu, digər tərəfdə isə günahsız uşaqlar və mülki insanlar var” deyib. O, İsrailin hərəkətlərini “işğal, deportasiya, sürgün, soyqırımı və kütləvi dağıntı” kimi dəyərləndirib.
Ərdoğan İsrailin təkcə Qəzzə və İordan çayının Qərb sahili ilə kifayətlənmədiyini, Suriya, Yəmən, İran və Livana qarşı hücumlarla region sülhünü də təhdid etdiyini söyləyib. O, Qətərə hücumu İsrail rəhbərliyinin nəzarətdən çıxdığının sübutu adlandırıb.
Türkiyə Prezidenti çıxışında həmçinin İsrail hökumətinin siyasətinin antisemitizmi qızışdırdığını, sükut edənlərin isə bu barbarlığa ortaq olduğunu bildirib.
Ərdoğan regional məsələlərə də toxunaraq, Türkiyə ilə Ermənistan arasında normallaşma prosesinin plan üzrə davam etdiyini, Kiprdə isə iki ayrı dövlət və iki xalqın mövcud olduğunu vurğulayıb.
O, çıxışını məşhur “dünya beşdən böyükdür” şüarı ilə tamamlayaraq, “daha ədalətli bir dünya mümkündür, Türkiyə bunun uğrunda mübarizəsini davam etdirəcək” sözlərini səsləndirib.

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, выступая на Генеральной Ассамблее ООН, сделал жесткие заявления по палестинскому вопросу. Он назвал продолжающиеся события в Газе геноцидом и призвал все страны признать Палестину как государство.
Как сообщает редакция, Эрдоган начал свое выступление со слов: «Я стою на этой трибуне за наших палестинских братьев и сестер, чей голос здесь заглушен». Он заявил, что геноцид в Газе продолжается уже более 700 дней, и за последние 23 месяца каждый час Израилем убивается один ребенок. Эрдоган подчеркнул, что 428 человек погибли от голода, 146 из них — дети, и продемонстрировал с трибуны ООН фотографии, отражающие трагедию в Газе.
Президент Турции назвал происходящее в Газе «низшей точкой человечества», заявив: «Здесь нет войны, нет сторон – с одной стороны армия, оснащенная современным оружием, с другой – невинные дети и мирные жители». Он оценил действия Израиля как «оккупацию, депортацию, изгнание, геноцид и массовые разрушения».
Эрдоган заявил, что Израиль не ограничивается только Газой и Западным берегом реки Иордан, но также угрожает миру в регионе атаками против Сирии, Йемена, Ирана и Ливана. Он назвал нападение на Катар доказательством того, что израильское руководство вышло из-под контроля.
В своем выступлении Президент Турции также заявил, что политика израильского правительства разжигает антисемитизм, а те, кто молчит, являются соучастниками этого варварства.
Эрдоган также коснулся региональных вопросов, подчеркнув, что процесс нормализации между Турцией и Арменией продолжается по плану, а на Кипре существуют два отдельных государства и два народа.
Он завершил свое выступление знаменитым лозунгом «Мир больше пяти», заявив: «Более справедливый мир возможен, и Турция продолжит свою борьбу за него».