Cinsi istismar və insan alveri ilə bağlı ittihamlarla həbsdə olarkən həyatını itirən Ceffri Epşteynə 2003-cü ildə hazırlanan doğum günü dəftərində sabiq ABŞ prezidenti Bill Klintonun əl yazısı ilə yazılmış bir mesajın olduğu üzə çıxıb.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə məlumatı “The Wall Street Journal” yayıb. Nəşrin əldə etdiyi sənədlərə görə, doğum günü dəftəri Epşteynin həmin dövrdəki yaxın münasibətdə olduğu Qislaine Maksvell tərəfindən hazırlanıb və içində müxtəlif tanınmış şəxslərin şəxsi məktubları yer alıb.
Klintonun mesajı əl yazısı ilə yazılmış qısa bir paraqrafdan ibarətdir. Orada Epşteynin illər ərzində qoruduğu maraq duyğusu və fərq yaratmaq istəyi təriflənir:
“Öyrənmək və bilmək, macəralarla dolu keçmiş illər boyu bu qədər uzun müddət davam gətirmək, üstəlik uşaqsayağı marağını, dəyişiklik yaratmaq arzusunu və dostlarına təsəlli vermək qabiliyyətini qorumaq – bu, inam doğurmurmu?”
Klintonun sözçüsü bu mesajla bağlı açıqlama verməkdən imtina edib, lakin daha əvvəl yayımlanmış bəyanatı təkrar edib: Klintonun Epşteynlə münasibətləri 2019-cu ildəki həbsi ilə bağlı deyil və o, bu cinayətlərdən xəbərsiz olub.
Tramp tərəfi iddiaları rədd edir
“The Wall Street Journal” dəftərdə təxminən 60 nəfərin məktubunun yer aldığını bildirir. Adları çəkilən şəxslər arasında Donald Tramp, moda dizayneri Vera Vanq, sərmayəçi Leon Black və media maqnatı Mort Zuckerman da var. Lakin Trampın sözçüsü Karoline Leavitt bu məlumatı yalanlayaraq bildirib: “Prezidentin heç vaxt yazmadığı bir məktub haqqında WSJ tərəfindən uydurulmuş xəbərdir.”
Epşteyn işləri yenidən gündəmdədir
Ceffri Epşteyn 18 yaşdan kiçik çoxsaylı qız uşaqlarını cinsi istismarda ittiham olunaraq həbsə atılmışdı və 2019-cu ildə Nyu-Yorkdakı Manhetten həbsxanasında ölü tapılmışdı. Rəsmi açıqlamaya görə, ölüm səbəbi intihar olub. Lakin ictimaiyyətin bir hissəsi bunun ört-basdır edilən bir sui-qəsd olduğunu iddia edir.
WSJ həmçinin daha əvvəl Epşteyn sənədlərində adı hallanan Prins Endryu, Kevin Speysi, Alan Derşovits və David Koperfild kimi şəxsləri də xatırladıb. Hazırkı istintaqlarda onun “müştəri siyahısı”na dair hələ də konkret sübut əldə olunmayıb.

Handwritten Message from Bill Clinton Found in Epstein's Birthday Notebook
A handwritten message from former US President Bill Clinton has been revealed in a birthday notebook prepared in 2003 for Jeffrey Epstein, who died while imprisoned on charges of sexual abuse and human trafficking.
The Wall Street Journal reported this information. According to documents obtained by the publication, the birthday notebook was prepared by Ghislaine Maxwell, with whom Epstein had a close relationship at the time, and contained personal letters from various prominent individuals.
Clinton's message consists of a short handwritten paragraph. It praises Epstein's sense of curiosity and desire to make a difference, which he maintained over the years:
To learn and to know, to endure for so long through years full of adventure, and moreover, to maintain a childlike curiosity, a desire to create change, and the ability to console his friends – doesn't this inspire confidence?
Clinton's spokesperson declined to comment on this message, but reiterated a previously issued statement: Clinton's relationship with Epstein was not related to his 2019 arrest, and he was unaware of these crimes.
Trump's Side Rejects Claims
“The Wall Street Journal” reports that the notebook contains letters from approximately 60 people. Among the individuals named are Donald Trump, fashion designer Vera Wang, investor Leon Black, and media mogul Mort Zuckerman. However, Trump's spokesperson, Caroline Leavitt, denied this information, stating: “This is a fabricated story by WSJ about a letter the President never wrote.”
Epstein Cases Back in the Spotlight
Jeffrey Epstein was arrested on charges of sexually abusing numerous underage girls and was found dead in 2019 at the Manhattan correctional facility in New York. According to the official statement, the cause of death was suicide. However, a portion of the public claims it was a covered-up murder.
WSJ also recalled individuals such as Prince Andrew, Kevin Spacey, Alan Dershowitz, and David Copperfield, whose names were previously mentioned in Epstein's documents. In the current investigations, no concrete evidence regarding his “client list” has yet been obtained.