"Ən kiçik uşaq yeməyənədək heç bir şey yeməyəcəyik"
Qəzza zolağında fəaliyyət göstərən jurnalistlər İsrailin blokadası səbəbindən aclıqla üzləşən uşaqlarla həmrəylik nümayiş etdirmək məqsədilə aclıq aksiyasına başlayıblar.
Redaksiya xəbər verir ki, "boş mədələr hərəkatı" adı altında başlanan aksiyanın əsas məqsədi beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini bölgədəki humanitar fəlakətə yönəltməkdir.
Aksiyada iştirak edən jurnalistlər sosial media hesablarında yayımladıqları açıqlamada, aclıq aksiyasının iki gün əvvəl başladığını və “Qəzzada ən kiçik uşaq doyunca yeyənə qədər” davam etdiriləcəyini bildiriblər. Onlar beynəlxalq ictimaiyyəti bu kampaniyaya qoşulmağa və məsuliyyət daşımağa çağırıblar.
Jurnalistlər bildirirlər ki, uşaqların qarşılaşdığı aclıq artıq gözardı edilə bilməyəcək həddə çatıb və insanlığın bu vəziyyətə səssiz qalması yolverilməzdir.
Açıqlara görə, aclıqdan ölüm halları artmaqdadır. Qəzza Səhiyyə Nazirliyinin 20 iyul tarixli bəyanatında qeyd olunub ki, 2023-cü ilin oktyabrından bəri insani yardımın qarşısının alınması səbəbindən 76-sı uşaq olmaqla ümumilikdə 86 fələstinli vətəndaş aclıq və qidalanma çatışmazlığı səbəbilə həyatını itirib.
Digər tərəfdən, İsraildəki ərəb cəmiyyətini təmsil edən Ali Monitorinq Komitəsi də Qəzza və İordan çayının qərb sahilində davam edən blokada, aclıq və hücumlara diqqət çəkmək məqsədilə 3 günlük aclıq aksiyası keçirəcəklərini elan edib.

Мы не будем ничего есть, пока не поест самый маленький ребенок
Журналисты, работающие в секторе Газа, начали голодовку, чтобы выразить солидарность с детьми, столкнувшимися с голодом из-за блокады Израиля.
Редакция сообщает, что основная цель акции, начатой под названием "движение пустых желудков", — привлечь внимание международного сообщества к гуманитарной катастрофе в регионе.
Журналисты, участвующие в акции, в заявлении, опубликованном в своих аккаунтах в социальных сетях, сообщили, что голодовка началась два дня назад и будет продолжаться "пока самый маленький ребенок в Газе не наестся досыта". Они призвали международное общественность присоединиться к этой кампании и взять на себя ответственность.
Журналисты заявляют, что голод, с которым сталкиваются дети, достиг такого уровня, что его уже нельзя игнорировать, и молчание человечества в этой ситуации недопустимо.
По данным, число смертей от голода растет. В заявлении Министерства здравоохранения Газы от 20 июля отмечается, что с октября 2023 года из-за препятствования доставке гуманитарной помощи в общей сложности 86 палестинских граждан, в том числе 76 детей, погибли из-за голода и недоедания.
С другой стороны, Высший наблюдательный комитет, представляющий арабское сообщество в Израиле, также объявил, что проведет 3-дневную голодовку, чтобы привлечь внимание к продолжающейся блокаде, голоду и нападениям в Газе и на Западном берегу реки Иордан.