Həyatda qeyri-müəyyənlik normaya çevrildikdə, insan özünə qapanır. Emosional cəhətdən əlçatmaz tərəfdaşlarla münasibətlər nadir hallarda xoşbəxt sonluqla nəticələnir. Onların emosional inkişafındakı boşluq, eləcə də hisslərini aydın ifadə edə bilməmələri aydın görünür. Hətta çətin suallar verməyə və həssas olmağa cəhd etsəniz belə, onlar sadəcə olaraq sizə qarşılıq verə bilmirlər. Nəticədə, bu cür münasibətlərdə nə aydın "yox", nə də aydın "bəli" yoxdur. Son söhbət yoxdur. İkiüzlülük və daimi qeyri-müəyyənlik başqasının ağrısından çıxış yolu vermir.
Redaksiya məlumat verir ki, "YourTango" üçün yazdığı məqaləsində bir mütəxəssis qeyd edib ki, "Sakit, sabit və ya təhlükəsiz hiss olunmayan, lakin ayrılması inanılmaz dərəcədə çətin olan xüsusi bir əlaqə növü var. Bu, kiminsə daima mövcud olduğu, aydın ünsiyyət qurduğu və tərəddüd etmədən sizi seçdiyi bir münasibət deyil. Bu, əlaqənin gəlib getdiyi yerdir; yaxınlığın bu gün ortaya çıxdığı, sabah yox olduğu yerdir. Harada demək olar ki, seçildiyinizi hiss edirsiniz, lakin heç vaxt tamamilə. Çox vaxt bu, bədbəxt olduğunuz, lakin ayrılmadığınız münasibətlərdir".
Ayrılmaq, asılılıq kimi hiss edilə bilər. Emosional cəhətdən əlçatmaz bir tərəfdaşdan ayrılmaq sadəcə emosional bir itki deyil. Bu, sinir sisteminiz üçün abstinensiyadır. Bədəniniz təkcə insan üçün deyil, həm də sisteminizin yaxşı hiss etmək üçün etibar etdiyi əlaqə modeli üçün kədərlənir. Və çox vaxt bunun ardınca utanc gəlir: Niyə hər şeyin pis olduğunu bildiyim halda buraxa bilmirəm? Çünki hər hansı bir şeyi idrak səviyyəsində bilmək aktivləşdirilmiş əlaqə sistemini sakitləşdirmir.
Qeyri-sabit əlaqə sinir sistemini ələ keçirir. Emosional cəhətdən əlçatmaz münasibətlər tez-tez psixoloqların fasiləli gücləndirmə adlandırdığı bir modelə, qumar oyunlarını asılılıq yaradan eyni mexanizmə əməl edir. Tədqiqatlar göstərir ki, qeyri-proqnozlaşdırılan mükafatlar davamlı mükafatlardan daha güclü bir əlaqə yaradır. Əlaqə qeyri-sabit olduqda, beyin əlaqə anlarında daha çox dopamin ifraz edir, çünki əlaqə daha sağlam olduğu üçün deyil, nadir olduğu üçün.
Bir kouçun sözlərinə görə, "Bu davranış modelindən sağalma, sizi tam başa düşməyən bir insanla əlaqədə qalmağın qiymətini adlandırmaqla başlayır. Bu, daimi narahatlığa dözməyi öyrənməyə bənzəyir. Sakitliyin səhv olduğunu düşünmədən qeyri-adi görünməsinə icazə vermək. Və tədricən sinir sisteminizi əlaqənin həqiqi olmaq üçün mütləq ağrı verməməli olduğunu öyrətmək".
Emosional məsafə yaxınlıq deyil, illüziya yaradır. Kimsə emosional olaraq tamamilə açıla bilmədikdə, zehniniz boşluqları doldurur. Nə ola biləcəyini təsəvvür edirsiniz. Onların açıq olduğu anları yenidən yaşayırsınız. Onların əvvəldə kim olduqlarına və ya ola biləcəklərinə yapışırsınız.
Həsrət seçilməkdən daha təhlükəsiz görünə bilər. Yaxınlığın qeyri-sabit və ya şərti olduğunu erkən öyrənən insanlar üçün tam emosional əlçatanlıq qeyri-adi, hətta təhdid edici və ya sadəcə "qəribə" görünə bilər.
Sertifikatlaşdırılmış həyat kouçu Stefani Lazzara, bir insanın bədbəxt bir münasibəti və əlaqəni niyə pozmadığına dair beş səbəb sadaladı Həyatın qeyri-müəyyənliyi ilə üzləşmək, insanları emosional olaraq əlçatmaz tərəfdaşlarla münasibətlərə sürükləyə bilər. Bu cür münasibətlər, tez-tez xoşbəxt sonluqla nəticələnməyən, qarşılıqlı anlaşma və dəstəyin olmaması ilə xarakterizə olunur. Bu cür münasibətlərdə, tərəflər arasında aydın "bəli" və ya "yox" cavabları olmur, bu da daimi qeyri-müəyyənlik və ikiüzlülük mühiti yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, "YourTango" üçün yazılmış bir məqalədə, bir mütəxəssis, emosional cəhətdən əlçatmaz tərəfdaşlarla olan münasibətlərin xüsusiyyətlərini təhlil edib. Məqalədə qeyd olunur ki, bu cür münasibətlər, insanın özünü təhlükəsiz hiss etmədiyi, lakin ayrılmasının çətin olduğu bir növ əlaqədir. Bu, daimi mövcudluq, aydın ünsiyyət və tərəddüd etmədən seçilmə hissi vermir. Əksinə, yaxınlığın gəlib getdiyi, seçildiyini hiss etdiyin, lakin heç vaxt tamamilə hiss etmədiyin bir mühitdir.
Ayrılmaq, asılılıq kimi hiss edilə bilər. Emosional Həyatın qeyri-müəyyənliyi ilə üzləşmək, insanları emosional cəhətdən əlçatmaz tərəfdaşlarla münasibətlərə sürükləyə bilər. Bu cür münasibətlər, tez-tez xoşbəxt sonluqla nəticələnməyən, qarşılıqlı anlaşma və dəstəyin olmaması ilə xarakterizə olunur. Bu cür münasibətlərdə, tərəflər arasında aydın "bəli" və ya "yox" cavabları olmur, bu da daimi qeyri-müəyyənlik və ikiüzlülük mühiti yaradır.

Когда неопределенность становится нормой в жизни, человек замыкается в себе. Отношения с эмоционально недоступными партнерами редко заканчиваются счастливо. Их эмоциональная незрелость и неспособность четко выражать свои чувства очевидны. Даже если вы пытаетесь задавать сложные вопросы и быть уязвимым, они просто не могут вам ответить взаимностью. В результате в таких отношениях нет четкого «нет» или четкого «да». Нет окончательного разговора. Двусмысленность и постоянная неопределенность не дают выхода из чужой боли.
Redaksiya сообщает, что в статье для "YourTango" эксперт отметил: "Существует особый тип отношений, которые не ощущаются как спокойные, стабильные или безопасные, но расстаться с которыми невероятно трудно. Это не те отношения, где кто-то всегда присутствует, четко общается и выбирает вас без колебаний. Это место, где связь приходит и уходит; где близость возникает сегодня, а завтра исчезает. Где вы чувствуете, что вас выбирают, но никогда полностью. Часто это отношения, в которых вы несчастны, но не расстаетесь".
Расставание может ощущаться как зависимость. Уход от эмоционально недоступного партнера — это не просто эмоциональная потеря. Это абстиненция для вашей нервной системы. Ваше тело скорбит не только о человеке, но и о модели привязанности, на которую ваша система полагалась для хорошего самочувствия. И часто за этим следует стыд: почему я не могу уйти, зная, что все плохо? Потому что знание чего-либо на когнитивном уровне не успокаивает активированную систему привязанности.
Нестабильная связь захватывает нервную систему. Эмоционально недоступные отношения часто следуют модели, которую психологи называют прерывистым подкреплением, тому же механизму, который делает азартные игры вызывающими привыкание. Исследования показывают, что непредсказуемые вознаграждения создают более сильную привязанность, чем постоянные вознаграждения. Когда связь нестабильна, мозг выделяет больше дофамина в моменты связи, не потому, что связь более здоровая, а потому, что она редкая.
По словам коуча: "Исцеление от этой модели поведения начинается с признания цены поддержания связи с человеком, который вас не полностью понимает. Это похоже на то, как научиться терпеть постоянный дискомфорт. Позволить необычному выглядеть нормально, не думая, что что-то не так. И постепенно научить вашу нервную систему тому, что связь не обязательно должна причинять боль, чтобы быть реальной".
Эмоциональная дистанция создает иллюзию, а не близость. Когда кто-то не может полностью раскрыться эмоционально, ваш разум заполняет пробелы. Вы представляете, что могло бы быть. Вы переживаете моменты, когда они были открыты. Вы цепляетесь за то, кем они были или могли быть в начале.
Тоска может казаться более безопасной, чем выбор. Для людей, которые рано узнали, что близость нестабильна или условна, полная эмоциональная доступность может показаться необычной, даже угрожающей или просто «странной».
Сертифицированный лайф-коуч Стефани Лаззара перечислила пять причин, по которым человек не разрывает несчастливые отношения и связь. Столкновение с неопределенностью жизни может подтолкнуть людей к отношениям с эмоционально недоступными партнерами. Такие отношения, которые часто не заканчиваются счастливым финалом, характеризуются отсутствием взаимного понимания и поддержки. В таких отношениях нет четких ответов «да» или «нет» между сторонами, что создает атмосферу постоянной неопределенности и двусмысленности.
Redaksiya сообщает, что в статье, написанной для "YourTango", эксперт проанализировал особенности отношений с эмоционально недоступными партнерами. В статье отмечается, что такие отношения — это тип связи, в котором человек не чувствует себя в безопасности, но с которым трудно расстаться. Это не дает ощущения постоянного присутствия, четкого общения и выбора без колебаний. Напротив, это среда, где близость приходит и уходит, где вы чувствуете, что вас выбирают, но никогда полностью.
Расставание может ощущаться как зависимость. Столкновение с неопределенностью жизни может подтолкнуть людей к отношениям с эмоционально недоступными партнерами. Такие отношения, которые часто не заканчиваются счастливым финалом, характеризуются отсутствием взаимного понимания и поддержки. В таких отношениях нет четких ответов «да» или «нет» между сторонами, что создает атмосферу постоянной неопределенности и двусмысленности.