ƏMAS-da yeni funksionallıq
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “Əmək və Məşğulluq” altsistemində (ƏMAS) yeni funksionallıq yaradılıb.
Artıq işəgötürənlər əmək münasibətləri çərçivəsində yalnız əmək müqaviləsini deyil, həmçinin digər hüquqi sənədləri də sistem üzərindən rəqəmsal qaydada imzalaya biləcəklər.
Bu yenilik Əmək Məcəlləsinin 200-cü maddəsinə əsaslanır. Həmin maddəyə görə işəgötürən iş prosesində ona etibar edilən əmlak və digər maddi sərvətlərlə bağlı məsuliyyət daşıyan, bu sərvətlərin saxlanması, emalı, satışı, daşınması və istifadəsi kimi əməliyyatlarda iştirak edən 18 yaşına çatmış işçilərlə tam maddi məsuliyyət haqqında yazılı müqavilə bağlaya bilər.
Yeni funksionallıq sayəsində bu kimi sənədlərin (tam maddi məsuliyyət müqaviləsinin, informasiya texnologiyaları üzrə təhlükəsizlik müqaviləsinin, öhdəlik müqaviləsinin və digər əlavə sənədlərin) elektron imzalanması mümkündür.
Bu dəyişiklik işəgötürən və işçi arasında sənəd dövriyyəsini asanlaşdırmaqla yanaşı, əmək münasibətlərində rəqəmsallaşmanın daha da genişlənməsinə, şəffaflıq və hüquqi məsuliyyətin təmin olunmasına xidmət edir.

A new functionality has been created in the "Labor and Employment" subsystem (EMAS) of the Ministry of Labor and Social Protection of Population.
Now, employers will be able to digitally sign not only employment contracts but also other legal documents within the framework of labor relations through the system.
This innovation is based on Article 200 of the Labor Code. According to this article, an employer may conclude a written agreement on full material liability with employees who have reached the age of 18, who are responsible for property and other material assets entrusted to them during the work process, and who participate in operations such as the storage, processing, sale, transportation, and use of these assets.
Thanks to the new functionality, electronic signing of such documents (full material liability agreement, information technology security agreement, commitment agreement, and other additional documents) is possible.
This change not only simplifies document circulation between employer and employee but also contributes to the further expansion of digitalization in labor relations, ensuring transparency and legal accountability.