Təhsil sahəsində fəaliyyət göstərən iki mühüm vəzifəli şəxsin - Elm və Təhsil Nazirliyi Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ceyhun Kərəmovun işdən çıxarılması müzakirələr doğurub.
“12 ilə yaxın Elm və Təhsil Nazirliyində işləmişəm, sistemi yaxşı bilirəm. Bundan başqa, Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin üzvü olmuşam. Bu sahə ilə bağlı müəyyən məlumatlarım var. Heç inandırıcı görünmür ki, Elnur Nəsibov və Ceyhun Kərəmov könüllü şəkildə həmin vəzifələrdən getsin. Nəsə baş verir, amma detalları açıqlamır, bəzi məsələləri demək istəmirlər. Heç kim rahat vəzifədən könüllü getməz. Bu, birmənalı belədir".
Bunu “Yeni Sabah”a təhsil eksperti Etibar Əliyev deyib. Dominos pizza
O əlavə edib: "Onlar haqqında müsbət sözlər deyilir, çalışqan olduqları bildirilir. Amma Emin Əmrullayevlə işləmək, nə qədər cəhd etsən də, mümkün deyil. Çünki idarəetmə qabiliyyəti yoxdur. Sistem tamamilə sıradan çıxıb. Emin Əmrullayev nazirliyi təkbaşına idarə edir.
Görün onun neçə müavini var, nə qədər aktivdirlər. Ümumiyyətlə, cəmiyyətdə onların hansı sahə ilə məşğul olduqları haqda məlumat varmı? İnanmıram olsun. Yeganə nazirdir ki, kollegiya iclasları keçirmir. Əslində, kollegiya nazirliyin əsas orqanlarından biri olmalıdır. Kollektiv qərar qəbul etmək üçün bu təsisat bütün dövrlərdə çox aktiv çalışmalıdır. İndi sanki bu qurum yoxdur.
Düşünürəm ki, nazirliyin özündə də, nazir də daxil olmaqla, səriştəsiz kadrlar var. Onlar Azərbaycan təhsilinin geriləməsinə xidmət edirlər. Ona görə də yeni kadrların gətirilməsi vacibdir.
Nazirlikdə çalışan Elvin Rüstəmov adlı şəxs neçə illərdir məktəbin qrant layihələrinə nəzarət edir. Həmin layihələri araşdırsınlar ki, hansı birinin əhəmiyyəti olub?”
E. Əliyev təhsil sahəsində işləyən bir neçə şəxsi adlar çəkərək fikrini davam etdirib:
“Təhsil İnstitutunun direktoru eyni zamanda iki vəzifəni icra edir. Təhsil şöbəsinin müdiri vəzifəsini də həmin şəxs icra edir. Belə zarafat olar?!
Təlimlərə milyonlarla manat ayrılır. Bu vəsaitlər mənimsənilir. Yəni ayrılan pullar öz adamlarına verilir, təlimlərə formal şəkildə xərclənir. Nəticə etibarilə Azərbaycan təhsilini bərbad vəziyyətdə görürük. Təhsilimizin bugünkü mənzərəsi göz önündədir.
Vüsal Xanlarov adlı biri var. Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyət rəhbəridir. Bütün qrant layihələr ona verilir. Özü də iqtisadçıdır. Çalışdığı sahəyə heç bir aidiyyəti yoxdur”.

The dismissal of two important officials working in the field of education - Elnur Nasibov, Chairman of the Board of the Education Development Fund of the Ministry of Science and Education, and Jeyhun Karamov, Director of the State Agency for Vocational Education - has sparked discussions.
“I have worked at the Ministry of Science and Education for nearly 12 years and know the system well. Furthermore, I have been a member of the Science and Education Committee of the National Assembly. I have certain information regarding this field. It doesn't seem credible at all that Elnur Nasibov and Jeyhun Karamov would voluntarily leave those positions. Something is happening, but the details are not being disclosed; they don't want to reveal certain matters. No one voluntarily leaves a comfortable position. This is unequivocally true."
Education expert Etibar Aliyev told “Yeni Sabah”. Dominos pizza
He added: "Positive things are said about them; they are reported to be diligent. But working with Emin Amrullayev, no matter how hard you try, is impossible. Because he lacks management skills. The system is completely out of order. Emin Amrullayev runs the ministry single-handedly.
Look how many deputies he has, and how active they are. Is there any information in society about what areas they are involved in? I don't believe so. He is the only minister who does not hold board meetings. In fact, the board should be one of the main bodies of the ministry. This institution should work very actively at all times to make collective decisions. Now, it's as if this body doesn't exist.
I believe that there are incompetent personnel within the ministry itself, including the minister. They contribute to the decline of Azerbaijani education. Therefore, it is important to bring in new personnel.
A person named Elvin Rustamov, working at the ministry, has been overseeing school grant projects for several years. Let them investigate those projects to see which one has been significant?"
E. Aliyev continued his thoughts by naming several individuals working in the education sector:
“The director of the Institute of Education simultaneously holds two positions. The same person also holds the position of head of the education department. Is this a joke?!
Millions of manats are allocated for training. These funds are misappropriated. That is, the allocated money is given to their own people and formally spent on training. As a result, we see Azerbaijani education in a deplorable state. The current picture of our education is evident.
There is a person named Vusal Khanlarov. He is the head of a Limited Liability Company. All grant projects are given to him. He is also an economist. He has no relevance to the field he works in.”