Xarici rəqəmsal platformaların əldə etdikləri ödənişlərə vergi tətbiqi zəruridir.
Bunu Milli Məclisin deputatı Elçin Mirzəbəyli parlamentin bugünkü plenar iclasında “2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsinin ikinci oxunuşda müzakirəsi zamanı bildirib.
Millət vəkili vurğulayıb ki, xarici rəqəmsal platformalar üzərindən Azərbaycandan kənara milyonlarla manat çıxır və bu platformalar ölkəyə vergi ödəmədən gəlir əldə edirlər. O bildirib ki, dünya ölkələrində rəqəmsal platforma vergisi tətbiq olunur və Azərbaycanda da bu istiqamətdə addımların atılması vacibdir.
E.Mirzəbəyli həmçinin qeyd edib ki, hazırda media sahəsinin bəzi seqmentlərinə vergi güzəştləri tətbiq edilir və eyni yanaşmanın digər media platformalarına da genişləndirilməsi məqsədəuyğundur. (bakivaxti)

Необходимо ввести налог на платежи, получаемые иностранными цифровыми платформами.
Об этом заявил депутат Милли Меджлиса Эльчин Мирзабейли на сегодняшнем пленарном заседании парламента во время обсуждения законопроекта «О государственном бюджете на 2026 год» во втором чтении.
Парламентарий подчеркнул, что через иностранные цифровые платформы из Азербайджана выводятся миллионы манатов, и эти платформы получают доход, не уплачивая налоги в страну. Он отметил, что налог на цифровые платформы применяется во многих странах мира, и важно предпринять шаги в этом направлении и в Азербайджане.
Э.Мирзабейли также отметил, что в настоящее время на некоторые сегменты медиа-сферы распространяются налоговые льготы, и целесообразно расширить такой же подход и на другие медиа-платформы. (bakivaxti)