Azərbaycan Respublikasının (AR) Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (ƏETİ) təşkilatçılığı ilə “İqlim dəyişikliyi şəraitində aqrar sahənin inkişafında çağdaş dövrün problemləri və həlli istiqamətləri” mövzusunda hibrid formatda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransın açılışı zamanı Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransı giriş sözü ilə ƏETİ-nin direktoru Faiq Xudayev açıb. Tədbirdə Milli Məclisin nümayəndəsi, AR KTN-nin, Elm və Təhsil Nazirliyinin müvafiq əməkdaşları, institutların rəhbər və mütəxəssisləri, aqrar sahədə çalışan xarici eksprt və alimlər, o cümlədən Türkiyə və Özbəkistan Respublikalarından olan alimlər də iştirak ediblər.
Hibrid formatda keçirilən beynəlxalq konfransda “Dəyişkən iqlim şəraitində kənd təsərrüfatı istehsalının dayanıqlı idarə olunması”; “İqlim dəyişkənliyi şəraitində aqro ekosistemin idarə olunması istiqamətləri”; “Yeni sortların yaradılmasında müasir metodların tətbiqinin üstünlükləri”; “Torpağın münbitliyinin artırılması və səmərəli istifadə yolları”; “Suvarmada resursqoruyucu texnologiyaların tətbiqi elmi istiqamətləri” üzrə üç bölmə iclaslarında təqdimatlarla məruzələr edilib.
Konfransın işi azərbaycan, türk, ingilis və rus dillərində aparılıb. Türkiyə, Özbəkistan Respublikaları, Rusiya Federasiyası və digər ölkələrdən olan xarici və eləcə də bəzi yerli məruzəçilər tərəfindən onlayn təqdimatlar da edilib. Ümumilikdə, Azərbaycanın və xarici ölkələrin elmi müəssisələrinin alim və mütəxəssisləri tərəfindən təşkilat komitəsinə təqdim edilmiş 100 – ə yaxın tezis Konfrans materialları toplusuna daxil ediləcək.
Konfransda institut tərəfindən hazırlanmış Əkinçilik Ensiklopediyasının təqdimatı keçirilib, həmçinin ƏETİ-nin 75 illik yubileyinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.

75th Anniversary of the Agronomy Research Institute Celebrated
An international scientific-practical conference on “Problems and Directions of Solution in the Development of the Agrarian Sector in the Context of Climate Change” was held in a hybrid format, organized by the Agronomy Research Institute (ARI) of the Ministry of Agriculture (MA) of the Republic of Azerbaijan (AR).
During the opening of the conference, the State Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed, and the martyrs who sacrificed their lives for the country's sovereignty and territorial integrity were commemorated with a minute of silence.
The conference was opened with a welcoming speech by Faiq Khudaev, Director of ARI. Representatives from the Milli Majlis, relevant employees of the MA of the AR, the Ministry of Science and Education, heads and specialists of institutes, foreign experts and scientists working in the agrarian sector, including scientists from the Republic of Turkey and the Republic of Uzbekistan, also participated in the event.
At the international conference held in a hybrid format, presentations and reports were made in three section meetings on the following topics: “Sustainable Management of Agricultural Production in Changing Climate Conditions”; “Directions for Managing Agro-ecosystems in the Context of Climate Variability”; “Advantages of Applying Modern Methods in the Creation of New Varieties”; “Increasing Soil Fertility and Ways of Efficient Use”; “Scientific Directions for the Application of Resource-Saving Technologies in Irrigation.”
The work of the conference was conducted in Azerbaijani, Turkish, English, and Russian. Online presentations were also made by foreign speakers from the Republic of Turkey, the Republic of Uzbekistan, the Russian Federation, and other countries, as well as some local speakers. In total, about 100 theses submitted to the organizing committee by scientists and specialists from scientific institutions of Azerbaijan and foreign countries will be included in the collection of Conference materials.
A presentation of the Agronomy Encyclopedia, prepared by the institute, was held at the conference, and a video clip dedicated to the 75th anniversary of ARI was also shown.
In the conference exhibition, samples reflecting the 75 years of scientific activity of ARI were displayed.
In conclusion, international certificates were presented to the speakers, and a commemorative photo was taken.