“Əkinçi” – milli mətbuatımızın bayraqdarı!
Milli mətbuatımız “Əkinçi” ilə başlanan maarifçilik, yeniləşmə, çağdaş mədəni təfəkkür xəttini davam etdirərək xalqımızın milli özünüdərkində, milli oyanış prosesində müstəsna rol oynayıb. 1975-ci ilin 22 iyulunda görkəmli maarifçi, təbiətşünas alim, publisist, mütəfəkkir Həsən bəy Zərdabinin əsasını qoyduğu “Əkinçi” qəzeti milli şüurun, özünüdərkin formalaşmasında müstəsna rol oyamışdır. O zaman Çar Rusiyası qəzetin nəşrinə çox çətinliklə razılıq vermişdir, çünki xalqın savadlanması, müasir dünya mədəniyyətinə yiyələnməsi onlara sərf etmirdi. Bir tərəfdən də ölkəni daim mövhumata sürükləyən yalançı din xadimləri də daim işiqlı ziyalıların yolunda maneə olmuşlar. Lakin bütün çətinliklərə, məhrumiyyətlərə baxmayaraq, böyük ziyalı, xalqını sonsuz bir məhəbbətlə sevən Zərdabi qəzetin nəşrinə nail olur.
Adının “Əkinçi” olmasına baxmayaraq, qəzetinin proqramı çox zəngin idi. Bu zəngin proqram içərisində xalqı nadanlıqdan, gerilikdən, savadsızlıqdan çıxarıb, geniş mədəniyyət yoluna aparmaq, təhsil, elm sahəsində ona öz hüququnu başa salmaq, savadlı etmək, məktəb açıb onları oxutmaq məsələsi geniş yer tuturdu. Qəzet yazırdı ki, xalqımızın inkişafına mane olan səbəblərdən biri də mövhumatdır. Mədəniyyət inkişaf edir, yeni ixtiralar, kəşflər edilir, lakin bizim müsəlman aləmi yerində sayır.
Dünya bir şeydir ki, həmişə dövran edir və insan bu dövrdə dünyanın gərdişinə görə öz rəftarını da dəyişdirməlidir. Zərdabi və onunla birlikdə bu qəzetdə əməyi olan maarifpərvər yazarlar xalqı cəhalət və qəflət yuxusundan oyatmağa çalışırdılar. Təbii ki, bütün bunlar dövrün hakim dairələrini rahatsız etməyə bilməzdi.
Üstəlik, çarizmin diktəsi ilə özlərini “ziyalı” sayan bəzi üzdəniraqlar da “Əkinçi”nin üzərinə hücuma keçirdilər. Beləliklə, 1877-ci il sentyabrın 29-da “Əkinçi” öz nəşrini dayandırmağa məcbur oldu. Azərbaycan milli mətbuatının təməlini qoyan bu qəzet, iki il ömür yaşasa da, xalqın milli və müasir ruhda tərbiyə olunmasında çox böyük rol oynadı. “Əkinçi”dən sonra onun yolunu milli mətbuatın yeni səhifələrini açan “Ziya”, “Kəşkül”, “Kaspi” və digər qəzetlər davam etdirdi.
“Əkinçi” qəzeti ömrünün az olmasına baxmayaraq Azərbaycan mətbuat tarixində böyük rol oynamışdır. Demokratik ideyalarla dolu olan bu qəzet məktəb, maarif, elm və mədəniyyətin inkişafında çox böyük xidmətlər göstərmişdir.

«Экинчи» – флагман нашей национальной прессы!
Богатый путь развития азербайджанской национальной прессы является важной частью истории нашей общественной мысли.
Наша национальная пресса, продолжая линию просвещения, обновления и современного культурного мышления, начатую с «Экинчи», сыграла исключительную роль в национальном самосознании и процессе национального пробуждения нашего народа. Газета «Экинчи», основанная 22 июля 1975 года выдающимся просветителем, ученым-натуралистом, публицистом, мыслителем Гасаном беем Зардаби, сыграла исключительную роль в формировании национального сознания и самосознания. В то время Царская Россия с большим трудом дала согласие на издание газеты, поскольку просвещение народа и приобщение его к современной мировой культуре не было им выгодно. С другой стороны, лжесвященнослужители, постоянно ввергавшие страну в суеверия, также всегда препятствовали пути светлых интеллигентов. Однако, несмотря на все трудности и лишения, великий интеллигент Зардаби, безгранично любящий свой народ, добился издания газеты.
Несмотря на свое название «Экинчи», программа газеты была очень насыщенной. В этой богатой программе большое место занимали вопросы выведения народа из невежества, отсталости, безграмотности на широкий путь культуры, разъяснения ему его прав в области образования, науки, обучения грамоте, открытия школ и обучения в них. Газета писала, что одной из причин, препятствующих развитию нашего народа, является суеверие. Культура развивается, делаются новые изобретения и открытия, но наш мусульманский мир топчется на месте.
Мир – это нечто, что всегда вращается, и человек в этот период должен менять свое поведение в соответствии с движением мира. Зардаби и просветительские писатели, работавшие с ним в этой газете, стремились пробудить народ от сна невежества и безразличия. Естественно, все это не могло не беспокоить правящие круги того времени.
Более того, некоторые отщепенцы, считавшие себя «интеллигентами» по диктовке царизма, также атаковали «Экинчи». Таким образом, 29 сентября 1877 года «Экинчи» был вынужден прекратить свое издание. Эта газета, заложившая основу азербайджанской национальной прессы, хотя и просуществовала всего два года, сыграла очень большую роль в воспитании народа в национальном и современном духе. После «Экинчи» его путь продолжили газеты «Зия», «Кяшкюль», «Каспи» и другие, открывшие новые страницы национальной прессы.
Несмотря на короткий срок своего существования, газета «Экинчи» сыграла большую роль в истории азербайджанской прессы. Эта газета, полная демократических идей, оказала огромные услуги в развитии школы, просвещения, науки и культуры.