Nazirlər Kabineti yeni tikilən Əhmədbəyli–Füzuli–Şuşa avtomobil yolunun 81,3 kilometrlik hissəsinin ödənişli avtomobil yolu kimi müəyyən edilməsinə dair tədbirlər haqqında qərar qəbul edib.
Qərarı Baş nazir Əli Əsədov imzalayıb.
Qərara əsasən, ödənişli avtomobil yolunun başlanğıc nöqtəsi: M–6 Hacıqabul–Bəhramtəpə–Mincivan avtomobil yolunun 157-ci kilometri, son nöqtəsi: Əhmədbəyli–Füzuli–Şuşa avtomobil yolunun (Zəfər yolu) 100,5-ci kilometri müəyyən edilib.
Ödənişli avtomobil yolunun başqa avtomobil yolları ilə kəsişmələri və birləşmələri aşağıdakı kimidir:
- ödənişli avtomobil yolunun 1,4-cü kilometri – Horadiz–Cəbrayıl–Zəngilan–Ağbənd avtomobil yolu;
- ödənişli avtomobil yolunun 27-ci kilometri – Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının giriş yolu;
- ödənişli avtomobil yolunun 32-ci kilometri – Füzuli şəhərinə giriş yolu;
- ödənişli avtomobil yolunun 32-ci, 47-ci və 67,5-ci kilometrlərində – Əhmədbəyli–Füzuli–Şuşa avtomobil yolu (Zəfər yolu).
Ödənişli avtomobil yolunun texniki dərəcəsi – I c, hərəkət zolaqlarının sayı: 0–46-cı kilometr hissəsində – 6, 46–81,7-ci kilometr hissəsində – 4, hərəkət zolağının eni – 3,5 metr, yol çiyninin eni: 0–46-cı kilometr hissəsində – 2,5 metr, 46–81,7-ci kilometr
hissəsində – 2 metr, torpaq yatağının eni: 0–46-cı kilometr hissəsində – 29,5 metr, 46–81,7-ci kilometr hissəsində – 21,5 metr, yol çiyninin bərkidilmiş zolağının eni – 0,5 metr, ayırıcı zolağın eni – 2 metrdir.
Alternativ ödənişsiz avtomobil yolunun marşrutu, uzunluğu və əsas texniki göstəriciləri aşağıdakı kimidir:
- Əhmədbəyli–Füzuli–Şuşa avtomobil yolu (Zəfər yolu):
- uzunluğu – 101 kilometr;
- texniki dərəcəsi: 0–17-ci kilometr hissəsində – III, 17–101-ci kilometr hissəsində – II;
- hərəkət zolaqlarının sayı – 2;
- hərəkət zolağının eni – 3,5 metr;
- yol çiyninin eni: 0–17-ci kilometr hissəsində – 1,5 metr, 17–101-ci kilometr hissəsində – 2,5 metr;
- torpaq yatağının eni: 0–17-ci kilometr hissəsində – 12 metr, 17–101-ci kilometr hissəsində – 14 metr;
- yol çiyninin bərkidilmiş zolağının eni – 0,5 metr.
Tarif (qiymət) Şurası ödənişli avtomobil yolu ilə nəqliyyat vasitələrinin gedişi üçün ödənişin məbləğini avtomobil yolunun dərəcəsi
nəzərə alınmaqla təsdiq etməli, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi bu Qərardan irəli gələn məsələləri həll etməlidir.

Кабинет министров принял решение о мерах по определению 81,3-километрового участка новой автомобильной дороги Ахмедбейли–Физули–Шуша как платной автомобильной дороги.
Решение подписал премьер-министр Али Асадов.
Согласно решению, начальная точка платной автомобильной дороги: 157-й километр автомобильной дороги M–6 Гаджигабул–Бахрамтепе–Миндживан, конечная точка: 100,5-й километр автомобильной дороги Ахмедбейли–Физули–Шуша (Дорога Победы).
Пересечения и соединения платной автомобильной дороги с другими автомобильными дорогами следующие:
- 1,4-й километр платной автомобильной дороги – автомобильная дорога Горадиз–Джебраил–Зангилан–Агбенд;
- 27-й километр платной автомобильной дороги – подъездная дорога к Международному аэропорту Физули;
- 32-й километр платной автомобильной дороги – подъездная дорога к городу Физули;
- на 32-м, 47-м и 67,5-м километрах платной автомобильной дороги – автомобильная дорога Ахмедбейли–Физули–Шуша (Дорога Победы).
Техническая категория платной автомобильной дороги – I c, количество полос движения: на участке 0–46-й километр – 6, на участке 46–81,7-й километр – 4, ширина полосы движения – 3,5 метра, ширина обочины: на участке 0–46-й километр – 2,5 метра, на участке 46–81,7-й километр
– 2 метра, ширина земляного полотна: на участке 0–46-й километр – 29,5 метра, на участке 46–81,7-й километр – 21,5 метра, ширина укрепленной полосы обочины – 0,5 метра, ширина разделительной полосы – 2 метра.
Маршрут, длина и основные технические показатели альтернативной бесплатной автомобильной дороги следующие:
- Автомобильная дорога Ахмедбейли–Физули–Шуша (Дорога Победы):
- длина – 101 километр;
- техническая категория: на участке 0–17-й километр – III, на участке 17–101-й километр – II;
- количество полос движения – 2;
- ширина полосы движения – 3,5 метра;
- ширина обочины: на участке 0–17-й километр – 1,5 метра, на участке 17–101-й километр – 2,5 метра;
- ширина земляного полотна: на участке 0–17-й километр – 12 метров, на участке 17–101-й километр – 14 метров;
- ширина укрепленной полосы обочины – 0,5 метра.
Совет по тарифам (ценам) должен утвердить размер платы за проезд транспортных средств по платной автомобильной дороге с учетом категории автомобильной дороги,
а Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана должно решить вопросы, вытекающие из данного Решения.