Əhməd İsmayılov Özbəkistan nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Türk Dövlətləri Təşkilatının media və informasiya üzrə məsul nazirlərinin və yüksək vəzifəli rəsmilərinin 7-ci toplantısı çərçivəsində Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov ilə Özbəkistan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələri üçün Məzmunun İstehsalı Mərkəzinin direktoru Kobuljon Axmedov arasında görüş keçirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, görüşdə Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov Azərbaycan və Özbəkistan arasında media sahəsində əməkdaşlığın TDT çərçivəsində yeni, daha strateji mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, iki ölkə arasında informasiya mübadiləsinin genişləndirilməsi, media qurumları arasında tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi və qarşılıqlı layihələrin həyata keçirilməsi bu əməkdaşlığın davamlı inkişafına əsas yaradır. Xüsusilə “Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında media sahəsində əməkdaşlığın inkişafı üzrə Yol Xəritəsi”nin icrasının qarşılıqlı fəaliyyəti daha sistemli, planlı və institusional bir müstəviyə daşıdığı diqqətə çatdırılıb.
Özbəkistan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələri üçün Məzmunun İstehsalı Mərkəzinin direktoru Kobuljon Axmedov isə media sahəsində əməkdaşlığın iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın ayrılmaz hissəsi olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, Azərbaycan və Özbəkistan media qurumları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, birgə layihələrin təşkili və peşəkar kadr hazırlığı sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi iki ölkə arasında bu sahədə tərəfdaşlığın daha da dərinləşməsinə mühüm töhfə verəcək.
Görüş zamanı gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri və birgə layihələr ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

В рамках 7-го заседания министров и высокопоставленных должностных лиц Организации тюркских государств, ответственных за средства массовой информации и информацию, состоялась встреча исполнительного директора Агентства по развитию медиа Ахмеда Исмаилова с директором Центра по производству контента для средств массовой информации при Администрации Президента Республики Узбекистан Кобулжоном Ахмедовым.
Редакция сообщает, что на встрече исполнительный директор Агентства по развитию медиа Ахмед Исмаилов заявил, что сотрудничество между Азербайджаном и Узбекистаном в медиа-сфере в рамках ОТГ выходит на новый, более стратегический этап. Он подчеркнул, что расширение обмена информацией между двумя странами, укрепление партнерства между медиа-структурами и реализация совместных проектов создают основу для устойчивого развития этого сотрудничества. В частности, было отмечено, что реализация «Дорожной карты по развитию сотрудничества в медиа-сфере между Азербайджанской Республикой и Республикой Узбекистан» выводит взаимную деятельность на более системный, плановый и институциональный уровень.
Директор Центра по производству контента для средств массовой информации при Администрации Президента Республики Узбекистан Кобулжон Ахмедов, в свою очередь, отметил, что сотрудничество в медиа-сфере является неотъемлемой частью стратегического партнерства между двумя странами. Он заявил, что расширение связей между медиа-структурами Азербайджана и Узбекистана, организация совместных проектов и укрепление сотрудничества в области подготовки профессиональных кадров внесут значительный вклад в дальнейшее углубление партнерства между двумя странами в этой сфере.
В ходе встречи состоялся широкий обмен мнениями о направлениях будущего сотрудничества и совместных проектах.