Əfqanıstan və Pakistan sərhədində gərgin döyüşlər başladı
Əfqanıstan xarici işlər naziri Pakistana xəbərdarlıq edib: “İngilislərdən, Sovetlərdən, amerikalılardan və NATO-dan soruşun, Əfqanıstanla oynamanın nə qədər mənasız olduğunu sizə izah edərlər.”
Redaksiya xəbər verir ki, Əfqanıstan və Pakistan qüvvələri arasında sərhəd bölgəsində şiddətli atışmalar başlayıb. Əfqanıstan Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, hazırda yeddi sərhəd vilayətində qarşıdurmalar davam edir.
Yerli mənbələr Pakistan ordusunun Əfqan sərhəd postunu məhv etdiyini göstərən görüntülər yayıb. Taliban hökuməti isə sərhədə əlavə qüvvələr göndərməyə başladığını təsdiqləyib.
Bildirilib ki, Taliban döyüşlərdə öldürülən və əsir alınan Pakistan əsgərlərinin fotolarını da yayıb. Pakistan hərbi hava qüvvələrinin sərhəd boyunca uçuşlar həyata keçirdiyi bildirilir. Sərhəd xətti boyunca vəziyyətin gərgin olaraq qaldığı qeyd olunur.

Министр иностранных дел Афганистана предупредил Пакистан: «Спросите у англичан, Советов, американцев и НАТО, они объяснят вам, насколько бессмысленно играть с Афганистаном».
Редакция сообщает, что в приграничном районе между афганскими и пакистанскими силами начались ожесточенные перестрелки. По данным Министерства обороны Афганистана, в настоящее время столкновения продолжаются в семи приграничных провинциях.
Местные источники распространили кадры, на которых видно, как пакистанская армия уничтожает афганский пограничный пост. Правительство Талибана подтвердило, что начало переброску дополнительных сил к границе.
Сообщается, что Талибан также распространил фотографии пакистанских солдат, убитых и взятых в плен в боях. По имеющимся данным, ВВС Пакистана осуществляют полеты вдоль границы. Отмечается, что ситуация вдоль пограничной линии остается напряженной.