Bayram günlərində səfərə çıxan sürücülər hərəkət marşrutlarını əvvəlcədən planlaşdırsınlar.
Bu barədə Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) Zəfər Günü və Dövlət Bayrağı Günü ilə əlaqədar müraciətində bildirilib.
Vurğulanıb ki, 8–11 noyabr tarixlərini əhatə edən ardıcıl istirahət günlərində ölkə üzrə nəqliyyat axınının intensivləşəcəyi, paytaxtdan bölgələrə, eləcə də əks istiqamətdə hərəkətin artacağı gözlənilir.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi hərəkət iştirakçılarına müraciət edərək bildirir ki, qarşıdakı dörd günlük qeyri-iş günlərində yollarda təhlükəsizliyin təmin olunması hər bir hərəkət iştirakçısının diqqətindən və məsuliyyətindən asılıdır.
"Sürücülərdən xahiş olunur ki, yola çıxmazdan əvvəl idarə etdikləri nəqliyyat vasitələrinin texniki vəziyyətini diqqətlə yoxlasınlar - xüsusilə tormoz sistemi, şinlərin aşınma dərəcəsi, işıq cihazları və şüşəsilənlərin işləkliyinə nəzarət etsinlər. Tövsiyə olunur ki, hərəkət marşrutlarını əvvəlcədən planlaşdırsınlar və səfər vaxtını elə müəyyən etsinlər ki, hərəkət rahat və təhlükəsiz olsun. Uzun məsafələrə yola çıxmazdan əvvəl mütləq istirahət etsinlər, yorğun və yuxusuz halda sükan arxasına keçməsinlər. Sürət həddinə ciddi riayət etsinlər, riskli manevrlərdən və qəfil ötmələrdən çəkinərək ara məsafəsini düzgün saxlasınlar. Uşaqları avtomobildə təhlükəsizlik kəməri və ya uşaq oturacağından istifadə etməklə daşısınlar . Spirtli içki qəbul etmiş şəxslərin sükan arxasına keçməsinin yolverilməz olduğunu unutmasınlar".
Mürciətdə vurğulanıb ki, piyadalar yalnız müəyyən olunmuş keçidlərdən istifadə etsinlər, işıqforun siqnallarına əməl etsinlər və xüsusilə axşam saatlarında, görmə şəraiti zəiflədikdə geyimlərində işıq əks etdirici elementlərə üstünlük versinlər.
"Bayram günlərində BDYPİ-nin şəxsi heyəti gücləndirilmiş iş rejimində xidmət aparacaq. Məqsəd - hərəkətin təhlükəsizliyini təmin etmək və qəzaların qarşısını almaqdır. Unutmayaq ki, özümüzün və sevdiklərimizin təhlükəsizliyi hər birimizin davranışından asılıdır".

Drivers traveling during the holidays should plan their routes in advance.
This was stated in the appeal of the Main State Traffic Police Department (MSTPD) regarding Victory Day and State Flag Day.
It was emphasized that during the consecutive holiday days covering November 8-11, an intensification of traffic flow across the country is expected, with increased movement from the capital to the regions, as well as in the opposite direction.
The Main State Traffic Police Department appeals to road users, stating that ensuring safety on the roads during the upcoming four-day non-working period depends on the attention and responsibility of every road user.
"Drivers are requested to carefully check the technical condition of their vehicles before setting off – especially inspecting the brake system, tire wear, lighting devices, and the functionality of windshield wipers. It is recommended that they plan their routes in advance and set their travel time so that the journey is comfortable and safe. Before embarking on long journeys, they must rest, and not get behind the wheel when tired or sleepy. They should strictly adhere to speed limits, maintain a proper distance, avoiding risky maneuvers and sudden overtakes. Children should be transported in the car using a seat belt or a child seat. They should not forget that it is unacceptable for individuals who have consumed alcohol to get behind the wheel."
The appeal emphasized that pedestrians should only use designated crossings, obey traffic light signals, and especially in the evening hours when visibility is poor, prefer reflective elements on their clothing.
"During the holidays, the personnel of the MSTPD will be serving in an enhanced work regime. The goal is to ensure traffic safety and prevent accidents. Let's not forget that the safety of ourselves and our loved ones depends on each of our behaviors."