Henley Pasport İndeksi 2025 hesabatına əsasən, dünya üzrə ən güclü pasportlara malik ölkələr müəyyənləşdirilib. Sıralama ölkələrin vizasız səfər edə bildikləri ölkələrin sayına görə tərtib olunub.
Redaksiya xəbər verir ki, siyahının ilk pilləsində 194 ölkəyə vizasız giriş imkanı təqdim edən Sinqapur qərarlaşıb.
İlk beşlik belə formalaşıb:
- Sinqapur
- Cənubi Koreya və Yaponiya
- Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almaniya, İrlandiya, İtaliya və İspaniya
- Avstriya, Belçika, Lüksemburq, Niderland, Norveç, Portuqaliya və İsveç
- Yunanıstan, İsveçrə və Yeni Zelandiya
Türkiyə 46-cı sırada qərarlaşıb və vətəndaşları 118 ölkəyə vizasız səfər edə bilir.
Azərbaycan isə bu il 68-ci yeri tutub. Azərbaycan pasportu ilə hazırda 72 ölkəyə vizasız və ya sadələşdirilmiş rejimdə giriş mümkündür.
Hesabatda ölkələrin diplomatik nüfuzu, təhlükəsizlik reytinqləri və qlobal mobillik imkanları da nəzərə alınıb.

Согласно отчету Henley Passport Index 2025, определены страны с самыми сильными паспортами в мире. Рейтинг составлен на основе количества стран, которые граждане могут посещать без визы.
Редакция сообщает, что на первом месте списка расположился Сингапур, предоставляющий возможность безвизового въезда в 194 страны.
Первая пятерка сформировалась следующим образом:
- Сингапур
- Южная Корея и Япония
- Дания, Финляндия, Франция, Германия, Ирландия, Италия и Испания
- Австрия, Бельгия, Люксембург, Нидерланды, Норвегия, Португалия и Швеция
- Греция, Швейцария и Новая Зеландия
Турция заняла 46-е место, и ее граждане могут посещать 118 стран без визы.
Азербайджан в этом году занял 68-е место. С азербайджанским паспортом в настоящее время возможен безвизовый или упрощенный въезд в 72 страны.
В отчете также учтены дипломатический престиж стран, рейтинги безопасности и возможности глобальной мобильности.