Dünya Alpaqut Federasiyası ilə xüsusi əməkdaşlıq protokolu imzalandı
Bursa Uludağ Universiteti (BUÜ) ilə Dünya Alpaqut Federasiyası (DAF) arasında türklərin tarixi döyüş ruhunu müasir idman formasına çevirən Alpaqut döyüş sənətini elmi və akademik əsaslarla dəstəkləmək məqsədilə genişmiqyaslı əməkdaşlıq sazişi imzalanıb.
İmza mərasimində çıxış edən BUÜ rektor müavini professor doktor İrfan Kırışçıoğlu bu razılaşmanın məqsədinin idmanı elmin işığında inkişaf etdirmək, gənc idmançılara beynəlxalq səviyyədə yeni imkanlar yaratmaq və Alpaqutun mədəni kimliyini elmi əsaslarla gücləndirmək olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, bu cür yarışlar həm idmanın, həm də universitetin tanıdılmasına mühüm töhfə verəcək.
Dünya Alpaqut Federasiyasının İdarə Heyətinin üzvü Yunus Arabacı isə Alpaqutun həm tarixi, həm də mədəni bir döyüş sənəti olduğunu vurğulayaraq, Azərbaycanın və Türkiyənin bu sahədə öncül rol oynamasının vacibliyini qeyd edib. O deyib ki, Alpaqut Orta Asiya köklərinə söykənən, intizam, əxlaq və mübarizə ruhuna əsaslanan bir idman növüdür və bu əməkdaşlıq sayəsində onun beynəlxalq arenada haqlı yerini tapacağına inanır.
BUÜ İdman Elmləri Fakültəsinin dekanı professor doktor Ramiz Arabacı isə əməkdaşlıq çərçivəsində dekabrın 3-dən 7-dək universitetin idman zalında 20-yə yaxın ölkənin iştirakı ilə 5-ci Alpaqut Dünya Çempionatının keçiriləcəyini açıqlayıb. O bildirib ki, bu tədbir universitetin beynəlxalq nüfuzuna və türk dünyası ölkələri ilə əlaqələrin inkişafına əhəmiyyətli təsir göstərəcək.

Подписан специальный протокол о сотрудничестве со Всемирной федерацией Алпагут
Между Университетом Бурса Улудаг (BUÜ) и Всемирной федерацией Алпагут (DAF) было подписано масштабное соглашение о сотрудничестве с целью поддержки боевого искусства Алпагут, которое превращает исторический боевой дух тюрков в современную спортивную форму, на научной и академической основе.
Выступая на церемонии подписания, проректор BUÜ, профессор доктор Ирфан Кырышчиоглу заявил, что целью данного соглашения является развитие спорта в свете науки, создание новых возможностей для молодых спортсменов на международном уровне и укрепление культурной идентичности Алпагут на научной основе. По его словам, такие соревнования внесут значительный вклад в популяризацию как спорта, так и университета.
Член правления Всемирной федерации Алпагут Юнус Арабаджи, в свою очередь, подчеркнул, что Алпагут является как историческим, так и культурным боевым искусством, и отметил важность ведущей роли Азербайджана и Турции в этой области. Он заявил, что Алпагут — это вид спорта, основанный на среднеазиатских корнях, дисциплине, морали и духе борьбы, и выразил уверенность, что благодаря этому сотрудничеству он займет свое законное место на международной арене.
Декан факультета спортивных наук BUÜ, профессор доктор Рамиз Арабаджи объявил, что в рамках сотрудничества с 3 по 7 декабря в спортивном зале университета пройдет 5-й Чемпионат мира по Алпагут с участием около 20 стран. Он отметил, что это мероприятие окажет значительное влияние на международный авторитет университета и развитие связей со странами тюркского мира.