Dövlətlərdən İsrailə bölgəyə müstəqil xarici medianın girişinə icazə verilməsi çağırışı
Qəzzada davam edən humanitar fəlakət fonunda Media Freedom Coalition üzvü olan dövlətlər İsraildən bölgəyə dərhal müstəqil xarici medianın girişinə icazə verilməsini və jurnalistlərin təhlükəsizliyinin təmin olunmasını tələb ediblər.
Redaksiya xəbər verir ki, birgə bəyanatda jurnalist və media işçilərinin müharibənin dəhşətli reallığını işıqlandırmaqda mühüm rol oynadığı vurğulanır. Bildirilir ki, münaqişə zonalarına çıxışın məhdudlaşdırılması və medianın qarşısının alınması qəbuledilməzdir.
Bəyanatda jurnalistlərə qarşı yönəlmiş zorakılıqlar, xüsusilə çoxsaylı həlak olma halları, həbslər və saxlanmalar qətiyyətlə pislənib. İsrail hakimiyyətindən və digər tərəflərdən Qəzza, İsrail, İordan çayının Qərb sahili və Şərqi Qüdsdə fəaliyyət göstərən yerli və xarici media işçilərinin azad və təhlükəsiz fəaliyyətinə şərait yaradılması tələb olunub. Qəsdən jurnalistlərin hədəfə alınmasının yolverilməz olduğu vurğulanaraq, beynəlxalq humanitar hüququn silahlı münaqişələr zamanı mülki jurnalistləri qoruduğu xatırladılıb. Hücumların araşdırılması və məsul şəxslərin milli və beynəlxalq qanunlara uyğun mühakimə olunması çağırışı da edilib.
Sənəddə həmçinin dərhal atəşkəsin elan edilməsi, qalan girovların qeyd-şərtsiz azad olunması, humanitar yardımın maneəsiz çatdırılması və iki dövlətli həll yolu əsasında uzunmüddətli sülh və təhlükəsizliyə aparan yolun açılması tələbi bir daha səsləndirilib.

Amidst the ongoing humanitarian catastrophe in Gaza, states that are members of the Media Freedom Coalition have demanded that Israel immediately allow independent foreign media access to the region and ensure the safety of journalists.
The editorial office reports that the joint statement emphasizes the important role journalists and media workers play in covering the horrific reality of the war. It is stated that restricting access to conflict zones and impeding media is unacceptable.
The statement strongly condemned violence against journalists, especially numerous fatalities, arrests, and detentions. Israeli authorities and other parties were urged to create conditions for the free and safe operation of local and foreign media workers operating in Gaza, Israel, the West Bank, and East Jerusalem. It was emphasized that deliberately targeting journalists is unacceptable, and it was recalled that international humanitarian law protects civilian journalists during armed conflicts. A call was also made for attacks to be investigated and for those responsible to be prosecuted in accordance with national and international laws.
The document also reiterated the demand for an immediate ceasefire, the unconditional release of the remaining hostages, unimpeded delivery of humanitarian aid, and opening the path to long-term peace and security based on a two-state solution.