"Hökumət buludu"nun (G-cloud) yaradılması və "bulud" xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında" ölkə Prezidentinin 718 nömrəli Fərmanının icrası davam etdirilir.
Fərmanın icrası çərçivəsində daha bir dövlət qurumu - Dövlət Turizm Agentliyi informasiya sistemlərini "Hökumət buludu"na köçürüb. Agentliyin əsas rəqəmsal resursları AZCON Holding şirkətlərindən olan "AzInTelecom" MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə yerləşdirilib. "AzInTelecom" Agentliyə "Virtual server – IaaS" (İnfrastructure-as-a-Service) və "Rezervlənmə – BaaS" (Backup-as-a-Service) "bulud" xidmətləri göstərib. Bununla da qurum öz kritik sistemləri üçün daha dayanıqlı və əlçatan İT infrastrukturu əldə edib.
"Hökumət buludu" layihəsi çərçivəsində dövlət qurumları İT sistemlərini "AzInTelecom"a məxsus Bakı Əsas və Yevlax Ehtiyat Data Mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyasını həyata keçirir. Nəticədə qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
"AzInTelecom" "bulud" xidmətləri üzrə beynəlxalq standartları müəyyənləşdirən "TIER III" sertifikatını Cənubi Qafqaz regionunda əldə etmiş ilk qurumdur.

State Tourism Agency Migrates IT Systems to "Government Cloud"
The implementation of Decree No. 718 of the President of the country "On measures for the creation of the "Government Cloud" (G-cloud) and the provision of "cloud" services" continues.
As part of the decree's implementation, another state institution - the State Tourism Agency - has migrated its information systems to the "Government Cloud". The agency's main digital resources have been placed in the Baku Data Center owned by "AzInTelecom" LLC, one of the AZCON Holding companies. "AzInTelecom" has provided the Agency with "Virtual server – IaaS" (Infrastructure-as-a-Service) and "Backup – BaaS" (Backup-as-a-Service) "cloud" services. As a result, the institution has obtained a more resilient and accessible IT infrastructure for its critical systems.
Within the framework of the "Government Cloud" project, state institutions are carrying out the full or partial migration of their IT systems to the Baku Main and Yevlakh Reserve Data Centers owned by "AzInTelecom". As a result, the current IT expenses of the institutions decrease, and the productivity of information systems increases. Improved information security, a resilient IT infrastructure, quality service provision, and 24/7 monitoring services are achieved.
"AzInTelecom" is the first institution in the South Caucasus region to obtain the "TIER III" certificate, which defines international standards for "cloud" services.