"Hökumət buludu"nun (G-cloud) yaradılması və "bulud" xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında" ölkə Prezidentinin 718 nömrəli Fərmanının icrası davam etdirilir.
Fərmanın icrası çərçivəsində daha bir dövlət qurumu - Dövlət Turizm Agentliyi informasiya sistemlərini "Hökumət buludu"na köçürüb. Agentliyin əsas rəqəmsal resursları AZCON Holding şirkətlərindən olan "AzInTelecom" MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə yerləşdirilib. "AzInTelecom" Agentliyə "Virtual server – IaaS" (İnfrastructure-as-a-Service) və "Rezervlənmə – BaaS" (Backup-as-a-Service) "bulud" xidmətləri göstərib. Bununla da qurum öz kritik sistemləri üçün daha dayanıqlı və əlçatan İT infrastrukturu əldə edib.
"Hökumət buludu" layihəsi çərçivəsində dövlət qurumları İT sistemlərini "AzInTelecom"a məxsus Bakı Əsas və Yevlax Ehtiyat Data Mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyasını həyata keçirir. Nəticədə qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
"AzInTelecom" "bulud" xidmətləri üzrə beynəlxalq standartları müəyyənləşdirən "TIER III" sertifikatını Cənubi Qafqaz regionunda əldə etmiş ilk qurumdur.

Продолжается исполнение указа № 718 главы государства "О мерах по созданию "Облака правительства" (G-cloud) и предоставлению "облачных" услуг.
В рамках исполнения указа еще один государственный орган – Государственное агентство по туризму – перевел свои информационные системы в "Облако правительства". Основные цифровые ресурсы агентства были размещены в Бакинском центре обработки данных, принадлежащем "AzInTelecom" MMC, входящей в группу компаний AZCON Holding. "AzInTelecom" предоставил агентству "облачные" услуги "Виртуальный сервер – IaaS" (Infrastructure-as-a-Service) и "Резервное копирование – BaaS" (Backup-as-a-Service). Таким образом, учреждение получило более устойчивую и доступную ИТ-инфраструктуру для своих критически важных систем.
В рамках проекта "Облако правительства" государственные органы осуществляют полную или частичную миграцию своих ИТ-систем в Бакинский основной и Евлахский резервный центры обработки данных, принадлежащие "AzInTelecom". В результате снижаются текущие ИТ-расходы учреждений, повышается производительность информационных систем. Достигается улучшенная информационная безопасность, устойчивая ИТ-инфраструктура, качественное сервисное обеспечение и круглосуточный мониторинг.
"AzInTelecom" является первым учреждением в регионе Южного Кавказа, получившим сертификат "TIER III", определяющий международные стандарты "облачных" услуг.