Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfəri çərçivəsində Yuta Senatının prezidenti Adam Stüart ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-ABŞ münasibətlərinin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyduğu vurğulanıb. Bu il avqust ayının 8-də Vaşinqtonda Azərbaycan, ABŞ və Ermənistan rəhbərlərinin imzaladıqları Birgə Bəyannamənin sülh prosesində tarixi dönüş nöqtəsi olduğu, eyni zamanda dinlərarası harmoniya, tolerantlıq və birgəyaşayış ənənələrinin möhkəmlənməsində mühüm rol oynayacağına əminlik ifadə edilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov bildirib ki, Azərbaycandakı tolerantlıq mühitinin inkişafı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Bu siyasətin əsasında milli-mənəvi dəyərlərin qorunması və müxtəlif dinlərə mənsub insanların birgə, sülh şəraitində yaşamasını təmin etmək məqsədi dayanır. Ramin Məmmədov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə dini tolerantlıq, multikulturalizm və qarşılıqlı hörmət prinsiplərinə əsaslanan cəmiyyət modelinin formalaşdığını qeyd edib. Vurğulayıb ki, Azərbaycanda bütün konfessiyaların, o cümlədən xristian dini icmalarının azad və təhlükəsiz şəkildə fəaliyyət göstərməsi üçün dövlət tərəfindən hərtərəfli şərait yaradılıb. Bunun bariz nümunəsi kimi İsa Məsihin Sonuncu Gün Müqqəddəsləri Kilsəsinin Azərbaycanda rəsmi qeydiyyatı, dövlətin dinlərarası tolerantlıq və bərabər münasibət prinsipinə sadiqliyinin praktik təzahürüdür. Komitə sədri Azərbaycan-ABŞ əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcək qarşılıqlı təmasların əhəmiyyətini vurğulayaraq, Senat prezidentini Azərbaycana səfərə dəvət edib.
Səfər dəvətini minnətdarlıqla qəbul edən Adam Stüart əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, ölkəmizdəki multikultural dəyərlərin və dinlərarası harmoniyanın təqdirəlayiq olduğunu bildirib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tolerantlıq və dinlərarası həmrəylik mühitinin qorunmasına mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib. O, Azərbaycan cəmiyyətində dini dözümlülük və mədəni müxtəlifliyin qorunması istiqamətində həyata keçirilən siyasəti yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan - ABŞ arasında dinlər və mədəniyyətlərin dialoqu sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsinin aparıldığı görüşdə Yuta Ştatının senatorları Kirk Kollimor, Mayk Makkel də iştirak ediblər.

Председатель Государственного комитета по работе с религиозными образованиями Рамин Мамедов в рамках визита в Соединенные Штаты Америки встретился с президентом Сената Юты Адамом Стюартом.
На встрече было подчеркнуто, что азербайджано-американские отношения выходят на качественно новый этап. Была выражена уверенность в том, что Совместная декларация, подписанная руководителями Азербайджана, США и Армении 8 августа этого года в Вашингтоне, является историческим поворотным пунктом в мирном процессе, а также сыграет важную роль в укреплении традиций межрелигиозной гармонии, толерантности и сосуществования.
Председатель Госкомитета Рамин Мамедов заявил, что развитие атмосферы толерантности в Азербайджане является одним из приоритетных направлений государственной политики. В основе этой политики лежит цель сохранения национально-духовных ценностей и обеспечения совместного, мирного проживания людей, принадлежащих к различным религиям. Рамин Мамедов отметил, что под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в нашей стране сформирована модель общества, основанная на принципах религиозной толерантности, мультикультурализма и взаимного уважения. Он подчеркнул, что государством созданы всесторонние условия для свободной и безопасной деятельности всех конфессий в Азербайджане, включая христианские религиозные общины. Ярким примером этого является официальная регистрация Церкви Иисуса Христа Святых последних дней в Азербайджане, что является практическим проявлением приверженности государства принципу межрелигиозной толерантности и равного отношения. Председатель комитета, подчеркнув важность взаимных контактов, которые будут способствовать развитию азербайджано-американских связей, пригласил президента Сената посетить Азербайджан.
Адам Стюарт, с благодарностью приняв приглашение посетить Азербайджан, подчеркнул важность расширения сотрудничества и заявил, что мультикультурные ценности и межрелигиозная гармония в нашей стране заслуживают похвалы. Он отметил, что Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев внес значительный вклад в сохранение атмосферы толерантности и межрелигиозной солидарности. Он подчеркнул, что высоко ценит политику, проводимую в азербайджанском обществе в направлении сохранения религиозной терпимости и культурного разнообразия.
На встрече, где состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества между Азербайджаном и США в области диалога религий и культур, также приняли участие сенаторы штата Юта Кирк Коллимор и Майк Маккел.