Donald Tramp Maduronun ələ keçirilməsi və Venesuela planlarını açıqladı
ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuela prezidenti Nikolas Maduronun ələ keçirilməsi ilə bağlı geniş çıxış edərək əməliyyatı İkinci Dünya müharibəsindən bəri görünməmiş miqyaslı hərbi hücum kimi xarakterizə edib. O bildirib ki, Karakasın mərkəzində yerləşən güclü hərbi obyektə yönəlmiş bu əməliyyat nəticəsində Maduro gecə saatlarında saxlanılıb.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp çıxışında Venesuela ordusunun bütün imkanlarının zərərsizləşdirildiyini, ABŞ hərbçiləri və hüquq-mühafizə orqanlarının birgə fəaliyyəti nəticəsində Maduronun itkisiz ələ keçirildiyini vurğulayıb. Trampın sözlərinə görə, əməliyyat zamanı Karakasda işıqlar söndürülüb və ABŞ hərbi üstünlüyü tam təmin olunub.
Tramp həmçinin ABŞ-in müvəqqəti olaraq Venesuelanı idarə edəcəyini, ölkədə təhlükəsiz və sabit keçid təmin olunana qədər prosesə nəzarət edəcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, ABŞ-ın iri neft şirkətləri Venesuelanın dağılmış neft infrastrukturunun bərpasına milyardlarla dollar sərmayə qoyacaq və bu addımlar ölkə iqtisadiyyatının dirçəldilməsinə yönələcək.
ABŞ prezidenti Donald Tramp əlavə edib ki, Maduro və həyat yoldaşı ABŞ ədaləti qarşısında cavab verəcək və ABŞ ərazisində məhkəmə olunacaq. O, ABŞ-in Qərb yarımkürəsində hərbi və siyasi üstünlüyünün sual altına alınmayacağını, lazım gələrsə daha genişmiqyaslı əməliyyatlara da hazır olduqlarını bildirib.

Президент США Дональд Трамп выступил с обширной речью о захвате президента Венесуэлы Николаса Мадуро, охарактеризовав операцию как военное нападение невиданных масштабов со времен Второй мировой войны. Он заявил, что в результате этой операции, направленной на мощный военный объект в центре Каракаса, Мадуро был задержан в ночное время.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп подчеркнул в своем выступлении, что все возможности венесуэльской армии были нейтрализованы, и Мадуро был захвачен без потерь в результате совместных действий американских военных и правоохранительных органов. По словам Трампа, во время операции в Каракасе были отключены огни, и военное превосходство США было полностью обеспечено.
Трамп также заявил, что США временно будут управлять Венесуэлой и контролировать процесс до обеспечения безопасного и стабильного перехода в стране. По его словам, крупные нефтяные компании США инвестируют миллиарды долларов в восстановление разрушенной нефтяной инфраструктуры Венесуэлы, и эти шаги будут направлены на возрождение экономики страны.
Президент США Дональд Трамп добавил, что Мадуро и его супруга предстанут перед американским правосудием и будут судиться на территории США. Он заявил, что военное и политическое превосходство США в Западном полушарии не будет поставлено под сомнение, и они готовы к более масштабным операциям, если это потребуется.