ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuela prezidenti Nikolas Maduronun ələ keçirilməsi ilə bağlı geniş çıxış edərək əməliyyatı İkinci Dünya müharibəsindən bəri görünməmiş miqyaslı hərbi hücum kimi xarakterizə edib. O bildirib ki, Karakasın mərkəzində yerləşən güclü hərbi obyektə yönəlmiş bu əməliyyat nəticəsində Maduro gecə saatlarında saxlanılıb.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp çıxışında Venesuela ordusunun bütün imkanlarının zərərsizləşdirildiyini, ABŞ hərbçiləri və hüquq-mühafizə orqanlarının birgə fəaliyyəti nəticəsində Maduronun itkisiz ələ keçirildiyini vurğulayıb. Trampın sözlərinə görə, əməliyyat zamanı Karakasda işıqlar söndürülüb və ABŞ hərbi üstünlüyü tam təmin olunub.
Tramp həmçinin ABŞ-ın müvəqqəti olaraq Venesuelanı idarə edəcəyini, ölkədə təhlükəsiz və sabit keçid təmin olunana qədər prosesə nəzarət edəcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, ABŞ-ın iri neft şirkətləri Venesuelanın dağılmış neft infrastrukturunun bərpasına milyardlarla dollar sərmayə qoyacaq və bu addımlar ölkə iqtisadiyyatının dirçəldilməsinə yönələcək.
ABŞ prezidenti Donald Tramp əlavə edib ki, Maduro və həyat yoldaşı ABŞ ədaləti qarşısında cavab verəcək və ABŞ ərazisində məhkəmə olunacaq. O, ABŞ-ın Qərb yarımkürəsində hərbi və siyasi üstünlüyünün sual altına alınmayacağını, lazım gələrsə daha genişmiqyaslı əməliyyatlara da hazır olduqlarını bildirib.

U.S. President Donald Trump delivered a comprehensive speech regarding the capture of Venezuelan President Nicolás Maduro, characterizing the operation as a military assault of unprecedented scale since World War II. He stated that Maduro was apprehended during the night as a result of this operation targeting a powerful military facility in central Caracas.
The editorial reports that U.S. President Donald Trump emphasized in his speech that all capabilities of the Venezuelan army were neutralized, and Maduro was captured without casualties through the joint efforts of U.S. military and law enforcement agencies. According to Trump, lights were turned off in Caracas during the operation, and complete U.S. military superiority was ensured.
Trump also announced that the U.S. would temporarily govern Venezuela and oversee the process until a secure and stable transition is ensured in the country. He stated that major U.S. oil companies would invest billions of dollars in restoring Venezuela's devastated oil infrastructure, and these steps would be aimed at reviving the country's economy.
U.S. President Donald Trump added that Maduro and his wife would face U.S. justice and be tried on U.S. territory. He stated that the U.S.'s military and political dominance in the Western Hemisphere would not be questioned, and they were prepared for broader operations if necessary.