Donald Tramp İranı təcrid siyasətini davam etdirməyə qərar verdi
ABŞ prezidenti Donald Tramp İranla bağlı uzunmüddətli təcrid siyasətini davam etdirmək qərarına gəlib. Bu qərar hərbi əməliyyatların gərginləşdirilməsi və ya münaqişəyə son qoyulması variantları əvəzinə seçilib.
Redaksiya "Wall Street Journal"-a istinadla xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın bu addımı regionda mövcud gərginliyi nəzərə alaraq atılıb. Təcrid siyasətinin davam etdirilməsi Tehranın beynəlxalq arenadakı mövqeyinə təsir göstərmək məqsədi daşıyır.
Bu siyasət, İranın nüvə proqramı və regional fəaliyyətləri ilə bağlı narahatlıqları aradan qaldırmaq üçün diplomatik və iqtisadi təzyiqləri ön plana çıxarır. ABŞ rəhbərliyi hesab edir ki, bu yanaşma daha effektiv nəticələr verə bilər və uzunmüddətli sabitliyə yol aça bilər. Lakin bu qərarın fonunda Mayın 1-dən etibarən Trampın müharibə icazəsinin vaxtının bitdiyi və qərarın Konqresin əlinə keçdiyi də diqqətlərdən yayınmayıb.

Дональд Трамп решил продолжить политику изоляции Ирана
Президент США Дональд Трамп принял решение продолжить долгосрочную политику изоляции в отношении Ирана. Это решение было выбрано вместо вариантов эскалации военных действий или прекращения конфликта.
Редакция со ссылкой на "Wall Street Journal" сообщает, что этот шаг президента США Дональда Трампа был предпринят с учетом существующей напряженности в регионе. Продолжение политики изоляции направлено на то, чтобы повлиять на позицию Тегерана на международной арене.
Эта политика выдвигает на первый план дипломатическое и экономическое давление для устранения опасений, связанных с ядерной программой Ирана и его региональной деятельностью. Руководство США считает, что такой подход может дать более эффективные результаты и проложить путь к долгосрочной стабильности. Однако на фоне этого решения не осталось без внимания и то, что с 1 мая срок действия разрешения Трампа на ведение войны истек, и решение перешло в руки Конгресса.