ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuela prezidenti ilə münasibətlər, Yaxın Şərq, Ukrayna və Rusiya arasında danışıqlar, eləcə də İsrailin təhlükəsizliyi ilə bağlı bir sıra açıqlamalar səsləndirib. O, Venesuela rəhbərliyinin guya ABŞ-dən göstəriş almağı dayandırması ilə bağlı yayılan fikirlərə münasibət bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp bu iddialar barədə konkret məlumata malik olmadığını deyərək, “Orada dəqiq nə baş verdiyini bilmirəm, belə bir şey eşitməmişəm. Bizim çox yaxşı münasibətlərimiz var” ifadəsini işlədib. O, Venesuela ilə əlaqələrin müsbət səviyyədə olduğunu vurğulayıb.
ABŞ prezidenti Donald Tramp həmçinin Suriya prezidenti ilə keçirdiyi görüşü yüksək qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, “yüksək hörmət edilən Suriya prezidenti ilə çox yaxşı görüşüm oldu”. Tramp qeyd edib ki, regionda vəziyyət çox yaxşı istiqamətdə inkişaf edir və bu proses ABŞ-ni məmnun edir.
Açıqlamalarında Ukrayna və Rusiya mövzusuna da toxunan ABŞ prezidenti Donald Tramp bildirib ki, bu iki ölkə arasında aparılan danışıqlarda çox müsbət irəliləyişlər var. O, prosesin ümidverici xarakter daşıdığını xüsusi vurğulayıb.
Bununla yanaşı, ABŞ prezidenti Donald Tramp daxili siyasi kontekstdə də sərt fikir səsləndirib. O, “Əgər Bayden və ya Harris qalib gəlsəydi, bu gün İsrail mövcud olmazdı” deyərək, İsrailin təhlükəsizliyinin məhz öz siyasəti ilə bağlı olduğunu iddia edib.

US President Donald Trump has made a series of statements regarding relations with the Venezuelan president, the Middle East, negotiations between Ukraine and Russia, and Israel's security. He commented on the idea that the Venezuelan leadership has stopped taking orders from the US.
The editorial reports that US President Donald Trump stated he had no specific information about these claims, saying, “I don’t know exactly what’s happening there, I haven’t heard anything like that. We have very good relations.” He emphasized that relations with Venezuela are at a positive level.
US President Donald Trump also highly praised his meeting with the Syrian president. According to him, “I had a very good meeting with the highly respected Syrian president.” Trump noted that the situation in the region is developing very well and this process satisfies the US.
Touching upon the topic of Ukraine and Russia in his statements, US President Donald Trump said that there have been very positive advancements in the negotiations between these two countries. He specifically emphasized the promising nature of the process.
In addition, US President Donald Trump expressed a strong opinion in an internal political context. He claimed that Israel's security is directly related to his policies, stating, “If Biden or Harris had won, Israel would not exist today.”