DİQQƏT! Soyuq hava göz xəstəlikləri riskini artırır
Aşağı temperatur və quru hava göz səthini qoruyan göz yaşı qatının daha sürətli buxarlanmasına səbəb olur. Bu proses nəticəsində gözlərdə sulanma, qum hissi, yanma və qızartı kimi narahatlıqlar meydana çıxır.
Redaksiya məlumat verir ki, bu barədə oftalmoloq İvan Zarubin xəbərdarlıq edib. Onun sözlərinə görə, qeyd olunan əlamətlər orqanizmin qoruyucu reaksiyası hesab olunur.
Mütəxəssis bildirib ki, soyuq və quru havaya mütəmadi məruz qalma hallarında bu qoruyucu mexanizm patoloji hal ala bilər. Nəticədə quru göz sindromu və konyunktivit kimi göz xəstəliklərinin inkişaf riski əhəmiyyətli dərəcədə artır.
Oftalmoloq xüsusilə qış mövsümündə gözlərin qorunmasının vacibliyini vurğulayaraq, soyuq havada açıq mühitdə uzun müddət qalmaqdan çəkinməyi və göz sağlamlığına diqqət yetirməyi tövsiyə edib.

Низкие температуры и сухой воздух приводят к более быстрому испарению слезной пленки, защищающей поверхность глаза. В результате этого процесса возникают такие неприятные ощущения, как слезотечение, ощущение песка, жжение и покраснение глаз.
Редакция сообщает, что об этом предупредил офтальмолог Иван Зарубин. По его словам, указанные симптомы считаются защитной реакцией организма.
Специалист отметил, что при регулярном воздействии холодного и сухого воздуха этот защитный механизм может перейти в патологическое состояние. В результате значительно возрастает риск развития таких глазных заболеваний, как синдром сухого глаза и конъюнктивит.
Офтальмолог подчеркнул важность защиты глаз, особенно в зимний период, и рекомендовал избегать длительного пребывания на открытом воздухе в холодную погоду и уделять внимание здоровью глаз.