DİN vətəndaşların şəxsi məlumatlarını xarici kiberbunkerlərə ötürən şəxsi ifşa edib.
Redaksiya nazirliyin mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verir ki, vətəndaşların şəxsi məlumatları əsasında kütləvi maliyyə dələduzluğu, ayrı-ayrı şəxslərin bank hesablarına saxta sorğular verməklə pul vəsaitlərini talayan şəxs əməliyyat-texniki tədbirlərlə müəyyən olunaraq saxlanılıb.
Belə ki, 34 yaşlı Qulamov Eldəniz Şayiq oğlu qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən elektron məlumat daşıyıcılarından, informasiya texnologiyalarından istifadə edilməklə oğurluq əməllərində şübhəli bilinir.
Müəyyən olunub ki, E.Qulamov digər şəxslərlə birgə qabaqcadan əlbir olaraq müxtəlif sosial şəbəkə platformaları və messencer proqramları vasitəsilə vətəndaşların şəxsiyyət vəsiqələrini, pasportlarını və bank kartlarını əldə etməklə bir sıra cinayətkar əməllər törədib.
Cinayətkar fəaliyyətləri bununla məhdudlaşmayan şəxslər həmin sənədləri, bank kartlarının surətlərini kiber bunkerlərə transformasiyanı təşkil ediblər.
Əsasən “Facebook”, “Instagram”, “WhatsApp” üzərindən danışıqlar aparan cinayətkar qrup özlərini bank-maliyyə, lombard, humanitar yardım və dövlət təşkilatlarının nümayəndəsi kimi təqdim etməklə fəaliyyət göstəriblər.
O da müəyyən olunub ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bankların vəzifəli şəxslərinin fotolarını saxta profillərə yerləşdirməklə özlərini bank əməkdaşı kimi təqdim edib, vətəndaşların üz görüntülərinin videoqeydiyyatı aparılıb.
Bu və digər üsullarla vətəndaşlara vurulan zərər 300 min manatdan artıqdır.
Hazırda cinayət işi üzrə şübhəli şəxs və istintaqla şəxsiyyəti müəyyən olunan digərləri ilə bağlı tədbirlər davam edir.

The Ministry of Internal Affairs (MIA) has exposed the person who transferred citizens' personal data to foreign cyber bunkers.
The editorial office, referring to the ministry's press service, reports that a person who committed mass financial fraud based on citizens' personal data and stole funds by making fake inquiries into individual bank accounts was identified and detained through operational-technical measures.
Thus, 34-year-old Gulamov Eldaniz Shayig oglu is suspected of theft committed by a group of individuals acting in prior conspiracy, using electronic data carriers and information technologies.
It has been determined that E. Gulamov, in prior conspiracy with other individuals, committed a series of criminal acts by obtaining citizens' identity cards, passports, and bank cards through various social network platforms and messenger applications.
The individuals, whose criminal activities were not limited to this, organized the transformation of these documents and copies of bank cards into cyber bunkers.
The criminal group, primarily conducting negotiations via “Facebook”, “Instagram”, and “WhatsApp”, operated by presenting themselves as representatives of banking-financial, pawnshop, humanitarian aid, and state organizations.
It was also determined that they presented themselves as bank employees by placing photos of officials from banks operating in Azerbaijan on fake profiles, and video recordings of citizens' facial images were made.
The damage inflicted on citizens through these and other methods exceeds 300,000 manats.
Currently, measures regarding the suspect in the criminal case and others whose identities have been established by the investigation are ongoing.