DİN vətəndaşların şəxsi məlumatlarını xarici kiberbunkerlərə ötürən şəxsi ifşa edib.
Redaksiya nazirliyin mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verir ki, vətəndaşların şəxsi məlumatları əsasında kütləvi maliyyə dələduzluğu, ayrı-ayrı şəxslərin bank hesablarına saxta sorğular verməklə pul vəsaitlərini talayan şəxs əməliyyat-texniki tədbirlərlə müəyyən olunaraq saxlanılıb.
Belə ki, 34 yaşlı Qulamov Eldəniz Şayiq oğlu qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən elektron məlumat daşıyıcılarından, informasiya texnologiyalarından istifadə edilməklə oğurluq əməllərində şübhəli bilinir.
Müəyyən olunub ki, E.Qulamov digər şəxslərlə birgə qabaqcadan əlbir olaraq müxtəlif sosial şəbəkə platformaları və messencer proqramları vasitəsilə vətəndaşların şəxsiyyət vəsiqələrini, pasportlarını və bank kartlarını əldə etməklə bir sıra cinayətkar əməllər törədib.
Cinayətkar fəaliyyətləri bununla məhdudlaşmayan şəxslər həmin sənədləri, bank kartlarının surətlərini kiber bunkerlərə transformasiyanı təşkil ediblər.
Əsasən “Facebook”, “Instagram”, “WhatsApp” üzərindən danışıqlar aparan cinayətkar qrup özlərini bank-maliyyə, lombard, humanitar yardım və dövlət təşkilatlarının nümayəndəsi kimi təqdim etməklə fəaliyyət göstəriblər.
O da müəyyən olunub ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bankların vəzifəli şəxslərinin fotolarını saxta profillərə yerləşdirməklə özlərini bank əməkdaşı kimi təqdim edib, vətəndaşların üz görüntülərinin videoqeydiyyatı aparılıb.
Bu və digər üsullarla vətəndaşlara vurulan zərər 300 min manatdan artıqdır.
Hazırda cinayət işi üzrə şübhəli şəxs və istintaqla şəxsiyyəti müəyyən olunan digərləri ilə bağlı tədbirlər davam edir.

МВД разоблачило лицо, передававшее личные данные граждан в зарубежные кибербункеры.
Редакция со ссылкой на пресс-службу министерства сообщает, что в результате оперативно-технических мероприятий было установлено и задержано лицо, занимавшееся массовым финансовым мошенничеством на основе личных данных граждан и похищавшее денежные средства путем отправки поддельных запросов на банковские счета отдельных лиц.
Так, 34-летний Гуламов Эльдениз Шаиг оглы подозревается в кражах, совершенных группой лиц по предварительному сговору с использованием электронных носителей информации и информационных технологий.
Установлено, что Э. Гуламов совместно с другими лицами по предварительному сговору совершил ряд преступных деяний, получая удостоверения личности, паспорта и банковские карты граждан через различные платформы социальных сетей и мессенджеры.
Лица, чья преступная деятельность не ограничивалась этим, организовали передачу этих документов и копий банковских карт в кибербункеры.
Преступная группа, которая вела переговоры в основном через “Facebook”, “Instagram”, “WhatsApp”, действовала, представляясь представителями банковско-финансовых, ломбардных, гуманитарных и государственных организаций.
Также установлено, что они представлялись сотрудниками банков, размещая фотографии должностных лиц банков, действующих в Азербайджане, на поддельных профилях, и проводили видеозапись лиц граждан.
Ущерб, нанесенный гражданам этими и другими способами, превышает 300 тысяч манатов.
В настоящее время продолжаются мероприятия в отношении подозреваемого по уголовному делу и других лиц, чьи личности установлены следствием.