“Qiymətli metalların və qiymətli daşların istehsalı, emalı, istifadəsi, dövriyyəsi və onlardan hazırlanmış məhsulların daşınması zamanı hüquqi şəxslər, habelə qiymətli metallar və qiymətli daşlarla əməliyyatlar həyata keçirən fərdi sahibkarlar tərəfindən onların mühafizəsinin həyata keçirilməsi Qaydaları”nda dəyişiklik edilib.
Bununla bağlı Baş nazir Əli Əsədov Qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, emal edilməmiş almazın idxal və ixracı zamanı emal edilməmiş almazlar kənar müdaxilədən qoruyan və müdaxilə edildikdən sonra ilkin formaya qayıtmasını istisna edən konstruktiv quruluşa malik təhlükəsiz bağlamalarda daşınmalı, bağlamalara müvafiq eyniləşdirmə vasitələri (plomblar, möhürlər, ştamplar və s.) tətbiq olunmalıdır.
Emal edilməmiş almazın idxalı, ixracı, istifadəsi, dövriyyəsi, uçotu və saxlanılması, o cümlədən izlənməsi zamanı mühafizənin təşkilini Daxili İşlər Nazirliyinin silahlı ekipajı ödənişsiz qaydada həyata keçirir.

Changes have been made to the “Rules for the implementation of the protection of precious metals and precious stones by legal entities, as well as individual entrepreneurs carrying out operations with precious metals and precious stones, during their production, processing, use, circulation, and transportation of products made from them.”
In this regard, Prime Minister Ali Asadov has signed a Decree.
According to the Decree, during the import and export of rough diamonds, rough diamonds must be transported in secure packages with a constructive structure that protects them from external interference and prevents their return to their original form after interference, and appropriate identification means (seals, stamps, etc.) must be applied to the packages.
During the import, export, use, circulation, accounting, storage, and tracking of rough diamonds, the organization of their protection is carried out free of charge by an armed crew of the Ministry of Internal Affairs.
The Decree enters into force from the day our country joined the “Kimberley Process Certification Scheme.”