Deputatlar Anım Günü ilə bağlı dünya parlamentlərindəki həmkarlarına müraciət ediblər
Milli Məclisin deputatları Anım Günü ilə bağlı dünya parlamentlərindəki həmkarlarına müraciət ediblər
Milli Məclisin parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının rəhbərləri və beynəlxalq parlament təşkilatlarında Azərbaycan nümayəndə heyətlərinin başçıları 27 sentyabr – Anım Günü ilə bağlı dünya parlamentlərindəki həmkarlarına müraciət ediblər.
Müraciətdə ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Ermənistanın təcavüzkarlıq siyasəti nəticəsində Azərbaycan ərazisinin 20 faizinin işğal olunduğu, azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə və soyqırımı aktları həyata keçirildiyi bildirilir.
Sənəddə 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti genişmiqyaslı hücumundan sonra Azərbaycanın BMT Nizamnaməsinin verdiyi özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək təcavüzkarı sülhə məcbur etmək, Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaq məqsədi ilə əks-hücum əməliyyatına başladığı, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 gün davam edən döyüş əməliyyatlarının gedişində ölkəmizin beynəlxalq miqyasda tanınmış ərazisinin Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalına son qoyulduğu və dövlətimizin ərazi bütövlüyünün bərpasının təmin edildiyi xatırladılır.
Müraciətdə hərbi əməliyyatlar dövründə Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi müharibə cinayətlərindən və insanlıq əleyhinə cinayətlərdən də bəhs edilir. Xüsusilə qeyd olunur ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən qanlı hücumlara və vəhşilik əməllərinə baxmayaraq, Azərbaycan Ordusu beynəlxalq humanitar hüquq normalarına dönmədən əməl edib, düşmənin yalnız silahlı qüvvələrini və hərbi obyektlərini hədəf alıb, mülki şəxslərə və yaşayış məntəqələrinə zərər vurulmasına yol verməyib.
Sənəddə, həmçinin 2023-cü il sentyabrın 19-20-də həyata keçirilən antiterror əməliyyatı nəticəsində isə Ermənistan tərəfindən yaradılmış kriminal xunta rejiminin fəaliyyətinə son qoyulduğu, Azərbaycanın suverenliyinin onun bütün ərazisində bərqərar edildiyi xatırladılaraq, hazırda işğaldan azad edilmiş bölgələrdə yaşayış məskənləri tikilərək bərpa olunduqca keçmiş məcburi köçkünlərin öz yurdlarına qaytarıldığı diqqətə çatdırılır. Bununla belə, Ermənistan tərəfinin Azərbaycan ərazilərində basdırdığı yüz minlərcə minanın törədiyi fəsadlar da təəssüf hissi ilə qeyd olunur.
Bütün bunlara baxmayaraq, məhz Azərbaycanın Ermənistanla münasibətlərin normallaşması üçün 5 baza prinsipini təqdim etdiyi, ötən 5 ildə sülh gündəliyinin həyata keçirilməsi üçün ciddi səylər göstərdiyi, sülh sazişinin layihəsinin də məhz Azərbaycan tərəfindən tərtib edildiyi vurğulanır. Bu çərçivədə bu ilin avqust ayının əvvəllərində ABŞ Prezidenti Donald Trampın dəvəti ilə Azərbaycan Prezidentinin və Ermənistan Baş nazirinin Vaşinqtonda görüşüb danışıqlar aparmasının, "Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair Saziş" layihəsinin paraflanmasının münaqişəyə birdəfəlik son qoyulmasına əlverişli şərait yaratdığı xatırladılır.
Eyni zamanda, əldə edilmiş razılaşmalara uyğun olaraq, reallaşacaq "Beynəlxalq sülh və rifah üçün Tramp marşrutu"nun qitələri birləşdirən mühüm nəqliyyat bağlantısına çevriləcəyi vurğulanaraq, perspektivdə yekun sülh sazişinin imzalanmasının Azərbaycanla Ermənistan arasında davamlı və uzunmüddətli sülhü bərqərar etməklə, bütün Cənubi Qafqaz regionu qarşısında sabitlik və əməkdaşlığı təcəssüm etdirən yeni üfüqlər açacağına inam ifadə olunur.

Депутаты Милли Меджлиса обратились к коллегам в парламентах мира в связи с Днем памяти
Руководители рабочих групп Милли Меджлиса по межпарламентским связям и главы азербайджанских делегаций в международных парламентских организациях обратились к своим коллегам в парламентах мира в связи с 27 сентября – Днем памяти.
В обращении говорится, что в начале 90-х годов прошлого века в результате агрессивной политики Армении было оккупировано 20 процентов территории Азербайджана, а также осуществлены акты этнической чистки и геноцида против азербайджанцев.
В документе напоминается, что 27 сентября 2020 года, после очередного широкомасштабного нападения вооруженных сил Армении, Азербайджан, воспользовавшись правом на самооборону, предоставленным Уставом ООН, начал контрнаступательную операцию с целью принуждения агрессора к миру и прекращения оккупации азербайджанских земель. В ходе 44-дневных боевых действий под руководством Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Ильхама Алиева была положена конец 30-летней оккупации Арменией международно признанной территории нашей страны и обеспечено восстановление территориальной целостности нашего государства.
В обращении также говорится о военных преступлениях и преступлениях против человечности, совершенных вооруженными силами Армении в период военных действий. Особо отмечается, что, несмотря на кровавые нападения и акты варварства, совершенные вооруженными силами Армении, Азербайджанская Армия неукоснительно соблюдала нормы международного гуманитарного права, нацеливаясь только на вооруженные силы и военные объекты противника, не допуская нанесения ущерба гражданским лицам и населенным пунктам.
В документе также напоминается, что в результате антитеррористической операции, проведенной 19-20 сентября 2023 года, была прекращена деятельность криминального хунтового режима, созданного Арменией, и восстановлен суверенитет Азербайджана на всей его территории. Отмечается, что по мере строительства и восстановления жилых поселений в освобожденных от оккупации регионах бывшие вынужденные переселенцы возвращаются в свои родные места. При этом с сожалением отмечаются последствия сотен тысяч мин, установленных армянской стороной на азербайджанских территориях.
Несмотря на все это, подчеркивается, что именно Азербайджан представил 5 базовых принципов для нормализации отношений с Арменией, приложил серьезные усилия для реализации мирной повестки дня за последние 5 лет, и именно Азербайджан разработал проект мирного соглашения. В этом контексте напоминается, что встреча и переговоры Президента Азербайджана и Премьер-министра Армении в Вашингтоне в начале августа этого года по приглашению Президента США Дональда Трампа, а также парафирование проекта "Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения" создали благоприятные условия для окончательного прекращения конфликта.
В то же время, подчеркивается, что "Маршрут Трампа для международного мира и процветания", который будет реализован в соответствии с достигнутыми договоренностями, превратится в важное транспортное сообщение, объединяющее континенты. Выражается уверенность, что подписание окончательного мирного соглашения в перспективе, установив прочный и долгосрочный мир между Азербайджаном и Арменией, откроет новые горизонты стабильности и сотрудничества для всего Южно-Кавказского региона.