Google DeepMind-in baş icraçı direktoru Demis Hassabis Davosda keçirilən Dünya İqtisadi Forumunda OpenAI-nin ChatGPT platformasında reklamları bu qədər erkən sınaqdan keçirməsinə təəccübləndiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu addım gözlənilməzdir və bazarda diqqət çəkən bir qərar kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya Times of India istinadla xəbər verir ki, Demis Hassabis jurnalistlərə açıqlamasında OpenAI-nin gəlirlərini artırmaq üçün təzyiq hiss etdiyini deyib və əlavə edib ki, Google-un Gemini platformasında reklam yerləşdirilməsi ilə bağlı heç bir plan yoxdur. Bu açıqlamalar OpenAI-nin ChatGPT-nin pulsuz və Go tariflərində reklamları test edəcəyini elan etməsindən bir neçə gün sonra səsləndirilib.
Məlumata görə, OpenAI mümkün IPO-ya 2027-ci ildə, təxminən 830 milyard dollar dəyər qiymətləndirməsi ilə hazırlaşır. Lakin şirkətin maliyyə vəziyyəti ciddi müzakirələrə səbəb olur. Belə ki, OpenAI 2025-ci ildə 13 milyard dollar gəlir əldə etsə də, eyni dövrdə 8 milyard dollar vəsait itirib. Deutsche Bank-ın proqnozuna əsasən, şirkət mənfəətə çatana qədər ümumilikdə 143 milyard dollar zərər edə bilər. İnvestor Corc Nobl isə OpenAI-nin yüksək qiymətləndirilməsinə baxmayaraq, “real vaxtda dağılmaqda” olduğunu iddia edib.
Ekspertlər hesab edirlər ki, Demis Hassabisin açıq şəkildə OpenAI-nin strategiyasını sual altına alması nadir haldır, çünki Google və OpenAI birbaşa rəqib olsalar da, şirkət rəhbərləri adətən bir-birinin biznes qərarlarını açıq şəkildə tənqid etmirlər. “Çox erkən” ifadəsi OpenAI-nnin gəlirə ciddi ehtiyac duyduğunu göstərir və reklamların abunə gəlirlərinin xərcləri ödəməməsindən sonra gündəmə gəlməsi strategiyadan çox zəiflik kimi qiymətləndirilir.
Bu fonda Gemini platformasının reklamsız qalması Google üçün üstünlük kimi təqdim olunur. Hassabis bu mövqeyi ilə Google-un reklamdan asılı olmayan, dayanıqlı biznes modelinə malik olduğunu vurğulayır və bununla da OpenAI-nin maliyyə durumuna dolayı zərbə vurur. Analitiklər qeyd edirlər ki, OpenAI-nin IPO planları üçün əsas şərt gəlirliliyə gedən aydın yolun göstərilməsidir və milyardlarla dollar zərər fonunda reklamların əlavə edilməsi bazara ziddiyyətli siqnallar ötürür.

Demis Hassabis, the CEO of Google DeepMind, stated at the World Economic Forum in Davos that he was surprised by OpenAI's early testing of advertisements on its ChatGPT platform. According to him, this move is unexpected and is considered a noteworthy decision in the market.
Reporting with reference to The Times of India, Demis Hassabis told journalists that he believes OpenAI feels pressure to increase its revenue, adding that Google has no plans to place ads on its Gemini platform. These statements come just days after OpenAI announced it would test ads on the free and Go tiers of ChatGPT.
According to reports, OpenAI is preparing for a possible IPO in 2027 with an estimated valuation of approximately $830 billion. However, the company's financial situation is causing serious discussions. While OpenAI is projected to generate $13 billion in revenue in 2025, it has lost $8 billion in the same period. According to Deutsche Bank's forecast, the company could incur a total loss of $143 billion before reaching profitability. Investor George Noble has claimed that despite OpenAI's high valuation, it is "disintegrating in real-time."
Experts believe that Demis Hassabis openly questioning OpenAI's strategy is rare, as even though Google and OpenAI are direct competitors, company leaders typically do not openly criticize each other's business decisions. The phrase "too early" indicates that OpenAI has a serious need for revenue, and the introduction of ads after subscription revenues failed to cover expenses is seen as a weakness rather than a strategy.
Against this backdrop, Gemini's continued absence of ads is presented as an advantage for Google. With this stance, Hassabis emphasizes Google's sustainable business model independent of advertising, thereby indirectly striking a blow at OpenAI's financial situation. Analysts note that the key condition for OpenAI's IPO plans is to show a clear path to profitability, and the addition of ads amidst billions of dollars in losses sends conflicting signals to the market.