Google DeepMind-in baş icraçı direktoru Demis Hassabis Davosda keçirilən Dünya İqtisadi Forumunda OpenAI-nin ChatGPT platformasında reklamları bu qədər erkən sınaqdan keçirməsinə təəccübləndiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu addım gözlənilməzdir və bazarda diqqət çəkən bir qərar kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya Times of India istinadla xəbər verir ki, Demis Hassabis jurnalistlərə açıqlamasında OpenAI-nin gəlirlərini artırmaq üçün təzyiq hiss etdiyini deyib və əlavə edib ki, Google-un Gemini platformasında reklam yerləşdirilməsi ilə bağlı heç bir plan yoxdur. Bu açıqlamalar OpenAI-nin ChatGPT-nin pulsuz və Go tariflərində reklamları test edəcəyini elan etməsindən bir neçə gün sonra səsləndirilib.
Məlumata görə, OpenAI mümkün IPO-ya 2027-ci ildə, təxminən 830 milyard dollar dəyər qiymətləndirməsi ilə hazırlaşır. Lakin şirkətin maliyyə vəziyyəti ciddi müzakirələrə səbəb olur. Belə ki, OpenAI 2025-ci ildə 13 milyard dollar gəlir əldə etsə də, eyni dövrdə 8 milyard dollar vəsait itirib. Deutsche Bank-ın proqnozuna əsasən, şirkət mənfəətə çatana qədər ümumilikdə 143 milyard dollar zərər edə bilər. İnvestor Corc Nobl isə OpenAI-nin yüksək qiymətləndirilməsinə baxmayaraq, “real vaxtda dağılmaqda” olduğunu iddia edib.
Ekspertlər hesab edirlər ki, Demis Hassabisin açıq şəkildə OpenAI-nin strategiyasını sual altına alması nadir haldır, çünki Google və OpenAI birbaşa rəqib olsalar da, şirkət rəhbərləri adətən bir-birinin biznes qərarlarını açıq şəkildə tənqid etmirlər. “Çox erkən” ifadəsi OpenAI-nnin gəlirə ciddi ehtiyac duyduğunu göstərir və reklamların abunə gəlirlərinin xərcləri ödəməməsindən sonra gündəmə gəlməsi strategiyadan çox zəiflik kimi qiymətləndirilir.
Bu fonda Gemini platformasının reklamsız qalması Google üçün üstünlük kimi təqdim olunur. Hassabis bu mövqeyi ilə Google-un reklamdan asılı olmayan, dayanıqlı biznes modelinə malik olduğunu vurğulayır və bununla da OpenAI-nin maliyyə durumuna dolayı zərbə vurur. Analitiklər qeyd edirlər ki, OpenAI-nin IPO planları üçün əsas şərt gəlirliliyə gedən aydın yolun göstərilməsidir və milyardlarla dollar zərər fonunda reklamların əlavə edilməsi bazara ziddiyyətli siqnallar ötürür.

Глава DeepMind раскритиковал рекламную стратегию OpenAI
Генеральный директор Google DeepMind Демис Хассабис выразил удивление тем, что OpenAI так рано начала тестировать рекламу на своей платформе ChatGPT во время Всемирного экономического форума в Давосе. По его словам, этот шаг был неожиданным и расценивается как заметное решение на рынке.
Как сообщает редакция со ссылкой на Times of India, Демис Хассабис заявил журналистам, что OpenAI чувствует давление, чтобы увеличить свои доходы, и добавил, что у Google нет планов по размещению рекламы на платформе Gemini. Эти заявления прозвучали через несколько дней после того, как OpenAI объявила о тестировании рекламы в бесплатных и тарифных версиях ChatGPT.
По имеющимся данным, OpenAI готовится к возможному IPO в 2027 году с оценкой примерно в 830 миллиардов долларов. Однако финансовое положение компании вызывает серьезные дискуссии. Так, несмотря на то, что OpenAI получила доход в размере 13 миллиардов долларов в 2025 году, за тот же период она потеряла 8 миллиардов долларов. По прогнозам Deutsche Bank, компания может понести убытки в размере 143 миллиардов долларов до достижения прибыльности. Инвестор Джордж Нобл, в свою очередь, заявил, что, несмотря на высокую оценку OpenAI, компания «разваливается в реальном времени».
Эксперты считают, что открытая постановка под сомнение стратегии OpenAI Демисом Хассабисом является редким случаем, поскольку, несмотря на то, что Google и OpenAI являются прямыми конкурентами, руководители компаний обычно не критикуют решения друг друга открыто. Фраза «слишком рано» указывает на то, что OpenAI испытывает острую потребность в доходах, и появление рекламы после того, как доходы от подписок не смогли покрыть расходы, оценивается скорее как слабость, чем как стратегия.
На этом фоне сохранение платформы Gemini без рекламы позиционируется как преимущество для Google. С этой позицией Хассабис подчеркивает наличие у Google устойчивой бизнес-модели, не зависящей от рекламы, тем самым косвенно нанося удар по финансовому положению OpenAI. Аналитики отмечают, что основным условием планов OpenAI по IPO является демонстрация четкого пути к прибыльности, и добавление рекламы на фоне миллиардных убытков посылает противоречивые сигналы рынку.