D-8 Media Forumunda “Məsuliyyətli jurnalistika və rəqəmsal innovasiya” mövzusunda panel sessiya keçirilib
21 noyabr tarixində “Dialoqun, əməkdaşlığın və regional həmrəyliyin təşviq edilməsi” mövzusunda keçirilən D-8 Media Forumu çərçivəsində “Məsuliyyətli jurnalistika və rəqəmsal innovasiya” mövzusuna həsr olunmuş panel sessiya təşkil edilib.
Panel müzakirəyə “AnewZ” beynəlxalq televiziya kanalının baş redaktor müavini Orxan Amaşov moderatorluq edib. Banqladeş Mətbuat İnstitutunun Baş direktoru Faruk Vasif Omar, Misirin “Al-Ahram National Foundation” media qurumunun “Al-Ahram Weekly” və “Al-Ahram Online” nəşrlərinin baş redaktoru Ezzat İbrahim, İndoneziyadan rəqəmsal biznes və media innovasiyası üzrə ekspert Ferdian, İrandan Press TV-nin Beynəlxalq əlaqələr üzrə direktoru, jurnalist Elham Abedini isə spiker qismində çıxış edərək müasir media mühitində məsuliyyətli informasiya istehsalı və rəqəmsal transformasiyanın yaratdığı imkanlar barədə fikirlərini bölüşüblər.
Sessiya zamanı iştirakçılar rəqəmsal platformaların artan təsiri fonunda dəqiq, yoxlanılmış və etibarlı məlumatların təqdim olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar. Müzakirələrdə medianın yenilənən texnoloji trendlərə uyğunlaşması, informasiyanın qlobal miqyasda sürətli dövriyyəsi şəraitində jurnalistlərin peşəkar məsuliyyəti, süni intellektin tətbiqi ilə yaranan etik çətinliklər və yeni nəsil media istehlakı modelləri kimi məsələlər təhlil edilib. Bildirilib ki, peşəkar jurnalistika prinsiplərinə sadiqliyin qorunması, məsuliyyətli media fəaliyyətinin təşviq edilməsi, habelə üzv ölkələr arasında koordinasiyalı fəaliyyətin gücləndirilməsi D-8 məkanında informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

On November 21, within the framework of the D-8 Media Forum held on the topic of “Promoting Dialogue, Cooperation, and Regional Solidarity,” a panel session dedicated to “Responsible Journalism and Digital Innovation” was organized.
The panel discussion was moderated by Orkhan Amashov, Deputy Editor-in-Chief of the international television channel “AnewZ”. Faruk Wasif Omar, Director General of the Bangladesh Press Institute; Ezzat Ibrahim, Editor-in-Chief of “Al-Ahram Weekly” and “Al-Ahram Online” publications of Egypt's “Al-Ahram National Foundation” media organization; Ferdian, a digital business and media innovation expert from Indonesia; and Elham Abedini, Director of International Relations for Press TV and a journalist from Iran, spoke as panelists, sharing their views on responsible information production and the opportunities created by digital transformation in the modern media environment.
During the session, participants emphasized the importance of presenting accurate, verified, and reliable information amidst the growing influence of digital platforms. The discussions analyzed issues such as media adaptation to evolving technological trends, journalists' professional responsibility in the context of rapid global information circulation, ethical challenges arising from the application of artificial intelligence, and new generation media consumption models. It was stated that maintaining adherence to professional journalism principles, promoting responsible media activities, and strengthening coordinated efforts among member countries are of significant importance for ensuring information security within the D-8 space.