D-8 Media Forumunda “Məsuliyyətli jurnalistika və rəqəmsal innovasiya” mövzusunda panel sessiya keçirilib
21 noyabr tarixində “Dialoqun, əməkdaşlığın və regional həmrəyliyin təşviq edilməsi” mövzusunda keçirilən D-8 Media Forumu çərçivəsində “Məsuliyyətli jurnalistika və rəqəmsal innovasiya” mövzusuna həsr olunmuş panel sessiya təşkil edilib.
Panel müzakirəyə “AnewZ” beynəlxalq televiziya kanalının baş redaktor müavini Orxan Amaşov moderatorluq edib. Banqladeş Mətbuat İnstitutunun Baş direktoru Faruk Vasif Omar, Misirin “Al-Ahram National Foundation” media qurumunun “Al-Ahram Weekly” və “Al-Ahram Online” nəşrlərinin baş redaktoru Ezzat İbrahim, İndoneziyadan rəqəmsal biznes və media innovasiyası üzrə ekspert Ferdian, İrandan Press TV-nin Beynəlxalq əlaqələr üzrə direktoru, jurnalist Elham Abedini isə spiker qismində çıxış edərək müasir media mühitində məsuliyyətli informasiya istehsalı və rəqəmsal transformasiyanın yaratdığı imkanlar barədə fikirlərini bölüşüblər.
Sessiya zamanı iştirakçılar rəqəmsal platformaların artan təsiri fonunda dəqiq, yoxlanılmış və etibarlı məlumatların təqdim olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar. Müzakirələrdə medianın yenilənən texnoloji trendlərə uyğunlaşması, informasiyanın qlobal miqyasda sürətli dövriyyəsi şəraitində jurnalistlərin peşəkar məsuliyyəti, süni intellektin tətbiqi ilə yaranan etik çətinliklər və yeni nəsil media istehlakı modelləri kimi məsələlər təhlil edilib. Bildirilib ki, peşəkar jurnalistika prinsiplərinə sadiqliyin qorunması, məsuliyyətli media fəaliyyətinin təşviq edilməsi, habelə üzv ölkələr arasında koordinasiyalı fəaliyyətin gücləndirilməsi D-8 məkanında informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

На Медиафоруме D-8 состоялась панельная сессия на тему «Ответственная журналистика и цифровые инновации»
21 ноября в рамках Медиафорума D-8, проведенного на тему «Содействие диалогу, сотрудничеству и региональной солидарности», была организована панельная сессия, посвященная теме «Ответственная журналистика и цифровые инновации».
Модератором панельной дискуссии выступил Орхан Амашов, заместитель главного редактора международного телеканала «AnewZ». Генеральный директор Института прессы Бангладеш Фарук Васиф Омар, главный редактор изданий «Al-Ahram Weekly» и «Al-Ahram Online» медиа-организации «Al-Ahram National Foundation» Египта Эззат Ибрагим, эксперт по цифровому бизнесу и медиа-инновациям из Индонезии Фердиан, а также директор по международным связям Press TV из Ирана, журналист Эльхам Абедини выступили в качестве спикеров и поделились своими мнениями о производстве ответственной информации в современной медиа-среде и возможностях, создаваемых цифровой трансформацией.
В ходе сессии участники подчеркнули важность предоставления точной, проверенной и достоверной информации на фоне растущего влияния цифровых платформ. В ходе дискуссий были проанализированы такие вопросы, как адаптация медиа к обновляющимся технологическим трендам, профессиональная ответственность журналистов в условиях быстрого глобального распространения информации, этические вызовы, возникающие при применении искусственного интеллекта, и новые модели потребления медиа. Было отмечено, что сохранение приверженности принципам профессиональной журналистики, поощрение ответственной медиа-деятельности, а также усиление скоординированной деятельности между странами-членами имеют важное значение для обеспечения информационной безопасности в пространстве D-8.