Bakıda keçirilən D-8 Media Forumunda Birgə Bəyannamə qəbul edilib.
"Biz – Azərbaycan Respublikasının, Banqladeş Xalq Respublikasının, Misir Ərəb Respublikasının, İndoneziya Respublikasının, İran İslam Respublikasının, Malayziyanın, Nigeriya Federativ Respublikasının, Pakistan İslam Respublikasının və Türkiyə Respublikasının hökumət və media nümayəndələri, İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə İnkişafda Olan-8 Təşkilatının (D-8) üzvləri – 21 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində “Dialoqun, Əməkdaşlığın və Regional Birliyin Gücləndirilməsi” mövzusu altında keçirilən Birinci D-8 Media Forumu üçün toplaşdıq.
Biz Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevə D-8-in gücləndirilməsinə və onu daha dinamik və nüfuzlu iqtisadi blok kimi inkişaf etdirməyə yönəlmiş liderliyinə və dəyərli töhfələrinə görə dərin minnətdarlığımızı bildiririk.
Biz həmçinin bütün D-8 üzv dövlətlərini, xüsusilə onların informasiya nazirliklərini, milli media qurumlarını və media agentliklərini Foruma verdikləri fəal və dəyərli töhfələrə görə yüksək qiymətləndiririk.
D-8 üzv dövlətləri arasında qarşılıqlı anlaşmanı, regional həmrəyliyi və ortaq inkişaf məqsədlərini təşviq etmək üçün media əməkdaşlığının gücləndirilməsinə dair öhdəliyimizi bir daha təsdiq edirik.
D-8 Media Forumunun hər il keçirilməsi üçün institusionallaşdırılması və inklüzivliklə yanaşı birgə sahibliyi təmin etmək məqsədilə növbəlilik əsasında təşkil olunması təklifini alqışlayırıq.
Bütün üzv dövlətlərin fəal iştirakı ilə təlim, tədqiqat, innovasiya, rəqəmsal potensialın artırılması və əlaqələndirilmiş kommunikasiya təşəbbüsləri üzrə mərkəzi qovşaq kimi fəaliyyət göstərəcək və Azərbaycan tərəfindən ev sahibliyi ediləcək D-8 Media Excellence Mərkəzinin ən qısa zamanda fəaliyyətə başlamasına çağırırıq.
D-8 Media Excellence Mərkəzi vasitəsilə institusional və insan resursları imkanlarını gücləndirmək məqsədilə strukturlaşdırılmış potensialın artırılması proqramları, seminarlar və peşəkar mübadilə təşəbbüslərinin hazırlanmasını təşviq edirik.
Milli media orqanları, xəbər agentlikləri və ictimai yayımçı qurumlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, informasiya mübadiləsinin yaxşılaşdırılması, strategiyaların uyğunlaşdırılması və birgə məzmun təşəbbüslərinin dəstəklənməsini təşviq edirik.
D-8 ölkələrinin yayım assosiasiyasının yaradılması təşəbbüsünü nəzərə alaraq, proqram mübadiləsi, birgə istehsal və mədəni-məktəbi məzmunun paylaşılmasını asanlaşdırmağı dəstəkləyirik.
D-8-in qlobal səviyyədə görünürlüğünü artırmaq üçün birgə istehsal, transsərhəd hekayəçilik və əməkdaşlıq imkanları yaradan D-8 rəqəmsal platformalarının inkişafını təşviq edirik.
Yalan məlumatlar, dezinformasiya və nifrət nitqi ilə mübarizə məqsədilə ortaq fakt–yoxlama mexanizmləri, ümumi verifikasiya alətləri və operativ kommunikasiya kanalları vasitəsilə əlaqələndirilmiş səylərin gücləndirilməsini təşviq edirik.
Beynəlxalq media təşkilatları, tədqiqat qurumları və qlobal kommunikasiya şəbəkələri ilə tərəfdaşlıqların gücləndirilməsini, zərərli rəqəmsal məzmun və ortaya çıxan risklərə qarşı kollektiv dayanıqlığın artırılması məqsədilə dəstəkləyirik.
Etik jurnalistikanın qorunmasını və bütün media formatlarında peşəkarlıq, məsuliyyət və dəqiqliyi əks etdirən vahid D-8 davranış kodeksinin hazırlanmasını dəstəkləyirik.
Xüsusilə gənclər və müəllimlər üçün media savadlılığı təşəbbüslərinin irəli aparılmasını, bununla da məlumatlı rəqəmsal vətəndaşlığın və üzv dövlətlər üzrə daha təhlükəsiz onlayn mühitlərin təşviq edilməsini dəstəkləyirik.
Məzmunun yaradılması, yoxlanılması və idarə olunmasında süni intellektdən şəffaf və etik istifadə də daxil olmaqla, media texnologiyalarında məsuliyyətli innovasiyaların dəstəklənməsini təşviq edirik.
Jurnalistika institutları və məktəbləri arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsini, jurnalistlər üçün təqaüd proqramlarının, akademik mübadilələrin və peşəkar inkişaf imkanlarının təşviq edilməsini dəstəkləyirik.
Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi D-8 Media Excellence Mərkəzinin rəhbərliyi ilə sıx əməkdaşlığa hazır olduğumuzu ifadə edir və onun səmərəli fəaliyyətini dəstəkləmək, ortaq prioritetləri irəlilətmək və bütün D-8 üzv dövlətləri arasında daha güclü media əməkdaşlığını təşviq etmək öhdəliyimizi bir daha təsdiq edirik.
Bu Bəyanatın effektiv şəkildə həyata keçirilməsinin daha əlaqəli, məlumatlı və dayanıqlı bir D-8 media məkanının formalaşmasına, ölkələrimiz arasında sülhə, inkişafa və qarşılıqlı anlaşmaya dəstək verəcəyinə əminik.
Birinci D-8 Media Forumunun uğurla keçirilməsi üçün mükəmməl təşkilati hazırlıqları təmin etdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Medianın İnkişafı Agentliyinə minnətdarlığımızı bildiririk.
21 noyabr 2025-ci il tarixində, Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində qəbul edilmişdir".

На Медиафоруме D-8 была принята Бакинская декларация
"Мы – представители правительств и средств массовой информации Азербайджанской Республики, Народной Республики Бангладеш, Арабской Республики Египет, Республики Индонезия, Исламской Республики Иран, Малайзии, Федеративной Республики Нигерия, Исламской Республики Пакистан и Турецкой Республики, члены Организации развивающихся стран D-8 по экономическому сотрудничеству (D-8) – собрались 21 ноября 2025 года в столице Азербайджанской Республики, городе Баку, для участия в Первом Медиафоруме D-8, проводимом под темой «Укрепление диалога, сотрудничества и регионального единства».
Мы выражаем глубокую благодарность Его Превосходительству Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Алиеву за его лидерство и ценный вклад, направленный на укрепление D-8 и его развитие как более динамичного и влиятельного экономического блока.
Мы также высоко ценим все государства-члены D-8, особенно их министерства информации, национальные медиа-организации и медиа-агентства, за их активный и ценный вклад в Форум.
Мы вновь подтверждаем нашу приверженность укреплению медиа-сотрудничества для содействия взаимопониманию, региональной солидарности и общим целям развития между государствами-членами D-8.
Мы приветствуем предложение об институционализации Медиафорума D-8 для его ежегодного проведения и организации на ротационной основе с целью обеспечения совместного владения наряду с инклюзивностью.
Мы призываем к скорейшему началу деятельности Центра передового опыта в области медиа D-8 (D-8 Media Excellence Center), который будет функционировать как центральный узел по обучению, исследованиям, инновациям, наращиванию цифрового потенциала и скоординированным коммуникационным инициативам при активном участии всех государств-членов и будет размещен в Азербайджане.
Мы поощряем разработку структурированных программ наращивания потенциала, семинаров и инициатив по профессиональному обмену через Центр передового опыта в области медиа D-8 с целью укрепления институциональных и кадровых возможностей.
Мы поощряем укрепление сотрудничества между национальными медиа-органами, информационными агентствами и общественными вещательными организациями, улучшение обмена информацией, согласование стратегий и поддержку совместных контентных инициатив.
Принимая во внимание инициативу по созданию вещательной ассоциации стран D-8, мы поддерживаем содействие обмену программами, совместному производству и обмену культурно-образовательным контентом.
Мы поощряем развитие цифровых платформ D-8, создающих возможности для совместного производства, трансграничного сторителлинга и сотрудничества с целью повышения глобальной видимости D-8.
Мы поощряем укрепление скоординированных усилий посредством общих механизмов проверки фактов, общих инструментов верификации и оперативных каналов связи для борьбы с ложной информацией, дезинформацией и разжиганием ненависти.
Мы поддерживаем укрепление партнерских отношений с международными медиа-организациями, исследовательскими учреждениями и глобальными коммуникационными сетями с целью повышения коллективной устойчивости к вредоносному цифровому контенту и возникающим рискам.
Мы поддерживаем защиту этической журналистики и разработку единого кодекса поведения D-8, отражающего профессионализм, ответственность и точность во всех медиаформатах.
Мы поддерживаем продвижение инициатив по медиаграмотности, особенно для молодежи и учителей, тем самым способствуя информированному цифровому гражданству и более безопасной онлайн-среде в государствах-членах.
Мы поощряем поддержку ответственных инноваций в медиатехнологиях, включая прозрачное и этичное использование искусственного интеллекта при создании, проверке и управлении контентом.
Мы поддерживаем укрепление сотрудничества между институтами и школами журналистики, продвижение стипендиальных программ для журналистов, академических обменов и возможностей профессионального развития.
Мы выражаем готовность к тесному сотрудничеству с руководством Центра передового опыта в области медиа D-8, который будет размещен в Азербайджане, и вновь подтверждаем наше обязательство поддерживать его эффективную деятельность, продвигать общие приоритеты и способствовать более тесному медиа-сотрудничеству между всеми государствами-членами D-8.
Мы уверены, что эффективная реализация данной Декларации будет способствовать формированию более связанного, информированного и устойчивого медиапространства D-8, а также поддержит мир, развитие и взаимопонимание между нашими странами.
Мы выражаем благодарность Агентству по развитию медиа Азербайджанской Республики за обеспечение отличной организационной подготовки для успешного проведения Первого Меди