Cursor rəhbəri süni intellekt agentlərinə əsaslanan brauzer planını açıqlayıb
Cursor şirkətinin icraçı direktoru Maykl Truell bildirib ki, şirkət qısa müddət ərzində tam funksional brauzerin yaradılmasına nail olub. Onun sözlərinə görə, bu proses süni intellekt əsaslı agentlərin genişmiqyaslı koordinasiyası hesabına mümkün olub və layihə fasiləsiz şəkildə həyata keçirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Maykl Truell Cursor platformasında birbaşa olaraq yüzlərlə GPT-5.2 agentinin eyni vaxtda işlədiyini və onların 1 həftə ərzində dayanmadan fəaliyyət göstərdiyini açıqlayıb. CEO-nun ifadəsinə əsasən, süni intellekt agentləri brauzeri sıfırdan inşa edib və proses insan müdaxiləsi olmadan davam edib.
Açıqlamada qeyd olunub ki, layihə çərçivəsində 3 milyon sətirdən artıq kod yazılıb, minlərlə fayl yaradılıb və brauzerin render mühərriki Rust proqramlaşdırma dilində tamamilə yenidən qurulub. Eyni zamanda HTML və CSS məzmununun emalı mexanizmləri də agentlər tərəfindən hazırlanıb.
Məlumata görə, bu yanaşma proqram təminatının hazırlanması anlayışını köklü şəkildə dəyişə bilər. Truellin fikrincə, artıq əsas məsələ kod yazmaq deyil, fasiləsiz işləyən və istirahətə ehtiyac duymayan süni intellekt agentlərindən ibarət sistemləri idarə etməkdir.

Майкл Труэлл, исполнительный директор компании Cursor, заявил, что компания смогла создать полностью функциональный браузер в короткие сроки. По его словам, этот процесс стал возможен благодаря широкомасштабной координации ИИ-агентов, и проект был реализован непрерывно.
Редакция сообщает, что Майкл Труэлл раскрыл, что сотни агентов GPT-5.2 одновременно работают непосредственно на платформе Cursor и функционируют без перерыва в течение 1 недели. Согласно заявлению генерального директора, ИИ-агенты построили браузер с нуля, и процесс продолжался без вмешательства человека.
В заявлении отмечается, что в рамках проекта было написано более 3 миллионов строк кода, созданы тысячи файлов, а движок рендеринга браузера был полностью перестроен на языке программирования Rust. Одновременно с этим агенты также разработали механизмы обработки HTML и CSS контента.
Согласно информации, такой подход может кардинально изменить представление о разработке программного обеспечения. По мнению Труэлла, теперь основной задачей является не написание кода, а управление системами, состоящими из ИИ-агентов, которые работают непрерывно и не нуждаются в отдыхе.