Cursor rəhbəri süni intellekt agentlərinə əsaslanan brauzer planını açıqlayıb
Cursor şirkətinin icraçı direktoru Maykl Truell bildirib ki, şirkət qısa müddət ərzində tam funksional brauzerin yaradılmasına nail olub. Onun sözlərinə görə, bu proses süni intellekt əsaslı agentlərin genişmiqyaslı koordinasiyası hesabına mümkün olub və layihə fasiləsiz şəkildə həyata keçirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Maykl Truell Cursor platformasında birbaşa olaraq yüzlərlə GPT-5.2 agentinin eyni vaxtda işlədiyini və onların 1 həftə ərzində dayanmadan fəaliyyət göstərdiyini açıqlayıb. CEO-nun ifadəsinə əsasən, süni intellekt agentləri brauzeri sıfırdan inşa edib və proses insan müdaxiləsi olmadan davam edib.
Açıqlamada qeyd olunub ki, layihə çərçivəsində 3 milyon sətirdən artıq kod yazılıb, minlərlə fayl yaradılıb və brauzerin render mühərriki Rust proqramlaşdırma dilində tamamilə yenidən qurulub. Eyni zamanda HTML və CSS məzmununun emalı mexanizmləri də agentlər tərəfindən hazırlanıb.
Məlumata görə, bu yanaşma proqram təminatının hazırlanması anlayışını köklü şəkildə dəyişə bilər. Truellin fikrincə, artıq əsas məsələ kod yazmaq deyil, fasiləsiz işləyən və istirahətə ehtiyac duymayan süni intellekt agentlərindən ibarət sistemləri idarə etməkdir.

Michael Truell, the CEO of Cursor, stated that the company has achieved the creation of a fully functional browser in a short period. According to him, this process was made possible by the large-scale coordination of artificial intelligence-based agents, and the project was carried out continuously.
The editorial reports that Michael Truell announced that hundreds of GPT-5.2 agents are working simultaneously directly on the Cursor platform and have been operating non-stop for 1 week. According to the CEO's statement, the artificial intelligence agents built the browser from scratch, and the process continued without human intervention.
It was noted in the announcement that over 3 million lines of code were written within the project framework, thousands of files were created, and the browser's rendering engine was completely rebuilt in the Rust programming language. Simultaneously, the processing mechanisms for HTML and CSS content were also developed by the agents.
According to the information, this approach can fundamentally change the concept of software development. In Truell's opinion, the main issue is no longer writing code, but managing systems composed of artificial intelligence agents that work continuously and do not require rest.