COP 30: İştirakçıların yerləşmə problemi böyük narahatlıq yaradır
COP30 BMT-də keçiriləcək BMT-nin iqlim konfransı ərəfəsində, təşkilatçılar tərəfindən verilən məlumata görə, iştirakçı ölkələrin yalnız 40 faizi Amazon şəhəri BMT-də yerləşmə üçün yer sifariş edib. Bu, konfransın keçirilməsinə iki aydan az müddət qalmış baş verir.
Redaksiya məlumat verir ki, Braziliya prezidenti Luiz İnasio Lula da Silva dünyanın ən böyük yağış meşəsində qlobal konfransın keçirilməsini dəstəkləyib, lakin yoxsul şimal şəhərindəki otel problemi ilə bağlı təzyiqlərə məruz qalıb. Təşkilatçılar bildiriblər ki, 198 ölkədən yalnız 79-u yerləşmə üçün yer təmin edib, digər 70 ölkə isə noyabr ayında keçiriləcək görüş zamanı qalmaq üçün yerlərin təmin olunması ilə bağlı danışıqlar aparır.
BMT-nin məlumatına görə, BMT-nin nümayəndələri üçün gündəlik subsidiya 144 ölkədən 144 dollardan 197 dollara qaldırılıb. Braziliya hökuməti bu addımı alqışladı, lakin bunun "xərcləri tam ödəməyəcəyini" bildirdi. BMT, aşağı gəlirli ölkələr üçün gecəlik 100 dollar yerləşmə xərci tələb edir, bu rəqəm BMT-də Airbnb, Booking.com və rəsmi yerləşmə platformasında tapmaq çətindir. Konfransın təşkilatçıları, 1,4 milyon sakinin yaşadığı BMT-də, ənənəvi otel otaqlarının çatışmazlığı səbəbindən, özəl evlərdə, universitetlərdə, məktəblərdə və hətta konfrans mərkəzindən təxminən 20 kilometr (12 mil) məsafədə limanda yerləşən iki kruiz gəmisində alternativ yerləşmə tapmağa çalışıblar.
Nəticə etibarilə, BMT-nin iqlim konfransına ev sahibliyi edəcək BMT şəhərində yerləşmə məsələsi, iştirakçı ölkələrin yalnız bir hissəsinin yer sifariş etməsi ilə bağlı ciddi problemlər yaradıb. Bu vəziyyət, təşkilatçıları alternativ yerləşmə variantları axtarmağa və BMT-nin nümayəndələri üçün maliyyə dəstəyini artırmağa məcbur edib.

Ahead of the COP30 UN climate conference to be held in Manaus, according to information provided by the organizers, only 40 percent of participating countries have booked accommodation in the Amazonian city of Manaus. This comes less than two months before the conference.
Redaksiya reports that Brazilian President Luiz Inácio Lula da Silva has supported holding the global conference in the world's largest rainforest, but has faced pressure over the hotel problem in the poor northern city. Organizers stated that only 79 out of 198 countries have secured accommodation, while another 70 countries are negotiating to secure places to stay during the meeting in November.
According to the UN, the daily subsidy for UN representatives from 144 countries has been raised from $144 to $197. The Brazilian government welcomed this move but stated that it "will not fully cover the costs." The UN requires a nightly accommodation cost of $100 for low-income countries, a figure difficult to find in Manaus on Airbnb, Booking.com, and the official accommodation platform. Conference organizers, due to the lack of traditional hotel rooms in Manaus, a city of 1.4 million residents, have tried to find alternative accommodation in private homes, universities, schools, and even on two cruise ships located in the port approximately 20 kilometers (12 miles) from the conference center.
Consequently, the issue of accommodation in Manaus, the city that will host the UN climate conference, has created serious problems, with only a fraction of participating countries having booked their places. This situation has forced organizers to seek alternative accommodation options and increase financial support for UN representatives.