COP 30: İştirakçıların yerləşmə problemi böyük narahatlıq yaradır
COP30 BMT-də keçiriləcək BMT-nin iqlim konfransı ərəfəsində, təşkilatçılar tərəfindən verilən məlumata görə, iştirakçı ölkələrin yalnız 40 faizi Amazon şəhəri BMT-də yerləşmə üçün yer sifariş edib. Bu, konfransın keçirilməsinə iki aydan az müddət qalmış baş verir.
Redaksiya məlumat verir ki, Braziliya prezidenti Luiz İnasio Lula da Silva dünyanın ən böyük yağış meşəsində qlobal konfransın keçirilməsini dəstəkləyib, lakin yoxsul şimal şəhərindəki otel problemi ilə bağlı təzyiqlərə məruz qalıb. Təşkilatçılar bildiriblər ki, 198 ölkədən yalnız 79-u yerləşmə üçün yer təmin edib, digər 70 ölkə isə noyabr ayında keçiriləcək görüş zamanı qalmaq üçün yerlərin təmin olunması ilə bağlı danışıqlar aparır.
BMT-nin məlumatına görə, BMT-nin nümayəndələri üçün gündəlik subsidiya 144 ölkədən 144 dollardan 197 dollara qaldırılıb. Braziliya hökuməti bu addımı alqışladı, lakin bunun "xərcləri tam ödəməyəcəyini" bildirdi. BMT, aşağı gəlirli ölkələr üçün gecəlik 100 dollar yerləşmə xərci tələb edir, bu rəqəm BMT-də Airbnb, Booking.com və rəsmi yerləşmə platformasında tapmaq çətindir. Konfransın təşkilatçıları, 1,4 milyon sakinin yaşadığı BMT-də, ənənəvi otel otaqlarının çatışmazlığı səbəbindən, özəl evlərdə, universitetlərdə, məktəblərdə və hətta konfrans mərkəzindən təxminən 20 kilometr (12 mil) məsafədə limanda yerləşən iki kruiz gəmisində alternativ yerləşmə tapmağa çalışıblar.
Nəticə etibarilə, BMT-nin iqlim konfransına ev sahibliyi edəcək BMT şəhərində yerləşmə məsələsi, iştirakçı ölkələrin yalnız bir hissəsinin yer sifariş etməsi ilə bağlı ciddi problemlər yaradıb. Bu vəziyyət, təşkilatçıları alternativ yerləşmə variantları axtarmağa və BMT-nin nümayəndələri üçün maliyyə dəstəyini artırmağa məcbur edib.

COP 30: Проблема размещения участников вызывает серьезную обеспокоенность
В преддверии климатической конференции ООН COP30, которая пройдет в Белене, по данным, предоставленным организаторами, только 40 процентов стран-участниц забронировали места для размещения в городе Амазонки Белене. Это происходит менее чем за два месяца до проведения конференции.
Редакция сообщает, что президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва поддержал проведение глобальной конференции в крупнейшем тропическом лесу мира, но столкнулся с давлением из-за проблемы с отелями в бедном северном городе. Организаторы заявили, что только 79 из 198 стран обеспечили места для размещения, а остальные 70 стран ведут переговоры об обеспечении мест для проживания во время встречи, которая состоится в ноябре.
По данным ООН, ежедневная субсидия для представителей ООН из 144 стран была увеличена со 144 до 197 долларов. Правительство Бразилии приветствовало этот шаг, но заявило, что он "не покроет расходы полностью". ООН требует 100 долларов за ночь на проживание для стран с низким доходом, сумму, которую трудно найти в Белене на Airbnb, Booking.com и официальной платформе размещения. Организаторы конференции в Белене, где проживает 1,4 миллиона жителей, из-за нехватки традиционных гостиничных номеров, пытались найти альтернативное размещение в частных домах, университетах, школах и даже на двух круизных лайнерах, расположенных в порту примерно в 20 километрах (12 милях) от конференц-центра.
В результате, вопрос размещения в городе Белен, который примет климатическую конференцию ООН, создал серьезные проблемы в связи с тем, что только часть стран-участниц забронировала места. Эта ситуация вынудила организаторов искать альтернативные варианты размещения и увеличивать финансовую поддержку для представителей ООН.