Bir haker Çin dövlətinə məxsus superkompüteri sındırdığını və on petabaytdan çox həssas məlumatı oğurladığını iddia edir. Oğurlanan məlumatlar arasında hərbi və aerokosmik tədqiqatlara aid materiallar da yer alır.
Redaksiya məlumat verir ki, mütəxəssislər bu sızmanın etibarlı göründüyünü vurğulayırlar. Onlar həmçinin bildirirlər ki, məlumatlar aylarla davam edən bir təhlükəsizlik boşluğu vasitəsilə əldə edilmişdir.
Hakerin əldə etdiyi bu böyük həcmli məlumatları hazırda internetdə satmağa çalışdığı bildirilir. Bu məlumatların Çin dövləti üçün yüksək əhəmiyyət daşıdığı qeyd edilir.

Хакер утверждает, что взломал суперкомпьютер, принадлежащий китайскому государству, и похитил более десяти петабайт конфиденциальных данных. Среди похищенных данных также находятся материалы, относящиеся к военным и аэрокосмическим исследованиям.
Редакция сообщает, что эксперты подчеркивают достоверность этой утечки. Они также заявляют, что данные были получены через уязвимость в системе безопасности, которая существовала в течение нескольких месяцев.
Сообщается, что хакер в настоящее время пытается продать этот большой объем полученных данных в интернете. Отмечается, что эти данные имеют высокую значимость для китайского государства.