Çində yüksək vəzifəli bankir korrupsiya ittihamı ilə edam edilib
Çində korrupsiya ilə bağlı aparılan genişmiqyaslı kampaniya çərçivəsində yüksək vəzifəli sabiq bankir Bai Tyanxuyinin edam edilməsi barədə məlumat yayılıb. O, ölkənin maliyyə sektorunda korrupsiya hallarının ən ağır nümunələrindən biri kimi qiymətləndirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Çin Huaronq Beynəlxalq Holdinqinin keçmiş baş meneceri Bai Tyanxuyi 2014–2018-ci illər ərzində 1,1 milyard yuan həcmində rüşvət almaqda təqsirli bilinərək Tianjin şəhərində edam olunub. İttihamlar məhkəmə tərəfindən tam təsdiqlənib və hökm dərhal icra edilib.
Çin rəhbərliyi bu qərarı ölkədə korrupsiya ilə mübarizənin qətiyyətli davamı kimi təqdim edir. Siyasi rəhbərlik bu cür halların dövlət institutlarına zərər vurduğunu və sərt tədbirlərin davam etdiriləcəyini bildirib.
Rəsmi açıqlamalarda vurğulanıb ki, korrupsiya ilə mübarizə siyasəti ölkənin iqtisadi və institusional sabitliyini qorumaq məqsədi daşıyır və gələcəkdə də eyni istiqamətdə addımlar atılacaq.

High-Ranking Banker Executed in China on Corruption Charges
Information has emerged about the execution of former high-ranking banker Bai Tianhui as part of a large-scale anti-corruption campaign in China. He has been assessed as one of the most severe examples of corruption in the country's financial sector.
The editorial reports that Bai Tianhui, former general manager of China Huarong International Holdings, was executed in Tianjin city after being found guilty of accepting bribes totaling 1.1 billion yuan between 2014 and 2018. The charges were fully confirmed by the court, and the sentence was immediately carried out.
The Chinese leadership presents this decision as a resolute continuation of the fight against corruption in the country. The political leadership has stated that such incidents harm state institutions and that strict measures will continue.
Official statements have emphasized that the anti-corruption policy aims to protect the country's economic and institutional stability, and steps will continue to be taken in the same direction in the future.