Çin Tayvana silah satışı səbəbilə ABŞ-a sanksiyalar tətbiq etdi
Çin hakimiyyəti Tayvana silah satışı ilə əlaqədar ABŞ-a qarşı sanksiyalar tətbiq etdiyini açıqlayıb. Qərar iki ölkə arasında mövcud olan siyasi və hərbi gərginliyi daha da artıran addım kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya RT-yə istinadla xəbər verir ki, sanksiyalar çərçivəsində ABŞ-ın müdafiə sənayesində fəaliyyət göstərən 20 şirkət və 10 fiziki şəxs üçün Çinə giriş qadağan olunub. Qadağanın dərhal qüvvəyə mindiyi bildirilir.
Məlumata görə, Çin tərəfi bu addımı Tayvana silah tədarükünü ölkənin suverenliyinə və təhlükəsizliyinə birbaşa təhdid kimi qiymətləndirməsi ilə əsaslandırıb. Rəsmi Pekin bu cür fəaliyyətlərin regional sabitliyə zərər verdiyini bəyan edib.
Ekspertlər hesab edirlər ki, tətbiq edilən məhdudiyyətlər Çin və ABŞ arasında münasibətlərin yaxın perspektivdə daha da gərginləşməsinə səbəb ola bilər. ABŞ tərəfinin bu qərara necə reaksiya verəcəyi isə hələlik açıqlanmayıb.

Власти Китая объявили о введении санкций против США в связи с продажей оружия Тайваню. Это решение расценивается как шаг, который еще больше усилит существующую политическую и военную напряженность между двумя странами.
Редакция сообщает со ссылкой на RT, что в рамках санкций для 20 компаний, работающих в оборонной промышленности США, и 10 физических лиц введен запрет на въезд в Китай. Указывается, что запрет вступил в силу немедленно.
Согласно информации, китайская сторона обосновала этот шаг тем, что поставки оружия Тайваню являются прямой угрозой суверенитету и безопасности страны. Официальный Пекин заявил, что подобная деятельность наносит ущерб региональной стабильности.
Эксперты считают, что введенные ограничения могут привести к дальнейшему обострению отношений между Китаем и США в ближайшей перспективе. Реакция американской стороны на это решение пока не объявлена.