Çin Tayvana silah satışı səbəbilə ABŞ-a sanksiyalar tətbiq etdi
Çin hakimiyyəti Tayvana silah satışı ilə əlaqədar ABŞ-a qarşı sanksiyalar tətbiq etdiyini açıqlayıb. Qərar iki ölkə arasında mövcud olan siyasi və hərbi gərginliyi daha da artıran addım kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya RT-yə istinadla xəbər verir ki, sanksiyalar çərçivəsində ABŞ-ın müdafiə sənayesində fəaliyyət göstərən 20 şirkət və 10 fiziki şəxs üçün Çinə giriş qadağan olunub. Qadağanın dərhal qüvvəyə mindiyi bildirilir.
Məlumata görə, Çin tərəfi bu addımı Tayvana silah tədarükünü ölkənin suverenliyinə və təhlükəsizliyinə birbaşa təhdid kimi qiymətləndirməsi ilə əsaslandırıb. Rəsmi Pekin bu cür fəaliyyətlərin regional sabitliyə zərər verdiyini bəyan edib.
Ekspertlər hesab edirlər ki, tətbiq edilən məhdudiyyətlər Çin və ABŞ arasında münasibətlərin yaxın perspektivdə daha da gərginləşməsinə səbəb ola bilər. ABŞ tərəfinin bu qərara necə reaksiya verəcəyi isə hələlik açıqlanmayıb.

China Imposes Sanctions on the US Over Arms Sales to Taiwan
Chinese authorities have announced that they are imposing sanctions on the United States over arms sales to Taiwan. The decision is being assessed as a step that further increases the existing political and military tensions between the two countries.
The editorial reports, citing RT, that under the sanctions, entry into China has been banned for 20 companies and 10 individuals operating in the US defense industry. It is reported that the ban has taken immediate effect.
According to the information, the Chinese side has justified this step by assessing the supply of arms to Taiwan as a direct threat to the country's sovereignty and security. Official Beijing has stated that such activities harm regional stability.
Experts believe that the imposed restrictions could lead to further escalation of relations between China and the US in the near future. How the US side will react to this decision has not yet been announced.