Kosmos sahəsindəki rəqabət getdikcə daha da şiddətlənir, Çin isə bu yarışda öz mövqeyini gücləndirməyə çalışır. Bu məqsədlə, Pekin kosmik fəzada nəhəng bir peyk şəbəkəsi yaratmağı planlaşdırır. Bu addım, həm texnoloji üstünlük əldə etmək, həm də strateji təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya Unian-a istinadən məlumat verir ki, Nankin Aeronavtika Universiteti tərəfindən irəli sürülən bu plan, "aşağı hündürlükdəki kosmik fəzada elektromaqnit təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, kompleks müdafiə sistemləri, hava məkanının elektromaqnit təhlükəsizliyinin qiymətləndirilməsi və aşağı hündürlükdəki hava məkanının təhlükəsizliyinə nəzarət xidmətləri" kimi məsələləri əhatə edir. "Daily Mail" nəşrinin yazdığına görə, CTC-1 və CTC-2 adlandırılan bu peyk qruplarının hər biri 3660 müxtəlif orbitdə yerləşdirilən 96 714 peykdən ibarət olacaq. Birgə CTC-1 və CTC-2, indiyə qədər orbitə çıxarılmış ən böyük peyk yığını olacaq və rəqibləri aşağı Yer orbitinə çıxışdan məhrum edəcək.
Bu layihə, ABŞ və Çin arasında kosmik ambisiyalar sahəsində artan gərginliyin fonunda həyata keçirilir. Hər iki ölkə, ilk növbədə Aydakı daimi mövcudluğu yaratmağa çalışır, eyni zamanda aşağı orbitli peyklər sahəsində də üstünlük uğrunda yarışır. Çin, geostasionar orbit zolağında hərəkət edə bilən, düşən peykləri orbitə qaytara bilən və ya potensial olaraq ABŞ-ın kosmik obyektlərinə zərər verə bilən bir neçə "sürətli" aparat sınaqdan keçirir. Eyni zamanda, CTC-1 və CTC-2, ekstremal hava şəraitini izləmək, təyyarələrin naviqasiyasını təmin etmək və Starlink kimi kommunikasiya xidmətləri göstərmək kimi bir çox zərərsiz funksiyaları yerinə yetirə bilər.
Çinin bu qrupları yaratmaq üçün qanuni məqsədləri ola bilər, lakin ölkənin gələcək istifadə üçün kosmik fəzanın bir hissəsini blok etmək üçün "saxta" bir ərizə təqdim etməsinə heç bir maneə yoxdur. Bu iki yeni qruplaşma Çinin artan hərbi kosmik mövcudluğunun bir hissəsi ola bilər, lakin daha ciddi narahatlıq onların "ərazi tutma"nın bir hissəsi ola bilməsi ilə bağlıdır. "Bəlkə də, onlar sadəcə gələcək üçün özlərinə yer yaratmağa çalışırlar", - deyə Secure World Foundation-da kosmik təhlükəsizlik və sabitlik üzrə baş direktor Viktoriya Samson bildirib. Hazırda Çinin kommersiya sektoru ildə təxminən 300 kosmik aparat buraxa bilir və istehsalı 600-ə qədər genişləndirməyi planlaşdırır, dövlət isə daha bir neçə yüz aparat istehsal edə bilər. Çin, Beynəlxalq Telekommunikasiya Birliyinə (BTB) təxminən 200 min peyk buraxmaq üçün ərizə təqdim edib, bu da ölkənin kosmosda "meqa-qruplaşma" yaratmaq niyyətində olduğuna dair şübhələr yaradıb.

Конкуренция в космической сфере становится все более ожесточенной, и Китай стремится укрепить свои позиции в этой гонке. С этой целью Пекин планирует создать в космосе гигантскую спутниковую группировку. Этот шаг направлен как на достижение технологического превосходства, так и на обеспечение стратегической безопасности.
Redaksiya со ссылкой на Unian сообщает, что этот план, предложенный Нанкинским университетом аэронавтики, охватывает такие вопросы, как «обеспечение электромагнитной безопасности в низком космическом пространстве, комплексные системы защиты, оценка электромагнитной безопасности воздушного пространства и услуги мониторинга безопасности низкого воздушного пространства». Как пишет издание «Daily Mail», каждая из этих спутниковых группировок, названных CTC-1 и CTC-2, будет состоять из 96 714 спутников, размещенных на 3660 различных орбитах. Совместно CTC-1 и CTC-2 станут самой большой группировкой спутников, когда-либо выведенных на орбиту, и лишат конкурентов доступа к низкой околоземной орбите.
Этот проект реализуется на фоне растущей напряженности между США и Китаем в области космических амбиций. Обе страны стремятся, прежде всего, создать постоянное присутствие на Луне, одновременно конкурируя за превосходство в области низкоорбитальных спутников. Китай тестирует несколько «быстрых» аппаратов, способных перемещаться в геостационарной орбитальной полосе, возвращать упавшие спутники на орбиту или потенциально наносить ущерб космическим объектам США. В то же время CTC-1 и CTC-2 могут выполнять множество безобидных функций, таких как отслеживание экстремальных погодных условий, обеспечение навигации самолетов и предоставление услуг связи, подобных Starlink.
У Китая могут быть законные цели для создания этих группировок, но нет никаких препятствий для того, чтобы страна подала «фиктивную» заявку на блокирование части космического пространства для будущего использования. Эти две новые группировки могут стать частью растущего военного космического присутствия Китая, но более серьезную обеспокоенность вызывает то, что они могут стать частью «захвата территории». «Возможно, они просто пытаются освободить себе место в будущем», — заявила Виктория Самсон, директор по космической безопасности и стабильности в Secure World Foundation. В настоящее время китайский коммерческий сектор может запускать около 300 космических аппаратов в год и планирует расширить производство до 600, в то время как государственный сектор может производить еще несколько сотен аппаратов. Китай подал заявку в Международный союз электросвязи (МСЭ) на запуск около 200 000 спутников, что вызвало подозрения в намерении страны создать «мега-группировку» в космосе.