Çin dənizaltı kabellərə hücum hazırlığına başlayıb. Dünya təhlükədədir?
Dünya iqtisadiyyatının və təhlükəsizliyinin mühüm bir hissəsini təşkil edən qlobal internet infrastrukturunun təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqlar artmaqdadır. Bu sahədəki son inkişaflar, xüsusilə də Çinin dənizaltı kabellərə qarşı potensial təhdidləri, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini cəlb edir.
Redaksiya məlumat verir ki, dənizaltı kabellərin qlobal kommunikasiya infrastrukturunun "bel sütunu" olduğu bildirilir. Maliyyə əməliyyatları, dövlət xidmətləri, ticarət fəaliyyətləri və hərbi kommunikasiya daxil olmaqla, qlobal internet trafikinin 95 faizinin bu bağlantı vasitəsilə təmin edildiyi qeyd olunur.
Hesabatda, Çin bayrağı altında olan gəmilərin Tayvan yaxınlığında və Baltik dənizində "kritik əhəmiyyətə malik dənizaltı kabelləri daha əvvəl sabotaj etdiyi" xatırlanır. Bundan əlavə, Pekin rəhbərliyinin Cənubi Çin dənizindəki dənizaltı kabellərin təmiri prosesinə də müdaxilə etdiyi qeyd olunur. Hesabatda, 10 ildən artıqdır ki, Çin Xalq Azadlıq Ordusu (PLA) ilə əlaqəli tədqiqat institutlarında çalışan Çinli alimlərin dənizaltı kabelləri kəsmək üçün strategiyalar üzərində aktiv olaraq araşdırmalar apardığı bildirilir.
Pekin rəhbərliyinin hərbi gücünü artırmaq və mümkün bir müharibəyə hazırlıq məqsədilə dənizaltı kommunikasiya kabellərini sıradan çıxarmağa yönəlmiş yeni texnologiyalar inkişaf etdirdiyi və buna dair "güclü sübutların" olduğu vurğulanır. Çinli alimlərin 2025-ci ilin fevral ayında etdikləri açıqlamaya toxunulan hesabatda, alimlərin 13 min futdan artıq dərinlikdəki zirehli kabelləri kəsə bilən elektrikli kəsmə cihazını təqdim etdiyi xatırladılır.
Konqresə bağlı ABŞ-Çin İqtisadiyyat və Təhlükəsizlik İnceleme Komissiyasının hesabatında Çinin, boz zona taktikası olaraq dənizaltı kabel kəsmə fəaliyyətlərinə getdikcə daha çox müraciət etdiyi qeyd olunur. Bu vəziyyət, qlobal kommunikasiya sistemlərinin təhlükəsizliyi və beynəlxalq münasibətlər üçün ciddi nəticələr doğura bilər.

Китай начал подготовку к атакам на подводные кабели. Мир в опасности?
Растут опасения по поводу безопасности глобальной интернет-инфраструктуры, которая является важной частью мировой экономики и безопасности. Последние события в этой области, особенно потенциальные угрозы со стороны Китая в отношении подводных кабелей, привлекают внимание международного сообщества.
Redaksiya сообщает, что подводные кабели считаются «основой» глобальной коммуникационной инфраструктуры. Отмечается, что 95 процентов мирового интернет-трафика, включая финансовые операции, государственные услуги, торговую деятельность и военную связь, обеспечивается посредством этих соединений.
В докладе напоминается, что суда под китайским флагом ранее «саботировали критически важные подводные кабели» вблизи Тайваня и в Балтийском море. Кроме того, отмечается, что руководство Пекина также вмешивалось в процесс ремонта подводных кабелей в Южно-Китайском море. В докладе говорится, что китайские ученые, работающие в научно-исследовательских институтах, связанных с Народно-освободительной армией Китая (НОАК), более 10 лет активно исследуют стратегии по перерезанию подводных кабелей.
Подчеркивается, что руководство Пекина разрабатывает новые технологии, направленные на вывод из строя подводных коммуникационных кабелей с целью наращивания своей военной мощи и подготовки к возможной войне, и что существуют «веские доказательства» этого. В докладе, ссылающемся на заявление китайских ученых в феврале 2025 года, напоминается, что ученые представили электрическое режущее устройство, способное перерезать бронированные кабели на глубине более 13 тысяч футов.
В докладе Комиссии по обзору экономики и безопасности США-Китай, связанной с Конгрессом, отмечается, что Китай все чаще прибегает к действиям по перерезанию подводных кабелей в качестве тактики «серой зоны». Эта ситуация может привести к серьезным последствиям для безопасности глобальных коммуникационных систем и международных отношений.