Çin dənizaltı kabellərə hücum hazırlığına başlayıb. Dünya təhlükədədir?
Dünya iqtisadiyyatının və təhlükəsizliyinin mühüm bir hissəsini təşkil edən qlobal internet infrastrukturunun təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqlar artmaqdadır. Bu sahədəki son inkişaflar, xüsusilə də Çinin dənizaltı kabellərə qarşı potensial təhdidləri, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini cəlb edir.
Redaksiya məlumat verir ki, dənizaltı kabellərin qlobal kommunikasiya infrastrukturunun "bel sütunu" olduğu bildirilir. Maliyyə əməliyyatları, dövlət xidmətləri, ticarət fəaliyyətləri və hərbi kommunikasiya daxil olmaqla, qlobal internet trafikinin 95 faizinin bu bağlantı vasitəsilə təmin edildiyi qeyd olunur.
Hesabatda, Çin bayrağı altında olan gəmilərin Tayvan yaxınlığında və Baltik dənizində "kritik əhəmiyyətə malik dənizaltı kabelləri daha əvvəl sabotaj etdiyi" xatırlanır. Bundan əlavə, Pekin rəhbərliyinin Cənubi Çin dənizindəki dənizaltı kabellərin təmiri prosesinə də müdaxilə etdiyi qeyd olunur. Hesabatda, 10 ildən artıqdır ki, Çin Xalq Azadlıq Ordusu (PLA) ilə əlaqəli tədqiqat institutlarında çalışan Çinli alimlərin dənizaltı kabelləri kəsmək üçün strategiyalar üzərində aktiv olaraq araşdırmalar apardığı bildirilir.
Pekin rəhbərliyinin hərbi gücünü artırmaq və mümkün bir müharibəyə hazırlıq məqsədilə dənizaltı kommunikasiya kabellərini sıradan çıxarmağa yönəlmiş yeni texnologiyalar inkişaf etdirdiyi və buna dair "güclü sübutların" olduğu vurğulanır. Çinli alimlərin 2025-ci ilin fevral ayında etdikləri açıqlamaya toxunulan hesabatda, alimlərin 13 min futdan artıq dərinlikdəki zirehli kabelləri kəsə bilən elektrikli kəsmə cihazını təqdim etdiyi xatırladılır.
Konqresə bağlı ABŞ-Çin İqtisadiyyat və Təhlükəsizlik İnceleme Komissiyasının hesabatında Çinin, boz zona taktikası olaraq dənizaltı kabel kəsmə fəaliyyətlərinə getdikcə daha çox müraciət etdiyi qeyd olunur. Bu vəziyyət, qlobal kommunikasiya sistemlərinin təhlükəsizliyi və beynəlxalq münasibətlər üçün ciddi nəticələr doğura bilər.

Concerns are growing regarding the security of the global internet infrastructure, which constitutes a vital part of the world economy and security. Recent developments in this area, particularly China's potential threats against submarine cables, are attracting the attention of the international community.
Redaksiya reports that submarine cables are considered the "backbone" of the global communication infrastructure. It is noted that 95 percent of global internet traffic, including financial transactions, government services, commercial activities, and military communication, is provided through this connection.
The report recalls that ships under the Chinese flag had "previously sabotaged critically important submarine cables" near Taiwan and in the Baltic Sea. Furthermore, it is noted that the Beijing leadership has also interfered with the repair process of submarine cables in the South China Sea. The report states that for over 10 years, Chinese scientists working in research institutes affiliated with the Chinese People's Liberation Army (PLA) have been actively researching strategies to cut submarine cables.
It is emphasized that the Beijing leadership is developing new technologies aimed at disabling submarine communication cables to increase its military power and prepare for a potential war, and that there is "strong evidence" for this. The report, referring to a statement made by Chinese scientists in February 2025, recalls that the scientists presented an electric cutting device capable of severing armored cables at depths exceeding 13,000 feet.
A report by the U.S.-China Economic and Security Review Commission, affiliated with Congress, notes that China is increasingly resorting to submarine cable cutting activities as a gray zone tactic. This situation could have serious consequences for the security of global communication systems and international relations.