Çexiya: Ukraynaya hərbi yardım məsələsində yeni müzakirələr başladı
Çexiya hökumətində baş verən son hadisələr, ölkənin Ukraynaya hərbi yardım məsələsindəki mövqeyinə dair müzakirələri yenidən gündəmə gətirib. Bu məsələ, Çexiyanın daxili siyasətindəki müxtəlif qüvvələrin, xüsusilə də müdafiə və xarici siyasət sahəsindəki fərqli yanaşmalarının təzahürüdür. Bu hadisələr, həm də Çexiyanın Ukraynaya dəstək proqramları və Rusiyanın dondurulmuş aktivlərindən istifadə kimi mühüm məsələlərə toxunur.
Redaksiya Unian-a istinadən xəbər verir ki, Çexiya Təhlükəsizlik Şurası, 7 yanvar 2026-cı il tarixində Ukraynaya artilleriya sursatlarının tədarükü proqramının gələcəyini müzakirə edəcək. Bu, Çexiyanın təşəbbüsü olub, Qərb ölkələri də daxil olmaqla donorların vəsaitləri hesabına bütün dünyadan sursatların alınmasını və daha sonra Ukraynaya çatdırılmasını nəzərdə tutur. Çexiya Prezidenti Petr Pavel, Ukrayna və NATO-dakı müttəfiqləri kimi, bu proqramı yüksək qiymətləndirib. Çexiya Baş naziri Andrej Babiş, təşəbbüsün müsbət olduğunu qeyd edib, lakin korrupsiya olub-olmadığını bilmədiyini də əlavə edib.
Bundan əlavə, Baş nazir Andrej Babiş, ölkəsinin Avropada dondurulmuş Rusiya aktivlərinin Ukraynaya yardım üçün istifadə edilməsi ideyasını dəstəkləyə biləcəyini bildirib. Lakin Babiş, Belçikanın narahatlıqlarını da nəzərə almağın vacibliyini vurğulayıb. O, bu aktivlərdən istifadənin Moskva tərəfindən sülh danışıqlarının pozulmasına səbəb ola biləcəyini istisna etmir. Buna görə də, Çexiya Baş nazirinin fikrincə, maliyyə bazarlarından borc vəsaitləri cəlb etmək daha yaxşı olardı.
Eyni zamanda, SPD partiyasının nümayəndəsi Okamura, SPD-nin Çexiya büdcəsindən Ukrayna üçün silah alınmasını maliyyələşdirməkdən imtina etdiyini bir daha vurğulayıb. Üstəlik, Çexiya Müdafiə Nazirliyi, sözdə "sursat təşəbbüsündəki" rolunun dayandırılmasına dair sənədləri təqdim etməlidir. Çexiya hökumət koalisiyasının iclasından sonra Okamura, partiyasının kvotası üzrə təyin olunmuş Çexiya Baş Qərargahının keçmiş rəisi Yaromir Zunanın Ukraynaya səfər etməyi planlaşdırmadığını bildirib.
O, dəvətin hansı səbəbdən rədd edildiyi sualına cavab olaraq, koalisiya partiyalarının razılaşmasına əsasən, xarici siyasətə görə Çexiya Baş naziri Andrej Babişin məsul olduğunu bildirib. Novinky nəşri, bu xəbəri Çexiya Deputatlar Palatasının spikeri, sağçı populist SPD partiyasının lideri Tomio Okamuranın 22 dekabr bazar ertəsi günü verdiyini qeyd edir. Çexiya Müdafiə naziri Yaromir Zuna, Ukraynalı həmkarı Denis Şmiqaldan Ukraynaya səfər etmək dəvətini qəbul etməyib. Koalisiya partiyalarının müqaviləsinə əsasən, xarici siyasətə görə Çexiya Baş naziri Andrej Babiş məsuliyyət daşıyır. Okamura, "Müdafiə naziri, aldığı Ukraynaya səfər dəvətini qəbul etmədi" dedi.

Чехия: начались новые обсуждения по вопросу военной помощи Украине
Последние события в правительстве Чехии вновь вынесли на повестку дня обсуждение позиции страны по вопросу военной помощи Украине. Этот вопрос является проявлением различных подходов различных сил во внутренней политике Чехии, особенно в сферах обороны и внешней политики. Эти события также затрагивают важные вопросы, такие как программы поддержки Украины и использование замороженных российских активов.
Redaksiya сообщает со ссылкой на Unian, что Совет Безопасности Чехии 7 января 2026 года обсудит будущее программы поставок артиллерийских боеприпасов Украине. Это инициатива Чехии, которая предусматривает закупку боеприпасов со всего мира за счет средств доноров, включая западные страны, с последующей доставкой в Украину. Президент Чехии Петр Павел, как и Украина и ее союзники по НАТО, высоко оценил эту программу. Премьер-министр Чехии Андрей Бабиш отметил, что инициатива положительная, но добавил, что не знает, есть ли там коррупция.
Кроме того, премьер-министр Андрей Бабиш заявил, что его страна может поддержать идею использования замороженных российских активов в Европе для помощи Украине. Однако Бабиш подчеркнул важность учета обеспокоенности Бельгии. Он не исключает, что использование этих активов может привести к срыву мирных переговоров со стороны Москвы. Поэтому, по мнению премьер-министра Чехии, было бы лучше привлечь заемные средства с финансовых рынков.
В то же время представитель партии Свободы и прямой демократии (SPD) Окамура вновь подчеркнул, что SPD отказывается финансировать закупку оружия для Украины из чешского бюджета. Более того, Министерство обороны Чехии должно представить документы о прекращении своей роли в так называемой "инициативе по боеприпасам". После заседания правительственной коалиции Чехии Окамура заявил, что бывший начальник Генерального штаба Чехии Яромир Зуна, назначенный по квоте его партии, не планирует посещать Украину.
Отвечая на вопрос о причине отказа от приглашения, он заявил, что согласно договоренности коалиционных партий, за внешнюю политику отвечает премьер-министр Чехии Андрей Бабиш. Издание Novinky отмечает, что эту новость сообщил спикер Палаты депутатов Чехии, лидер право-популистской партии SPD Томио Окамура в понедельник, 22 декабря. Министр обороны Чехии Яромир Зуна не принял приглашение посетить Украину от своего украинского коллеги Дениса Шмыгаля. Согласно договору коалиционных партий, за внешнюю политику отвечает премьер-министр Чехии Андрей Бабиш. "Министр обороны не принял приглашение посетить Украину, которое он получил", - сказал Окамура.