Cəbrayılın Horovlu kəndində Novruz festivalı keçirilib
Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin təşəbbüsü, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti və “Aqrar tədarük və təchizat” ASC-nin birgə təşkilatçılığı ilə ərsəyə gələn festival çərçivəsində Horovlu kənd bazarının açılışı baş tutub, kənd təsərrüfatı məhsulları və əl işlərinin yarmarkası təşkil olunub. Müxtəlif bölgələrdən fermer və investorlar üçün satış imkanı yaradılıb.
Festival çərçivəsində Novruz bayramının personajları olan Bahar qızı, Kosa və Keçəlin təqdimatında məzəli oyunlar, ənənəvi tamaşalar, həmçinin musiqiçilər, xanəndələr, aşıqlar, xor kollektivi, rəqqaslar və incəsənət xadimlərinin ifasında əyləncəli konsert proqramı təşkil olunub. Uşaqlar üçün xüsusi zonada kukla teatr tamaşası göstərilib, interaktiv fləşmoblar, viktorinalar keçirilib, hədiyyələr paylanılıb.
Sakinlər Novruz bayramının əsas simvolu kimi hazırladıqları kreativ səmənilərlə müsabiqəyə qatılaraq birincilik uğrunda mübarizə aparıblar. İctimai xadimlərdən ibarət münsiflər heyəti kreativlik, estetiklik və digər kateqoriya üzrə qalibləri müəyyən ediblər. Müxtəlif nominasiyalarda qalib gələn iştirakçılara hədiyyələr təqdim olunub. Ustad aşpazların iştirakı ilə səməni halvasının hazırlanması üzrə master-klass olduqca maraqla qarşılanıb. Horovlu kənd parkında təşkil edilən festivalda qonaqlar sacda hazırlanan lavaş, fəsəli, kətə, həmçinin bölgənin endemik bitikisi sayılan çirişotu kətəsinin dadına baxıblar.
Kəndirbazlar, pəhlivanlar, yumurta boyayayanlar və digərlərinin iştirakı ilə baş tutan Novruz festivalı sonda bayram tonqalı ətrafında birlik rəmzi olan Yallı rəqsi ilə başa çatıb.

Sevinc Kərimova · Mədəniyyət ·
A festival was organized in Horovlu village, Jabrayil, as part of initiatives by the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Jabrayil, Gubadli, and Zangilan regions. The event included the opening of the Horovlu village market and a fair of agricultural products and handicrafts, jointly organized by the Restoration, Construction, and Management Service and "Agrarian Procurement and Supply" OJSC in the Jabrayil, Gubadli, and Zangilan regions. Sales opportunities were created for farmers and investors from various regions.
Within the festival, entertaining games and traditional performances were presented by Novruz holiday characters such as Bahar qızı, Kosa, and Keçəli. Additionally, an enjoyable concert program was organized featuring performances by musicians, singers, ashugs, a choir, dancers, and artists. A puppet show was presented in a special zone for children, along with interactive flash mobs and quizzes, and gifts were distributed.
Residents participated in a competition with creative samani they prepared as the main symbol of the Novruz holiday, competing for first place. A jury composed of public figures determined the winners based on creativity, aesthetics, and other categories. Gifts were presented to the participants who won in various nominations. A master class on preparing samani halva with the participation of master chefs was met with great interest. At the festival organized in the Horovlu village park, guests tasted lavash, fasali, and katata prepared on a saj, as well as chirishotu katata, considered an endemic plant of the region.
The Novruz festival, which featured rope walkers, wrestlers, egg painters, and others, concluded with the Yalli dance, a symbol of unity around the holiday bonfire.