Bu şəxslər 16 manatı ödəməyəcək – Nazir açıqladı
“Dövlət tərəfindən icbari sığorta haqqı qarşılanan şəxsləri biz yeni dəyişikliklərlə 9 dəfə artırırıq. Biz göstəririk ki, bəlli kateqoriya insanların hamısı – uşaqlar, pensiyaçılar, əlilliyi olan şəxslər, işsizlər dövlət tərəfindən sığorta olunacaq. İlk dəfə olaraq qanunda göstərilir ki, işsizlər də dövlət tərəfindən sığortalanacaq”.
Bunu maliyyə naziri Sahil Babayev Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında 2026-cı il dövlət büdcəsinin müzakirəsi zamanı bildirib.
“Növbəti ilin dövlət büdcəsində bu məqsəd üçün 900 milyon manat vəsait qoyulub. Bu, təxminən 7.3-7.5 milyon insanımızın sığorta haqqıdır. Təqribən 2 milyon şəxs muzdlu əməklə çalışır. Onların da sığorta haqqı işçi və işəgötürən tərəfindən qarşılanır. Fərdi sahibkarların da sığortası onlar tərəfindən qarşılanır. Yəni minimum əhalinin 95%-i sığorta ilə bağlı tam əhatə olunacaq. Kimlər əhatədən kənar qalır? İşləyən, gəliri olan, gəlirini gizlədən, yəni qeyri-formal məşğul olan şəxslər”, - nazir bildirib.
Nazir əlavə edib ki, qeyri-formal fəaliyyət göstərmək qanunla qadağandır: “Biz deyirik ki, yalnız qanunvericiliklə qadağan edilmiş şəkildə fəaliyyət göstərən insanların sığortasını özləri ödəyəcək. Bunun müəyyən edilməsi meyarları nədir? Xüsusi qaydalar olacaq, onların müəyyən edilməsi qaydaları elektron şəkildə aparılacaq. Fərdiləşmiş məlumat, təqdim olunan şəxsiyyət vəsiqəsinin nömrəsi əsasında müəyyən ediləcək ki, bu insanlar hansı kateqoriyaya düşür. Kateqoriyada olmayan insandan isə gəlirinin mənbəyi soruşulacaq. Onlar da sığortadan kənar qalmır. Şərait yaradılır ki, birdəfəlik sığorta haqqı ödəməklə, istənilən məbləğdə olan tibbi xidmətdən yararlansınlar. Əksinə, təqdim olunan bu yenilik əhalimizin sosial sığorta ilə əhatə olunması istiqamətində növbəti müsbət və güzəştli bir addımdır”.

Эти лица не будут платить 16 манатов – министр объяснил
«Мы увеличиваем в 9 раз категории лиц, за которых обязательные страховые взносы покрываются государством, благодаря новым изменениям. Мы предусматриваем, что все определенные категории людей – дети, пенсионеры, лица с инвалидностью, безработные – будут застрахованы государством. Впервые в законе указывается, что безработные также будут застрахованы государством».
Об этом заявил министр труда и социальной защиты Сахиль Бабаев на пленарном заседании Милли Меджлиса, состоявшемся сегодня, в ходе обсуждения государственного бюджета на 2026 год.
«В государственном бюджете на следующий год на эти цели предусмотрено 900 миллионов манатов. Это страховые взносы примерно 7,3-7,5 миллиона наших граждан. Около 2 миллионов человек работают по найму. Их страховые взносы покрываются работником и работодателем. Страхование индивидуальных предпринимателей также покрывается ими. То есть, минимум 95% населения будет полностью охвачено страхованием. Кто остается вне охвата? Работающие, имеющие доход, скрывающие свой доход, то есть неформально занятые лица», – заявил министр.
Министр добавил, что осуществление неформальной деятельности запрещено законом: «Мы говорим, что только лица, осуществляющие деятельность в запрещенном законом порядке, будут сами оплачивать свое страхование. Каковы критерии для определения этого? Будут специальные правила, порядок их определения будет осуществляться в электронном виде. На основе персонифицированной информации, номера представленного удостоверения личности будет определяться, к какой категории относятся эти лица. У лиц, не входящих в категорию, будет запрашиваться источник дохода. Они также не остаются вне страхования. Создаются условия для того, чтобы, оплатив страховой взнос один раз, воспользоваться медицинскими услугами на любую сумму. Напротив, представленное нововведение является очередным позитивным и льготным шагом в направлении охвата нашего населения социальным страхованием».