Bu şəxslər 16 manatı ödəməyəcək – Nazir açıqladı
“Dövlət tərəfindən icbari sığorta haqqı qarşılanan şəxsləri biz yeni dəyişikliklərlə 9 dəfə artırırıq. Biz göstəririk ki, bəlli kateqoriya insanların hamısı – uşaqlar, pensiyaçılar, əlilliyi olan şəxslər, işsizlər dövlət tərəfindən sığorta olunacaq. İlk dəfə olaraq qanunda göstərilir ki, işsizlər də dövlət tərəfindən sığortalanacaq”.
Bunu maliyyə naziri Sahil Babayev Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında 2026-cı il dövlət büdcəsinin müzakirəsi zamanı bildirib.
“Növbəti ilin dövlət büdcəsində bu məqsəd üçün 900 milyon manat vəsait qoyulub. Bu, təxminən 7.3-7.5 milyon insanımızın sığorta haqqıdır. Təqribən 2 milyon şəxs muzdlu əməklə çalışır. Onların da sığorta haqqı işçi və işəgötürən tərəfindən qarşılanır. Fərdi sahibkarların da sığortası onlar tərəfindən qarşılanır. Yəni minimum əhalinin 95%-i sığorta ilə bağlı tam əhatə olunacaq. Kimlər əhatədən kənar qalır? İşləyən, gəliri olan, gəlirini gizlədən, yəni qeyri-formal məşğul olan şəxslər”, - nazir bildirib.
Nazir əlavə edib ki, qeyri-formal fəaliyyət göstərmək qanunla qadağandır: “Biz deyirik ki, yalnız qanunvericiliklə qadağan edilmiş şəkildə fəaliyyət göstərən insanların sığortasını özləri ödəyəcək. Bunun müəyyən edilməsi meyarları nədir? Xüsusi qaydalar olacaq, onların müəyyən edilməsi qaydaları elektron şəkildə aparılacaq. Fərdiləşmiş məlumat, təqdim olunan şəxsiyyət vəsiqəsinin nömrəsi əsasında müəyyən ediləcək ki, bu insanlar hansı kateqoriyaya düşür. Kateqoriyada olmayan insandan isə gəlirinin mənbəyi soruşulacaq. Onlar da sığortadan kənar qalmır. Şərait yaradılır ki, birdəfəlik sığorta haqqı ödəməklə, istənilən məbləğdə olan tibbi xidmətdən yararlansınlar. Əksinə, təqdim olunan bu yenilik əhalimizin sosial sığorta ilə əhatə olunması istiqamətində növbəti müsbət və güzəştli bir addımdır”.

These Individuals Will Not Pay 16 Manat - Minister Announced
“With new changes, we are increasing the number of individuals whose mandatory insurance premiums are covered by the state by 9 times. We are ensuring that all people in certain categories – children, pensioners, persons with disabilities, and the unemployed – will be insured by the state. For the first time, the law stipulates that the unemployed will also be insured by the state.”
This was stated by Finance Minister Sahil Babayev during the discussion of the 2026 state budget at the plenary session of the Milli Majlis held today.
“900 million manat has been allocated in the state budget for the next year for this purpose. This covers the insurance premiums for approximately 7.3-7.5 million of our citizens. Approximately 2 million individuals are employed. Their insurance premiums are covered by the employee and employer. The insurance of individual entrepreneurs is also covered by them. This means that at least 95% of the population will be fully covered by insurance. Who will be excluded? Those who are employed, have income, hide their income, i.e., are informally employed,” the minister stated.
The minister added that operating informally is prohibited by law. “We are saying that only individuals operating in ways prohibited by legislation will pay their own insurance. What are the criteria for determining this? There will be special rules, and the procedures for their determination will be conducted electronically. It will be determined based on personalized information and the number of the presented identity card which category these individuals fall into. Individuals not in these categories will be asked about the source of their income. They are not excluded from insurance either. Conditions are being created so that by paying a one-time insurance premium, they can benefit from medical services of any amount. On the contrary, this innovation is another positive and preferential step towards covering our population with social insurance.”