Bu ölkə Rusiya ilə müharibəyə hazırlaşır: Avropa şoku gözləsin
Fransa Hərbi Hava Qüvvələrinin rəis müavini Dominik Tardif ordunu Rusiya ilə mümkün münaqişəyə hazırlamağın vacibliyini bildirib.
Ölkə.Az xəbər verir ki, o bunu  "Politico"ya verdiyi açıqlamasında bildirib.
Tardif qeyd edib ki, Moskva 2028-2029-cu illərdə "NATO-nun gücünü sınaya" bilər, bu halda Fransa Hərbi Hava Qüvvələri alyansın şərq cinahında "ilk gündən ön cəbhədə" olacaq.
O, Baltikyanı ölkələrin öz qırıcı təyyarələrinin olmadığını və Rumıniyanın imkanlarının məhdud olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, Fransa da daxil olmaqla Qərbi Avropa dövlətləri Müdafiə Qərargahının rəisi general Fabien Mandon tərəfindən əvvəllər qeyd edilən mümkün "şok"a hazır olmalıdırlar.

This country prepares for war with Russia: Europe to brace for shock
Dominique Tardif, Deputy Chief of Staff of the French Air Force, has emphasized the importance of preparing the army for a potential conflict with Russia.
Ölkə.Az reports that he stated this in an interview with "Politico".
Tardif noted that Moscow could "test NATO's strength" in 2028-2029, in which case the French Air Force would be "on the front line from day one" on the alliance's eastern flank.
He emphasized that the Baltic countries do not have their own fighter jets and Romania's capabilities are limited. He added that Western European states, including France, must be ready for a potential "shock" previously mentioned by General Fabien Mandon, Chief of the Defense Staff.