Bu gün ölkəmizdə olan iqtisadi sabitlik və əlverişli investisiya mühiti sərmayədarlarda böyük inam yaradır
Müasir dünyanın sənaye inqilabları ilə ayaqlaşmaq potensialını artıq sübut etmiş Azərbaycan 6 yanvar 2026-cı il tarixdə elektrik enerji istehsalında bərpaolunan ehtiyatlardan istifadəyə üstünlük verdiyini nümayiş etdirdi. Üç il əvvəl Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” şirkəti tərəfindən təbii iqlim potensialı baxımından daha uyğun olduğu üçün Xızı rayonu ərazisində “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının tikintisinə başlanıldı. Bir məsələni də qeyd edək ki, stansiya Azərbaycanda ən böyük külək enerji stansiyasıdır.
Bu layihə üzrə 37 külək turbini quraşdırılmışdır ki, onların da hər birinin gücü 6.5 MVT-dır. Layihənin investisiya dəyəri isə 300 milyon ABŞ dolları həcmində qiymətləndirilir. Qeyd edək ki, “ACWA Power” şirkəti ölkə xaricində ilk dəfədir ki, bu həcmdə investisiya yatırır. Əlbəttə ki, bu fakt özü onu deməyə əsas verir ki, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı da da digər ölkələr kimi Azərbaycana etibarlı tərəfdaş kimi baxır. Bir məsələni də xüsusi vurğulamalıyıq ki, bu iki ölkə arasında münasibətlər əsl səmimi dostluq üzərində qurulub. Dini, milli baxımdan dərin tarixi bağlılıqları olan ölkələrmiz arasında olan münasibətlər Krallığın ölkəmizin ərazi bütövlüyünü qeyd-şərtsiz dəstəkləməsindən sonra daha da möhkəmlənmişdir. Səudiyyə Ərəbistanı əsl ədalət nümunəsi nümayiş etdirərək daim Azərbaycanı artıq keçmişdə qalmış “Dağlıq Qarabağ” münaqişəsində dəstəkləyib.
Krallıq açıq şəkildə Ermənistanı təcavüzkar ölkə kimi tanıyaraq onlarla bütün istiqamətlərdə əlaqələrini kəsmişlər. Bu fakt özlüyündə çox mətləbə aydınlıq gətirir. “ACWA Power” şirkəti tərəfindən təbii ki, belə böyük həcmdə özəl investisiyanın ölkəmizə cəlb olunması Azərbaycanda aparılan islahatların məntiqi nəticəsidir. Ölkəmizdə iqtisadi sabitlik və əlverişli investisiya mühiti hazırda sərmayədarlarda böyük inam yaradır. Bu tipli layihələr dövlətin enerji təhlükəsizliyinə ciddi töhfələr verir.
Bundan başqa bu tipli layihələrin işə düşməsi nəticəsində atmosferə atılan zərəli qazların qarşısı alınır. Möhtərəm Prezidentcənab İlham Əliyev tərəfindən 2030-cu ilə qədər ölkəmizdə bərpaolunan enerji mənbələri üzrə qoyuluş gücünün 30 %-ə çatdırılmasının hədəf kimi qarşıya qoyulması əlbəttə ki, ölkəmizin gücünə əlavə güc qatacaqdır.

Экономическая стабильность и благоприятная инвестиционная среда в Азербайджане вызывают большое доверие у инвесторов
Азербайджан, уже доказавший свой потенциал в ногу с промышленными революциями современного мира, 6 января 2026 года продемонстрировал свое предпочтение использованию возобновляемых источников для производства электроэнергии. Три года назад саудовская компания ACWA Power приступила к строительству Ветряной электростанции «Хызы-Абшерон» на территории Хызынского района, поскольку это место более благоприятно с точки зрения природного климатического потенциала. Стоит отметить, что эта станция является крупнейшей ветряной электростанцией в Азербайджане.
В рамках этого проекта установлено 37 ветряных турбин, каждая мощностью 6,5 МВт. Инвестиционная стоимость проекта оценивается в 300 миллионов долларов США. Следует отметить, что ACWA Power впервые инвестирует такие крупные средства за пределами своей страны. Безусловно, этот факт дает основания полагать, что Королевство Саудовская Аравия, как и другие страны, рассматривает Азербайджан как надежного партнера. Особо следует подчеркнуть, что отношения между этими двумя странами строятся на основе искренней дружбы. Отношения между нашими странами, имеющими глубокие исторические связи на религиозной и национальной почве, еще более укрепились после безоговорочной поддержки Королевством территориальной целостности нашей страны. Саудовская Аравия, демонстрируя истинный пример справедливости, всегда поддерживала Азербайджан в уже оставшемся в прошлом конфликте «Нагорный Карабах».
Королевство открыто признало Армению страной-агрессором и разорвало с ней все связи. Этот факт сам по себе проясняет многое. Привлечение частных инвестиций такого масштаба в нашу страну со стороны ACWA Power, конечно же, является логическим результатом реформ, проводимых в Азербайджане. Экономическая стабильность и благоприятная инвестиционная среда в нашей стране в настоящее время вызывают большое доверие у инвесторов. Подобные проекты вносят серьезный вклад в энергетическую безопасность государства.
Кроме того, запуск подобных проектов предотвращает выброс вредных газов в атмосферу. Цель, поставленная уважаемым Президентом господином Ильхамом Алиевым, — увеличить установленную мощность возобновляемых источников энергии в нашей стране до 30% к 2030 году, безусловно, добавит силы нашей стране.