Britaniya Hərbi Dəniz Qüvvələri gəmilərdə spirtli içkilərə məhdudiyyət qoydu
Dənizçilikdə əsrlər boyu davam edən içki mədəniyyətindən uzaqlaşaraq, Böyük Britaniya Hərbi Dəniz Qüvvələri gəmilərdə spirtli içkilərin istehlakını məhdudlaşdırır. Bu qərar, donanmanın müasir tələblərə uyğunlaşması və hərbi hazırlığın artırılması istiqamətində atılan mühüm addımdır.
Redaksiya məlumat verir ki, bu həftə açıqlanan yeni qaydalara əsasən, Kral Hərbi Dəniz Qüvvələrinin heyəti dənizdə olarkən rütbəsindən asılı olmayaraq gündəlik üç vahiddən və ya həftəlik 14 vahiddən çox spirtli içki qəbul etməməlidir. Hər gəmi həftədə ən azı iki gün spirtsiz olmalıdır. Məsuliyyətli içki vərdişlərini təşviq etmək üçün sıfır və aşağı spirtli içkilər də satışa çıxarılacaq.
Bu dəyişikliklər, dənizçilərə gündə iki qutu pivə içməyə icazə verən əvvəlki qaydaları əvəz edir. Bu, pivənin gücündən asılı olaraq, üç vahiddən çox spirtə bərabərdir. Yeni məhdudiyyətlər, heyətin dənizdə olarkən döyüş hazırlığını yaxşılaşdırmaq və Böyük Britaniya əhalisi üçün verilən ümumi təlimatlara uyğunlaşmaq məqsədi daşıyır.
Kral Hərbi Dəniz Qüvvələrinin sözçüsü bildirib ki, yenilənmiş siyasət, Böyük Britaniyanın baş tibb işçisinin məsləhətlərinə uyğundur və heyətin dəniz əməliyyatlarına hazır olmasını təmin edir. Bu, həmçinin, insanların sağlamlığına prioritet verir və onların dəniz əməliyyatlarının dinamik tələblərinə cavab verməyə hazır olmasını təmin edir. Yeni məhdudiyyətlər, dənizçilərin gəmilərdə olmadığı zaman, məsələn, sahil bazalarında tətbiq edilməyəcək. Əlavə mənbə olaraq AFP qeyd olunur.

Moving away from a centuries-old drinking culture in seafaring, the British Royal Navy is restricting the consumption of alcoholic beverages on ships. This decision is a significant step towards adapting the navy to modern requirements and increasing military readiness.
Redaksiya reports that according to new rules announced this week, Royal Navy personnel must not consume more than three units of alcohol per day or 14 units per week, regardless of rank, while at sea. Each ship must be alcohol-free for at least two days a week. Zero and low-alcohol drinks will also be available for sale to promote responsible drinking habits.
These changes replace previous regulations that allowed sailors to drink two cans of beer per day. This, depending on the strength of the beer, equates to more than three units of alcohol. The new restrictions aim to improve the combat readiness of the crew while at sea and align with the general guidelines issued for the UK population.
A spokesperson for the Royal Navy stated that the updated policy is in line with the advice of the UK's Chief Medical Officer and ensures the crew's readiness for maritime operations. It also prioritizes people's health and ensures they are prepared to meet the dynamic demands of maritime operations. The new restrictions will not apply when sailors are not on ships, for example, at shore bases. AFP is cited as an additional source.