Britaniya Hərbi Dəniz Qüvvələri gəmilərdə spirtli içkilərə məhdudiyyət qoydu
Dənizçilikdə əsrlər boyu davam edən içki mədəniyyətindən uzaqlaşaraq, Böyük Britaniya Hərbi Dəniz Qüvvələri gəmilərdə spirtli içkilərin istehlakını məhdudlaşdırır. Bu qərar, donanmanın müasir tələblərə uyğunlaşması və hərbi hazırlığın artırılması istiqamətində atılan mühüm addımdır.
Redaksiya məlumat verir ki, bu həftə açıqlanan yeni qaydalara əsasən, Kral Hərbi Dəniz Qüvvələrinin heyəti dənizdə olarkən rütbəsindən asılı olmayaraq gündəlik üç vahiddən və ya həftəlik 14 vahiddən çox spirtli içki qəbul etməməlidir. Hər gəmi həftədə ən azı iki gün spirtsiz olmalıdır. Məsuliyyətli içki vərdişlərini təşviq etmək üçün sıfır və aşağı spirtli içkilər də satışa çıxarılacaq.
Bu dəyişikliklər, dənizçilərə gündə iki qutu pivə içməyə icazə verən əvvəlki qaydaları əvəz edir. Bu, pivənin gücündən asılı olaraq, üç vahiddən çox spirtə bərabərdir. Yeni məhdudiyyətlər, heyətin dənizdə olarkən döyüş hazırlığını yaxşılaşdırmaq və Böyük Britaniya əhalisi üçün verilən ümumi təlimatlara uyğunlaşmaq məqsədi daşıyır.
Kral Hərbi Dəniz Qüvvələrinin sözçüsü bildirib ki, yenilənmiş siyasət, Böyük Britaniyanın baş tibb işçisinin məsləhətlərinə uyğundur və heyətin dəniz əməliyyatlarına hazır olmasını təmin edir. Bu, həmçinin, insanların sağlamlığına prioritet verir və onların dəniz əməliyyatlarının dinamik tələblərinə cavab verməyə hazır olmasını təmin edir. Yeni məhdudiyyətlər, dənizçilərin gəmilərdə olmadığı zaman, məsələn, sahil bazalarında tətbiq edilməyəcək. Əlavə mənbə olaraq AFP qeyd olunur.

Отказываясь от многовековой традиции употребления алкоголя в морском деле, Королевский флот Великобритании ограничивает потребление спиртных напитков на кораблях. Это решение является важным шагом в адаптации флота к современным требованиям и повышении боевой готовности.
Как сообщает Redaksiya, согласно новым правилам, опубликованным на этой неделе, экипаж Королевского флота не должен употреблять более трех стандартных единиц алкоголя в день или 14 единиц в неделю во время пребывания в море, независимо от звания. Каждый корабль должен быть безалкогольным как минимум два дня в неделю. Для поощрения ответственного потребления алкоголя также будут предлагаться напитки с нулевым или низким содержанием алкоголя.
Эти изменения заменяют предыдущие правила, которые разрешали морякам выпивать до двух банок пива в день. Это, в зависимости от крепости пива, эквивалентно более чем трем стандартным единицам алкоголя. Новые ограничения направлены на улучшение боеготовности экипажа во время морских операций и соответствие общим рекомендациям для населения Великобритании.
Представитель Королевского флота заявил, что обновленная политика соответствует рекомендациям главного медицинского работника Великобритании и обеспечивает готовность экипажа к морским операциям. Это также ставит в приоритет здоровье людей и их готовность к динамичным требованиям морских операций. Новые ограничения не будут применяться, когда моряки находятся не на кораблях, например, на береговых базах. В качестве дополнительного источника указано AFP.