İngiltərənin Baş naziri Kir Starmer Ukrayna–Rusiya sülh danışıqları ilə bağlı son açıqlamasında prosesin müsbət istiqamətdə irəlilədiyini deyib.
Redaksiya xəbər verir ki, Starmer danışıqlarda müəyyən irəliləyiş əldə olunduğunu, həmçinin Ukraynanın maraqlarını əks etdirən bir sıra yapıcı dəyişikliklərin təklif edildiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, təqdim olunan taslak mətnin böyük hissəsi qəbul edilə bilən səviyyədədir və bu, danışıqların son mərhələyə yaxınlaşdığına işarə edir.
Baş nazir əlavə edib ki, tərəflər arasında hələ də dəqiqləşdirilməsi gərəkən məqamlar mövcuddur, lakin bunlar “aşılmaz deyil” və diplomatik səylər davam edir.

Премьер-министр Великобритании Кир Стармер в своем последнем заявлении по поводу украинско-российских мирных переговоров сообщил, что процесс продвигается в позитивном направлении.
Редакция сообщает, что Стармер заявил о достижении определенного прогресса на переговорах, а также о предложении ряда конструктивных изменений, отражающих интересы Украины. По его словам, большая часть представленного проекта текста находится на приемлемом уровне, что указывает на приближение переговоров к финальной стадии.
Премьер-министр добавил, что между сторонами все еще существуют моменты, требующие уточнения, однако они «не являются непреодолимыми», и дипломатические усилия продолжаются.