Britaniya Azərbaycana silah embarqosunu LƏĞV ETDİ
Böyük Britaniya parlamentinin saytında Birləşmiş Krallığın Avropa, Şimali Amerika və dənizaşırı ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Dautinin Azərbaycan və Ermənistana silah embarqosunun ləğvi ilə bağlı yazılı bəyanatı dərc edilib.
Bəyanatda deyilir:
“Mən Sizə Cənubi Qafqazdakı əlamətdar hadisələr və Böyük Britaniyanın Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh prosesində irəliləyişə reaksiyası barədə məlumat vermək istərdim.
Avqustun 8-də Vaşinqtonda ABŞ Prezidenti Donald Tramp İlham Əliyev və Nikol Paşinyanın iştirakı ilə üçtərəfli sammit keçirib. Nəticədə sülh sazişi paraflanıb və bəyannamə imzalanıb.
Sənədlərə ATƏT-in Minsk qrupunun buraxılmasına çağırış və Ermənistanın suverenliyinə hörmət etməklə Azərbaycan ilə Naxçıvan arasında əlaqəni təmin etmək öhdəliyi daxildir.
Böyük Britaniya əldə olunan tərəqqini alqışlayır. Bu, sülh və sabitliyə doğru mühüm addımdır.
Bununla əlaqədar biz Ermənistan və Azərbaycanla münasibətlərin səviyyəsini ticarət, təhlükəsizlik və müdafiə sahələrində strateji tərəfdaşlığa yüksəldirik.
Avqustun 24-dən 26-dək dəstəyi təsdiqləmək və praktik addımları müzakirə etmək üçün hər iki ölkəni ziyarət etmişəm.
Biz Minsk qrupunun buraxılmasını dəstəklədik. Əldə olunan irəliləyişi nəzərə alaraq hesab edirik ki, ATƏT-in 1992-ci il embarqosu aktuallığını itirib. Böyük Britaniya Ermənistan və Azərbaycana silah embarqosunu tamamilə aradan qaldırır. Bu, təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə və ölkələrə hibrid təhdidlərə cavab daxil olmaqla, suverenliyi və ərazi bütövlüyünü qorumağa kömək edəcək. İxrac lisenziyaları ciddi meyarlara görə fərdi olaraq nəzərdən keçiriləcək.
Biz bölgədəki vəziyyəti izləyəcəyik. Ümid edirik ki, bu, Cənubi Qafqazda sülhə, təhlükəsizliyə və firavanlığa yol açacaq. Böyük Britaniya bu dəyişiklikləri və regional sabitliyi dəstəkləmək üçün hər iki ölkə, ABŞ, Aİ və digər tərəfdaşlarla əməkdaşlıq etməyə hazırdır”. (Mənbə: APA)

Британия ОТМЕНИЛА эмбарго на поставки оружия Азербайджану
На сайте парламента Великобритании опубликовано письменное заявление государственного министра по делам Европы, Северной Америки и заморских территорий Соединенного Королевства Стивена Доти об отмене эмбарго на поставки оружия Азербайджану и Армении.
В заявлении говорится:
«Я хотел бы проинформировать вас о знаменательных событиях на Южном Кавказе и реакции Великобритании на прогресс в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном.
8 августа в Вашингтоне президент США Дональд Трамп провел трехсторонний саммит с участием Ильхама Алиева и Никола Пашиняна. В результате было парафировано мирное соглашение и подписана декларация.
Документы включают призыв к роспуску Минской группы ОБСЕ и обязательство обеспечить связь между Азербайджаном и Нахчываном при уважении суверенитета Армении.
Великобритания приветствует достигнутый прогресс. Это важный шаг к миру и стабильности.
В связи с этим мы повышаем уровень отношений с Арменией и Азербайджаном до стратегического партнерства в сферах торговли, безопасности и обороны.
С 24 по 26 августа я посетил обе страны, чтобы подтвердить поддержку и обсудить практические шаги.
Мы поддержали роспуск Минской группы. Учитывая достигнутый прогресс, мы считаем, что эмбарго ОБСЕ 1992 года утратило свою актуальность. Великобритания полностью отменяет эмбарго на поставки оружия Армении и Азербайджану. Это поможет развивать сотрудничество в области безопасности и позволит странам защищать свой суверенитет и территориальную целостность, включая реагирование на гибридные угрозы. Экспортные лицензии будут рассматриваться индивидуально в соответствии со строгими критериями.
Мы будем следить за ситуацией в регионе. Надеемся, что это откроет путь к миру, безопасности и процветанию на Южном Кавказе. Великобритания готова сотрудничать с обеими странами, США, ЕС и другими партнерами для поддержки этих изменений и региональной стабильности». (Источник: APA)