Braziliya Prezidenti: Kritik minerallar bizimdir, əcnəbilər gəlib burada inkişaf yaratsınlar
Braziliya Prezidenti Lula ölkəsinin kritik mineralları üzərində tam nəzarətini vurğulayaraq, bu ehtiyatlardan istifadə etmək istəyən xarici tərəfdaşlara ünvanlanmış açıq çağırış edib. O bildirib ki, kim bu resurslara yiyələnmək istəyirsə, Braziliyaya gəlməli, burada məskunlaşmalı və istehsal fəaliyyətləri ilə məşğul olaraq yerli inkişafı təmin etməlidir. Prezident Lula qeyd edib ki, Braziliya artıq müstəmləkə ölkəsi deyil və öz suverenliyindən heç vaxt imtina etməyəcək.
Redaksiya məlumat verir ki, Prezident Lula əsrlər boyu Qərbin Afrika, Latın Amerikası və Asiya kimi regionlardan mineralları necə istismar etdiyini xatırladıb. O, bu siyasətin nəticəsində həmin ölkələrdə yalnız yoxsulluq və ekoloji çirklənmənin qaldığını diqqətə çatdırıb. Bu səbəbdən də, Braziliyanın resurslarının idarə olunmasında yeni bir yanaşma tətbiq ediləcəyi gözlənilir.
Bu bəyanat, Braziliyanın öz təbii sərvətlərindən maksimum faydalanmaq və beynəlxalq münasibətlərdə daha güclü mövqe tutmaq niyyətini əks etdirir. Prezidentin sözləri, ölkənin iqtisadi müstəqilliyini və milli maraqlarını qorumaq istiqamətində atılan addımların bariz nümunəsidir. Gələcəkdə bu strategiyanın Braziliyanın daxili inkişafına və qlobal arenadakı roluna necə təsir edəcəyi maraqla gözlənilir.

Brazil's President: Critical Minerals Are Ours, Let Foreigners Come and Develop Here
Brazilian President Lula has issued an open call to foreign partners who wish to utilize his country's critical mineral reserves, emphasizing Brazil's full control over them. He stated that whoever wants to acquire these resources must come to Brazil, settle here, and ensure local development by engaging in production activities. President Lula noted that Brazil is no longer a colony and will never give up its sovereignty.
The editorial informs that President Lula recalled how the West has exploited minerals from regions like Africa, Latin America, and Asia for centuries. He pointed out that as a result of this policy, only poverty and environmental pollution remained in those countries. Therefore, a new approach is expected to be applied in the management of Brazil's resources.
This statement reflects Brazil's intention to maximize the benefits from its natural resources and to take a stronger position in international relations. The President's words are a clear example of the steps being taken to protect the country's economic independence and national interests. How this strategy will affect Brazil's domestic development and its role on the global stage in the future is eagerly awaited.