Braziliya Prezidenti: Kritik minerallar bizimdir, əcnəbilər gəlib burada inkişaf yaratsınlar
Braziliya Prezidenti Lula ölkəsinin kritik mineralları üzərində tam nəzarətini vurğulayaraq, bu ehtiyatlardan istifadə etmək istəyən xarici tərəfdaşlara ünvanlanmış açıq çağırış edib. O bildirib ki, kim bu resurslara yiyələnmək istəyirsə, Braziliyaya gəlməli, burada məskunlaşmalı və istehsal fəaliyyətləri ilə məşğul olaraq yerli inkişafı təmin etməlidir. Prezident Lula qeyd edib ki, Braziliya artıq müstəmləkə ölkəsi deyil və öz suverenliyindən heç vaxt imtina etməyəcək.
Redaksiya məlumat verir ki, Prezident Lula əsrlər boyu Qərbin Afrika, Latın Amerikası və Asiya kimi regionlardan mineralları necə istismar etdiyini xatırladıb. O, bu siyasətin nəticəsində həmin ölkələrdə yalnız yoxsulluq və ekoloji çirklənmənin qaldığını diqqətə çatdırıb. Bu səbəbdən də, Braziliyanın resurslarının idarə olunmasında yeni bir yanaşma tətbiq ediləcəyi gözlənilir.
Bu bəyanat, Braziliyanın öz təbii sərvətlərindən maksimum faydalanmaq və beynəlxalq münasibətlərdə daha güclü mövqe tutmaq niyyətini əks etdirir. Prezidentin sözləri, ölkənin iqtisadi müstəqilliyini və milli maraqlarını qorumaq istiqamətində atılan addımların bariz nümunəsidir. Gələcəkdə bu strategiyanın Braziliyanın daxili inkişafına və qlobal arenadakı roluna necə təsir edəcəyi maraqla gözlənilir.

Президент Бразилии Лула подчеркнул полный контроль своей страны над критическими минералами и сделал открытое обращение к иностранным партнерам, желающим использовать эти ресурсы. Он заявил, что те, кто хочет завладеть этими ресурсами, должны приехать в Бразилию, поселиться здесь и обеспечить местное развитие, занимаясь производственной деятельностью. Президент Лула отметил, что Бразилия больше не является колонией и никогда не откажется от своего суверенитета.
Редакция сообщает, что Президент Лула напомнил, как Запад веками эксплуатировал минералы из таких регионов, как Африка, Латинская Америка и Азия. Он отметил, что в результате этой политики в этих странах остались только бедность и экологическое загрязнение. Поэтому ожидается, что будет применена новая стратегия управления ресурсами Бразилии.
Это заявление отражает намерение Бразилии максимально использовать свои природные ресурсы и занять более сильную позицию в международных отношениях. Слова президента являются ярким примером шагов, предпринятых для защиты экономической независимости страны и национальных интересов. С интересом ожидается, как эта стратегия повлияет на внутреннее развитие Бразилии и ее роль на мировой арене в будущем.