Almaniyanın nəhəng sənaye konserni Bosch-un ölkə daxilində 13 min iş yerini ixtisar edəcəyi bildirilib. Bu addım şirkətin Almaniyadakı ümumi işçi qüvvəsinin təxminən 10 faizinə təsir edəcək və məqsəd 2,5 milyard avro qənaət etməkdir.
Redaksiya xəbər verir ki, bu qərar Bosch-un daha əvvəl elan etdiyi 9 min nəfərlik ixtisarlardan sonra gəlib. Analitiklər bunu Almaniyanın avtomobil sektorunda dərinləşən böhranla əlaqələndirirlər. Son illərdə həm Volkswagen, həm də Continental kimi nəhəng istehsalçılar da oxşar ixtisar proqramları həyata keçiriblər.
Ekspertlərin sözlərinə görə, artan xərclər, elektrikli avtomobillərə keçid və qlobal bazarlardakı qeyri-sabitlik Almaniyanın avtomobil sənayesini çətin vəziyyətə salıb. Bosch-un bu addımı istehsal xərclərini azaltmaq və rəqabət qabiliyyətini saxlamaq üçün atdığı qeyd olunur.

Bosch Germany Lays Off 13,000 Employees
German industrial giant Bosch is reportedly cutting 13,000 jobs within the country. This move will affect approximately 10 percent of the company's total workforce in Germany, and the goal is to save 2.5 billion euros.
The editorial office reports that this decision comes after Bosch's previously announced layoffs of 9,000 people. Analysts link this to the deepening crisis in Germany's automotive sector. In recent years, giant manufacturers such as Volkswagen and Continental have also implemented similar layoff programs.
According to experts, rising costs, the transition to electric vehicles, and instability in global markets have put Germany's automotive industry in a difficult position. Bosch's move is noted as an effort to reduce production costs and maintain competitiveness.