Almaniyanın nəhəng sənaye konserni Bosch-un ölkə daxilində 13 min iş yerini ixtisar edəcəyi bildirilib. Bu addım şirkətin Almaniyadakı ümumi işçi qüvvəsinin təxminən 10 faizinə təsir edəcək və məqsəd 2,5 milyard avro qənaət etməkdir.
Redaksiya xəbər verir ki, bu qərar Bosch-un daha əvvəl elan etdiyi 9 min nəfərlik ixtisarlardan sonra gəlib. Analitiklər bunu Almaniyanın avtomobil sektorunda dərinləşən böhranla əlaqələndirirlər. Son illərdə həm Volkswagen, həm də Continental kimi nəhəng istehsalçılar da oxşar ixtisar proqramları həyata keçiriblər.
Ekspertlərin sözlərinə görə, artan xərclər, elektrikli avtomobillərə keçid və qlobal bazarlardakı qeyri-sabitlik Almaniyanın avtomobil sənayesini çətin vəziyyətə salıb. Bosch-un bu addımı istehsal xərclərini azaltmaq və rəqabət qabiliyyətini saxlamaq üçün atdığı qeyd olunur.

Bosch сокращает 13 тысяч сотрудников в Германии
Сообщается, что гигантский немецкий промышленный концерн Bosch сократит 13 тысяч рабочих мест внутри страны. Этот шаг затронет около 10 процентов всей рабочей силы компании в Германии, а целью является экономия 2,5 миллиарда евро.
Редакция сообщает, что это решение последовало за ранее объявленными Bosch сокращениями на 9 тысяч человек. Аналитики связывают это с углубляющимся кризисом в автомобильном секторе Германии. В последние годы такие гигантские производители, как Volkswagen и Continental, также реализовали аналогичные программы сокращения.
По словам экспертов, растущие издержки, переход на электромобили и нестабильность на мировых рынках поставили автомобильную промышленность Германии в трудное положение. Отмечается, что этот шаг Bosch предпринят для снижения производственных затрат и сохранения конкурентоспособности.