BMT Komissiyası İsrailin Qəzzadakı hərəkətlərini soyqırım kimi tanıdı
BMT-nin İstintaq Komissiyasının hesabatında qeyd olunur ki, İsrail rəsmilərinin bəyanatları birbaşa soyqırım niyyətinin sübutu kimi qiymətləndirilir. Komissiya vurğulayıb ki, İsrailin bəyanatları və fəaliyyəti Qəzza zolağında fələstinliləri tamamilə və ya qismən məhv etmə məqsədilə həyata keçirilən soyqırımı əməllərinin mövcudluğunu göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, hesabatda İsrailin 1948-ci il Soyqırım Konvensiyasında göstərilən beş əməldən dördünü törətdiyi bildirilir. Bunlara öldürmə, ciddi bədən və mənəvi zərər yetirmə, doğumların qarşısını almaq üçün tədbirlərin tətbiqi və digər əməllər daxildir. Komissiya Tel-Əvivdən soyqırımı dayandırmağı və məsul şəxsləri cəzalandırmağı tələb edib.
Eyni zamanda İsrail ordusu Qəzzada “Hamas infrastrukturunu məhv etmək” məqsədilə yeni hərbi əməliyyata başladığını açıqlayıb. Ordunun bəyanatında Qəzza sakinlərinə təxliyə ilə bağlı xəbərdarlıq bir daha təkrarlanıb.

The report by the UN Commission of Inquiry states that statements by Israeli officials are considered direct evidence of genocidal intent. The Commission emphasized that Israel's statements and actions indicate the existence of genocidal acts carried out with the aim of completely or partially destroying Palestinians in the Gaza Strip.
The editorial office reports that the report states Israel has committed four of the five acts specified in the 1948 Genocide Convention. These include killing, causing serious bodily and mental harm, imposing measures intended to prevent births, and other acts. The Commission demanded that Tel Aviv stop the genocide and punish those responsible.
At the same time, the Israeli army announced that it had launched a new military operation in Gaza with the aim of "destroying Hamas infrastructure." The army's statement reiterated the warning to Gaza residents regarding evacuation.